АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Потребни сте ѝ на НАСА: Можете ли од фотелја да ја пронајдете Планетата 9?
17.02.2017 | 15:51
Извор: Точка
Прочитано: 3650 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

НАСА финансира веб страна која овозможува јавна потрага по нови неоткриени светови на работ на нашиот соларен систем и во соседниот меѓуѕвезден простор.

Веб страната со име "Backyard Worlds: Planet 9", им овозможува на сите да учествуваат во потрагата, така што ќе гледаат кратки филмови составени од инфрацрвени снимки на НАСА од мисијата "WISE".

"Растојанието помеѓу Нептун и Проксиме Кентаури, неговата најблиска ѕвезда, изнесува само околу 4 светлосни години. Голем дел од тој простор е неистражен", рекол главниот истражувач Марк Канер, астрофизичар на НАСА во центарот во Мериленд, наведено е на сајтот Phys.org.


"Има толку малку сончева светлина во тој дел на системот, што дури и големите објекти одвај се гледаат. Но, со инфрацрвениот вселенски телескоп "WISE" снимени се објекти кои инаку би ги пропуштиле", рекол астрофизичарот.

Со овој телескоп во текот на 2010-тата и 2011-тата година било направено сеопфатно истражување и скенирано било целото небо со оваа технологија.


Мисијата повторно била активирана во 2013-тата година, за НАСА да може да идентификува потенцијално опасни објекти во близина на Земјината орбита.

Новиот сајт ги користи тие податоци за барање на непознати објекти на работ на нашиот соларен систем.


Така во 2016-тата година астрономите во Пасадена, во Калифорнија, дошле до сознанието дека повеќе оддалечени соларни објекти имаат орбитални карактеристики кои укажуваат дека се под влијание на гравитацијата на некои неоткриени планети, на кои научниците им го дале името "Планета 9".

Ако таа навистина постои, би можела да се појави токму во тие податоци добиени со помош на инфрацрвениот телескоп.

НАЈНОВО ОД НАУКА  
НАУКА
Научници од Велика Британија наскоро ќе можат да изведуваат медицински експерименти во вселената на нулта гравитација
Британските научници наскоро ќе летаат во вселената за да спроведуваат медицински експерименти од најсовремена метода на нулта гравитација, благодарение на новите закони кои ќе направат пат за новата ера на научни истражувања.
21.02.2017, 12:14


НАСА
НАСА утре претставува големо откритие "надвор од нашиот Сончев систем"
Американската вселенска агенција НАСА, утре ќе одржи прес конференција на која ќе претстави "откритие надвор од нашиот Сончев систем".
21.02.2017, 11:21


МАРИЈАНСКА БРАЗДА
Пластичен отпад и мртви животни: Луѓето го загадиле и едно од најнепристапните места на Земјата
Маријанската бразда во северниот Пацифик е најдлабокиот дел од светскиот океан, место толку непристапно што секој би помислил дека е недопрено и имуно на човечка активност. Но, Маријанската бразда е загадена.
17.02.2017, 18:00


ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
На нашата планета постои уште еден скриен континент кој е прикачен на Нов Зеланд.
16.02.2017, 16:34


НАУКА
Откриено мислењето на Винстон Черчил на тема "вонземјани" од загубен есеј
Новооткриен есеј напишан од Винстон Черчил открива дека тој верувал во можноста за живот на други планети.
16.02.2017, 10:32

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Германски научници измислија течност за заштита на екранот од паметните телефони
Овој пронајдок можеби е најдобрата заштита на екранот на вашиот паметен телефон од гребнатинки.
НАСА
НАСА утре претставува големо откритие "надвор од нашиот Сончев систем"
ТЕХНОЛОГИЈА
Можеби изгледа морничаво, но го нарекуваат робот-поштар на иднината
ТЕХНОЛОГИЈА
Дали меилот кој ви стигна е "фејк"? 5 совети како да ги препознаете и избегнете сајбер-криминалците
НАУКА
Научници од Велика Британија наскоро ќе можат да изведуваат медицински експерименти во вселената на нулта гравитација

ВИДЕО ВЕСТИ

Германски научници измислија течност за заштита на екранот од паметните телефони
Овој пронајдок можеби е најдобрата заштита на екранот на вашиот паметен телефон од гребнатинки.
ТЕХНОЛОГИЈА
Урнебесни реакции: Деца тестираат застарени геџети
ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
ТЕХНОЛОГИЈА
Кога точно ќе пристигне, што ќе донесе и колку ќе чини новиот Galaxy S8?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
НАУКА
Откриена тајната за екстремно долгото опстојување на првата цивилизација на Земјата
ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: