АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Откриен е најголемиот новитет на новиот Ајфон
17.02.2017 | 16:00
Извор: Точка
Прочитано: 6102 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Наместо Home копчето, новиот Ајфон на долниот дел од екранот ќе има простор за виртуелни копчиња кои што веројатно ќе се менуваат според потребите на апликацијата.

Еден од најпознатите аналитичари кој што е добро запознаен со случувањата во Apple, Минг Чу Куо од компанијата KGI, според многумина, го откри најголемиот новитет кој што треба да пристигне со најновиот Ајфон.

Новиот паметен телефон на Apple би требало да има екран со дијагонала од 5,8 инчи и би бил сместен во куќиште со слични димензии на последниот модел на Ајфон кој што има екран со големина од 4,7 инчи. Но, Куо вели дека „искористливиот дел од екранот“ ќе има дијагонала од 5,15 инчи, додека на долниот дел ќе бидат сместени виртуелните копчиња.


Иако Куо не прецизираше какви се плановите на Apple со тој долен дел од екранот, аналитичарите веруваат дека тука можеме да очекуваме копчиња наменети за активности во секоја апликација поединечно, што значи дека копчињата ќе се менуваат во однос на апликациите кои што се користат.

Покрај тоа, Куо тврди дека новиот Ајфон ќе добие и сензор за препознавање на лице, па така телефонот автоматски ќе се отклучува кога ќе го препознае сопственикот.


Покрај наведеното, од новиот Ајфон треба да очекуваме помоќна батерија, двојна камера, водоотпорност и безжично полнење и секако најмоќниот процесор на Apple досега. Доколку информациите на Куо за долниот дел од екранот се навистина точни, тогаш можеме да очекуваме и нов iOS оперативен систем кој ќе биде прилагоден за тоа.

НАЈНОВО ОД ТЕХНОЛОГИЈА  
ТЕХНОЛОГИЈА
Германски научници измислија течност за заштита на екранот од паметните телефони
Овој пронајдок можеби е најдобрата заштита на екранот на вашиот паметен телефон од гребнатинки.
21.02.2017, 18:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Можеби изгледа морничаво, но го нарекуваат робот-поштар на иднината
Agility Robotics го претстави својот најнов робот за кој што тврдат дека за околу две години би можел да ги замени поштарите ширум светот.
21.02.2017, 16:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Дали меилот кој ви стигна е "фејк"? 5 совети како да ги препознаете и избегнете сајбер-криминалците
Вашиот е-меил содржи повеќе лични податоци отколку што мислите, а еве како да ги чувате безбедни.
21.02.2017, 13:12


ТЕХНОЛОГИЈА
Урнебесни реакции: Деца тестираат застарени геџети
Со доаѓањето на паметните телефони, таблетите и останатите модерни геџети, денешните деца малку знаат за старите геџети кои што беа ултра популарни во едно не така далечно минато.
20.02.2017, 19:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Цукерберг ќе лови терористи со помош на вештачка интелигенција
Како што објави првиот човек на најголемата социјална мрежа на светот, Фејсбук во иднина ќе ги открива терористите со помош на вештачка интелигенција.
20.02.2017, 16:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Германски научници измислија течност за заштита на екранот од паметните телефони
Овој пронајдок можеби е најдобрата заштита на екранот на вашиот паметен телефон од гребнатинки.
НАСА
НАСА утре претставува големо откритие "надвор од нашиот Сончев систем"
ТЕХНОЛОГИЈА
Можеби изгледа морничаво, но го нарекуваат робот-поштар на иднината
ТЕХНОЛОГИЈА
Дали меилот кој ви стигна е "фејк"? 5 совети како да ги препознаете и избегнете сајбер-криминалците
НАУКА
Научници од Велика Британија наскоро ќе можат да изведуваат медицински експерименти во вселената на нулта гравитација

ВИДЕО ВЕСТИ

Германски научници измислија течност за заштита на екранот од паметните телефони
Овој пронајдок можеби е најдобрата заштита на екранот на вашиот паметен телефон од гребнатинки.
ТЕХНОЛОГИЈА
Урнебесни реакции: Деца тестираат застарени геџети
ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
ТЕХНОЛОГИЈА
Кога точно ќе пристигне, што ќе донесе и колку ќе чини новиот Galaxy S8?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
НАУКА
Откриена тајната за екстремно долгото опстојување на првата цивилизација на Земјата
ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: