АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Паметна канта за ѓубре? Тоа е возможно со овој уред!
11.01.2017 | 20:00
Извор: Точка
Прочитано: 2183 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

На саемот за потрошувачка електроника CES веќе се претставени неколку интересни уреди за идните „паметни домови“.

Баш и како што се најавуваше, овогодишниот CES е апсолутно насочен кон „интернет работите“, односно уредите кои што во иднина лесно ќе се вклопат во нашите „паметни домови“ и ќе ни олеснат бројни секојдневни работи кои што ги извршуваме.

Еден од таквите уреди е токму GeniCan кој што вашата обична канта за ѓубре, ќе ја претвори во „паметна канта за ѓубре“. Иако на прв поглед сето ова изгледа како шега, сепак мора да признаеме дека идејата и не е така лоша, а сигурни сме дека со текот на времето уредот ќе стане уште понапреден и поедноставен за употреба.

Имате ли потешкотии со составувањето на долгите списоци пред да заминете во супермаркет? Колку пати сте се вратиле дома без потребната намирница затоа што сте „едноставно“ сте заборавиле? Токму овој дел од животот ќе ви го олесни GeniCan.


Имено, откако овој уред ќе го монтирате во кантата за ѓубре, GeniCan ќе ви помогне врз основа на тоа што го фрлате во кантата за ѓубре, да направите листа со потребните намирници за следен пад кога ќе одите во супермаркет.

GeniCan е опремен со читач на бар кодови, сличен на оној што го имаат на касите во продавниците. Кога ќе ја фрлите празната амбалажа, GeniCan ќе го скенира бар кодот и ќе го скенира производот, па истиот веднаш ќе биде запишан на листата со потребни намирници во спецјалната апликација на вашиот паметен телефон.

Ако во случај да нема бар код на амбалажата, GeniCam има систем за препознавање на гласот, па едноставно само ќе го информирате што фрлате во кантата за ѓубре, па истото ќе биде додадено на листата. Уредот веќе може да се порача по цена од 125 американски долари, а се очекува да биде пуштен во продажба во првиот квартал од оваа година.

НАЈНОВО ОД ТЕХНОЛОГИЈА  
ТЕХНОЛОГИЈА
Ќе може ли да им се спротистави на PlayStation и XBOX? Легендарниот производител откри кога ќе пристигне нивната нова конзола на пазарот
Од компанијата Nintendo соопштија дека својата долгоочекувана нова конзола наречена Nintendo Switch 3 ќе ја пушти во продажба на 3-ти март оваа година.
17.01.2017, 20:30


ТЕХНОЛОГИЈА
Заврши времето на Apple...
Еден од најпознатите инвеститори во Силиконската долина смета дека времето на Apple завршило, додека професор од Универзитетот Стенфорд вели дека Apple, кога се во прашање иновациите – се готови.
17.01.2017, 17:45


ТЕХНОЛОГИЈА
Иднината е тука: Компанија отпушти 34 вработени и ги замени со вештачка интелигенција
Јапонска компанија отпушти 34 работници и ги замени со специјален систем за вештачка интелигенција.
16.01.2017, 17:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Apple подготвува три нови модели на iPad
Apple во текот на оваа година би можеле да претстават дури три нови модели на таблети со дијагонала на екран од 9,7 до 12,9 инчи.
14.01.2017, 12:21


ТЕХНОЛОГИЈА
Нов поглед на светот: Дали проширената реалност ќе доминира оваа година?
Минатата година може да се каже дека беше година и на виртуелната, но и на проширената реалност, но една технологија наскоро може да стане многу попопуларна.
13.01.2017, 17:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
Пред пет години земјотрес со јачина од 8.6 степени според Рихтер ја погоди водата ја Суматра, поточн...
ЗАГРОЗЕНА ПРИВАТНОСТ
Голем скандал: Мислевте дека никој не може да ги прочита вашите шифрирани пораки од "WhatsApp"? Се лажете...
ТЕХНОЛОГИЈА
Нов поглед на светот: Дали проширената реалност ќе доминира оваа година?
ТЕХНОЛОГИЈА
Apple подготвува три нови модели на iPad
ТЕХНОЛОГИЈА
Што ако имате гласовен асистент за уредување на фотографиите?

ВИДЕО ВЕСТИ

Што ако имате гласовен асистент за уредување на фотографиите?
Adobe повторно ќе им го олесни животот на дизајнерите и фотографите – претставен е концепт за гласовен асистент за уредување на фотографиите.
ТЕХНОЛОГИЈА
Паметна канта за ѓубре? Тоа е возможно со овој уред!
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
НАУКА
Мистериозен објект ќе прелета покрај Земјата на 25-ти февруари, а ни НАСА не знае за што станува збор

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Пристигнува 3Д холограмска порнографија: Како евтино и едноставно да „повикате" девојка во вашата соба?
НЕВЕРОЈАТНО
Тајните на Антарктикот: Под вечниот мраз пронашле шаренило
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
НАУКА
Научниците шокирани: Мистериозен звук од утробата на Земјата го шокираше светот
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: