АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Мистериозно летало на САД е во орбитата веќе 600 дена: Никој не ја знае неговата мисија
11.01.2017 | 10:34
Извор: Точка
Прочитано: 9720 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Некои мислења се дека станува збор за авион во мисија да ги уништи шпионските сателити или евентуално да послужи како вселенски бомбардер.

Вселенскиот авион "X-37B", мистериозно беспилотно летало кое им припаѓа на Воздухопловните сили на САД, полека го достигнува својот зацртан рекорд во вселената, откако во орбитата минало 600 дена.


OTV или "Orbital test vehicle", орбитално тест возило, е лансирано на 15. мај во 2015. година од Кејп Карневал на Флорида.


Тоа ја обележало четвртата мисија на "X-37B" програмата, и ако леталото мине уште 74 дена во вселената, ќе го собори рекордот кој го поставил "OTV-3" од 675 дена. Што точно "OTV-4" прави во орбитата и колку време ќе остане таму е нејасно, а не е познато ни што носи, бидејќи повеќето информации се доверливи.


Некои мислења се дека станува збор за авион во мисија да ги уништи шпионските сателити или евентуално да послужи како вселенски бомбардер. Леталото кружи во орбитата помеѓу 177 и 895 километри над површината.


Во април 2010. година започнале мисиите на "OTV", па така "OTV-1" минал 244 дена во орбитата, а "OTV-2" минал 468. дена.

НАЈНОВО ОД ТЕХНОЛОГИЈА  
ТЕХНОЛОГИЈА
Ќе може ли да им се спротистави на PlayStation и XBOX? Легендарниот производител откри кога ќе пристигне нивната нова конзола на пазарот
Од компанијата Nintendo соопштија дека својата долгоочекувана нова конзола наречена Nintendo Switch 3 ќе ја пушти во продажба на 3-ти март оваа година.
17.01.2017, 20:30


ТЕХНОЛОГИЈА
Заврши времето на Apple...
Еден од најпознатите инвеститори во Силиконската долина смета дека времето на Apple завршило, додека професор од Универзитетот Стенфорд вели дека Apple, кога се во прашање иновациите – се готови.
17.01.2017, 17:45


ТЕХНОЛОГИЈА
Иднината е тука: Компанија отпушти 34 вработени и ги замени со вештачка интелигенција
Јапонска компанија отпушти 34 работници и ги замени со специјален систем за вештачка интелигенција.
16.01.2017, 17:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Apple подготвува три нови модели на iPad
Apple во текот на оваа година би можеле да претстават дури три нови модели на таблети со дијагонала на екран од 9,7 до 12,9 инчи.
14.01.2017, 12:21


ТЕХНОЛОГИЈА
Нов поглед на светот: Дали проширената реалност ќе доминира оваа година?
Минатата година може да се каже дека беше година и на виртуелната, но и на проширената реалност, но една технологија наскоро може да стане многу попопуларна.
13.01.2017, 17:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
Пред пет години земјотрес со јачина од 8.6 степени според Рихтер ја погоди водата ја Суматра, поточн...
ЗАГРОЗЕНА ПРИВАТНОСТ
Голем скандал: Мислевте дека никој не може да ги прочита вашите шифрирани пораки од "WhatsApp"? Се лажете...
ТЕХНОЛОГИЈА
Нов поглед на светот: Дали проширената реалност ќе доминира оваа година?
ТЕХНОЛОГИЈА
Apple подготвува три нови модели на iPad
ТЕХНОЛОГИЈА
Што ако имате гласовен асистент за уредување на фотографиите?

ВИДЕО ВЕСТИ

Што ако имате гласовен асистент за уредување на фотографиите?
Adobe повторно ќе им го олесни животот на дизајнерите и фотографите – претставен е концепт за гласовен асистент за уредување на фотографиите.
ТЕХНОЛОГИЈА
Паметна канта за ѓубре? Тоа е возможно со овој уред!
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
НАУКА
Мистериозен објект ќе прелета покрај Земјата на 25-ти февруари, а ни НАСА не знае за што станува збор

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Пристигнува 3Д холограмска порнографија: Како евтино и едноставно да „повикате" девојка во вашата соба?
НЕВЕРОЈАТНО
Тајните на Антарктикот: Под вечниот мраз пронашле шаренило
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
НАУКА
Научниците шокирани: Мистериозен звук од утробата на Земјата го шокираше светот
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: