АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Google Chrome апсолутно доминантен во 2016-та година
10.01.2017 | 18:00
Извор: Точка
Прочитано: 1865 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Почетокот на минатата година најави промена на трендовите, а сето тоа доби потврда по крајот на 2016-та година.

На стартот од минатата година, веб прелистувачот на Microsoft – Internet Explorer држеше дури 46% од пазарот со интернет прелистувачи во светски рамки.

Google Chrome иако бележеше рапиден пораст, тогаш имаше удел од „само“ 32%, додека Mozilla Firefox на крајот од 2015-та и почетокот од 2016-та година имаше удел на пазарот од само 12%. Тоа беше време на доминација на Internet Explorer, но уште тогаш веќе беше јасно дека работите ќе се променат и тоа од неколку причини.


Како прво, а веројатно и најважно, Internet Explorer, никогаш ниту приближно не беше добар како Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, па и Safari, а второ, дури и од Microsoft донесоа одлука да се откажат од Internet Explorer кога го претставија Edge во рамките на Windows 10 оперативниот систем.

Набрзо се остварија предвидувањата на аналитичарите. Се повеќе корисници сфатија дека Google Chrome е најдоброто решение на пазарот, па така на крајот од минатата 2016-та година, интернет прелистувачот на Google зазеде 56% од пазарот.


Од друга страна, сосема очекувано Internet Explorer на Microsoft падна на 21% со тенденција да го задржи падот, додека Edge од 2,8% колку што имаше на почетокот од 2016-та година, скокна на 5,3% на крајот од годината што е чувствително зголемување, но и разочарувачки резултат, со оглед на тоа што гигантот од Редмонд очекуваше далеку повеќе од својот нов интернет прелистувач.

Edge, секако е подобар од Internet Explorer, но според експертите, и натаму е потребно време за да стигне на нивото на Google Chrome.

НАЈНОВО ОД ТЕХНОЛОГИЈА  
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
Овојпат се појавија информации во врска со спецификациите на најмоќната нова Nokia, којашто ќе биде најавена на MWC саемот во Барселона!
19.01.2017, 16:21


ТЕХНОЛОГИЈА
Icaros - Фитнес справата на иднината
Во иднина можеме да очекувме се повеќе уреди и справи кои што ќе го комбинираат фитнесот со модерната технологија, а токму Icaros.
18.01.2017, 16:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
Благодарение на една едноставна финта, пиратите им овозможија на луѓето да ја заобиколат контролата на сексуалната содржина и бесплатно да ја користат популарната мрежа за видео хостинг.
18.01.2017, 13:30


ТЕХНОЛОГИЈА
Ќе може ли да им се спротистави на PlayStation и XBOX? Легендарниот производител откри кога ќе пристигне нивната нова конзола на пазарот
Од компанијата Nintendo соопштија дека својата долгоочекувана нова конзола наречена Nintendo Switch 3 ќе ја пушти во продажба на 3-ти март оваа година.
17.01.2017, 20:30


ТЕХНОЛОГИЈА
Заврши времето на Apple...
Еден од најпознатите инвеститори во Силиконската долина смета дека времето на Apple завршило, додека професор од Универзитетот Стенфорд вели дека Apple, кога се во прашање иновациите – се готови.
17.01.2017, 17:45

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
Благодарение на една едноставна финта, пиратите им овозможија на луѓето да ја заобиколат контролата ...
НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
ЗАГРОЗЕНА ПРИВАТНОСТ
Голем скандал: Мислевте дека никој не може да ги прочита вашите шифрирани пораки од "WhatsApp"? Се лажете...
ТЕХНОЛОГИЈА
Заврши времето на Apple...
ТЕХНОЛОГИЈА
Нов поглед на светот: Дали проширената реалност ќе доминира оваа година?

ВИДЕО ВЕСТИ

Icaros - Фитнес справата на иднината
Во иднина можеме да очекувме се повеќе уреди и справи кои што ќе го комбинираат фитнесот со модерната технологија, а токму Icaros.
ТЕХНОЛОГИЈА
Што ако имате гласовен асистент за уредување на фотографиите?
ТЕХНОЛОГИЈА
Паметна канта за ѓубре? Тоа е возможно со овој уред!
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
ТЕХНОЛОГИЈА
Пристигнува 3Д холограмска порнографија: Како евтино и едноставно да „повикате" девојка во вашата соба?
НЕВЕРОЈАТНО
Тајните на Антарктикот: Под вечниот мраз пронашле шаренило
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: