АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
-6
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
10.01.2017 | 18:35
Извор: Точка
Прочитано: 13766 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Вљубеникот во историјата, Стјуарт Вилсон од Велс, целата своја заштеда од речиси 32.000 фунти, пред 12 години ја потрошил на купување на земјиште за кое верувал дека крие вредна археолошка локација.

Иако сите мислеле дека парите ги потрошил залудно, неговото чувство на крајот не го измамило. На земјата која ја купил откриен бил изгубен средновековен град. Вилсон го купил полето во Јужен Велс пред повеќе од 10 години, верувајќи дека таму се крие важен дел од норманската историја.Неговото верување станало факт, кога бил ископан средновековниот град Трелек. Се претпоставува дека населбата датира од 13. век, и дека во неа живееле околу 10.000 луѓе, што за тоа време било навистина голем град. Меѓу другите, таму живело и семејството Де Клер, кое се збогатило со производство на олово.Вилсон и неговата екипа пронашле дворец со две големи сали, ограден со ѕидови и масовна кула. Внатре во комплексот биле откриени разни соби со камини, бунар со неоштетени средновековни лонци, дрвени предмети и делови од кожни чевли. Вилсон, кој претходно работел на наплатна рампа, морал да се врати да живее со родителите за да може да си го "дозволи" ова поле од соништата, но среќен е што наоѓалиштето се покажало како значајно."Ова е голема населба од 13. век. Имала околу 10.000 жители. Колку за споредба, Лондон во тоа време како најголем град имал 40.000 жители", рекол Вилсон.

Открил дека Трелек било место каде живееле неколку богати семејства, вклучувајќи ги и Де Клер, кои произведувале олово. Според експертските проценки, градбите датираат од периодот од 1.300. години, кога започнала реорганизацијата на градбите од камен по неколкуте војни во претходниот период.Веќе наредниот век луѓето почнале да се раселуваат, а до 1650. година градот бил опустошен од граѓанска војна, и целосно напуштен.

На Вилсон годишно му се приклучуваат околу 100 доброволци за да му помогнат со ископувањето, а тој таму планира да изгради научен центар. Вели дека не жали за своите бизарни и ризични купувања и додава:

"Можеби требаше да купам куќа и да се преселам, но помислив: ќе останам дома и ќе купам поле. Луѓето ми велеа дека сум луд", рекол Вилсон.

НАЈНОВО ОД НАУКА  
НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
Пред пет години земјотрес со јачина од 8.6 степени според Рихтер ја погоди водата ја Суматра, поточно Вортоновиот басен во Индискиот Океан. Необичноста е во тоа што земјотресите со толку голема сила обично се случуваат на границите на тектонските плочи, а не во нив.
13.01.2017, 17:51


НАУКА
Како познавањето на два јазици може да ви помогне во староста?
Ново научно истражување покажува дека луѓето кои што говорат два јазици помалку ги губат способностите на мозокот во староста.
11.01.2017, 14:33


НАУКА
Научниците очајуваат: Глечер поголем од Њујорк ќе се отсече од Антарктикот, расте нивото на морето?
Големо парче мраз веројатно наскоро ќе се одвои од Антарктикот, а научниците сметаат дека тоа ќе биде едно од најголемите забележани отцепувања. Глечерот Ларсен Це моментално е споен со својот леден брег само со 20 километри мраз, а во моментот кога ќе се одвои, ќе настане глечер од околу 5000 километри квадратни.
10.01.2017, 21:00


НАУКА
Мистериозен објект ќе прелета покрај Земјата на 25-ти февруари, а ни НАСА не знае за што станува збор
"2016 WF9" би можел да има потекло од комета. Овој објект покажува колку некогаш може да биде невидлива разликата помеѓу комета и астероид - вели заменикот на главниот истражувач во Лабораторијата за погонско забрзување при НАСА, Џејмс Бајер.
05.01.2017, 16:28


МИСТЕРИОЗНИ ФЕНОМЕНИ
Ја снимал поларната светлина, а потоа слушнал звук од којшто се “замрзнал”
Туристичкиот водич и фотограф, Оливер Рајт, снимил невообичаен звук на северот на Шведска, којшто наликува на бучавата којашто ја прави пиштолот од “Војна на ѕвездите”, при што тој верува дека звукот е предизвикан токму од поларната светлина.
05.01.2017, 13:07

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
Благодарение на една едноставна финта, пиратите им овозможија на луѓето да ја заобиколат контролата ...
НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
ЗАГРОЗЕНА ПРИВАТНОСТ
Голем скандал: Мислевте дека никој не може да ги прочита вашите шифрирани пораки од "WhatsApp"? Се лажете...
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
ТЕХНОЛОГИЈА
Заврши времето на Apple...

ВИДЕО ВЕСТИ

Icaros - Фитнес справата на иднината
Во иднина можеме да очекувме се повеќе уреди и справи кои што ќе го комбинираат фитнесот со модерната технологија, а токму Icaros.
ТЕХНОЛОГИЈА
Што ако имате гласовен асистент за уредување на фотографиите?
ТЕХНОЛОГИЈА
Паметна канта за ѓубре? Тоа е возможно со овој уред!
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
ТЕХНОЛОГИЈА
Пристигнува 3Д холограмска порнографија: Како евтино и едноставно да „повикате" девојка во вашата соба?
НЕВЕРОЈАТНО
Тајните на Антарктикот: Под вечниот мраз пронашле шаренило
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: