АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
18
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Брачен пар од Словенија заработи богатство од „Мачката која што зборува"
10.01.2017 | 14:55
Извор: Точка
Прочитано: 4679 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Едни од најбогатите Словенци, основачите и сопствениците на компанијата која што стои зад мегапопуларната игра Talking Tom, наводно ја продале својата компанија на инвеститори од Кина за една милијарда евра!

Брачниот пар Иза и Само Логин, како што пренесуваат словенските медиуми, ги продале своите акции од компанијата Outfit7 која што ја основале и имале околу 60% од акциите. Кинеската компанија Zhejiang Jinke Entertainment Culture Co. наводно им понудила по 100 евра за една акција.


Со оглед на бројот на нивните акции во компанијата, вкупниот износ достигнува околу една милјарда долари, па продажбата на Outfit7 ќе стане најголемата продажба во историјата на Словенија. Брачниот пар, како ниту пак компанијата, засега не сакаат да дадат коментар во врска со продажбата.

Од правна гледна точка, Outfit7 е меѓународна корпорација, која што во Словенија работи преку компанијата Ekipa2, а регистрирана е во Велика Британија, но нејзиното седиште е во Кипар.


Словенскиот брачен пар ја основал компанијата во 2009-та година, а две години подоцна била основана и словенската „сестринска“ компанија. Компанијата се прослави со доста успешната апликација Talking Tom, а според податоците на Outfit7, нивната апликација досега била симната пет милијарди пати.

Компанијата Outfit7 во 2015-та година забелажала приход од 180 милиони евра, односно 80 милиони евра чист профит, а за минатата 2016-та година засега нема достапни податоци.

НАЈНОВО ОД ТЕХНОЛОГИЈА  
ТЕХНОЛОГИЈА
Русите го претставија првиот летечки моторцикл!
Визуелниот спој на моторцикл и хеликоптер е производ кој неодоливо потсетува на возилата на Stormtroopers во Star Wars.
24.02.2017, 18:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Внимавајте: Клонови на Galaxy S8 веќе се достапни на пазарот
Додека сите со нетрпение го очекуват претставувањето на најновиот паметен телефон од Galaxy S семејството на Самсунг, некој се потрудил да произведе негова копија.
24.02.2017, 15:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Xiaomi Redmi Note 4X - монструозниот кинески паметен телефон
Иако во принцип кинеските компании произведуваат евтини паметни телефони, сепак постојат и премиум модели кои што пристигнуваат на пазарот со повисока цена.
23.02.2017, 20:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Во првите денови од пролетта пристигнува нов Ајпад, црвен Ајфон...
Со пролетта би требало да пристигнат некои навистина интересни новитети од Apple како еден вид на подготовка за летото и есента кога ќе биде претставен најновиот Ајфон.
23.02.2017, 17:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Наскоро ќе можете преку Фејсбук Месинџер да испраќате пари
Најновата функција на Фејсбук ќе ви овозможи да праќате пари преку оваа социјална мрежа, но само доколку сте на териториите на САД, Велика Британија, Канада или Европа.
23.02.2017, 16:12

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Исчезнал примерок од метал кој би можел да го промени животот кој го познаваме
Исчезнал единствениот примерок од металниот хидроген, метал кој наводно го создале научници од Харва...
ТЕХНОЛОГИЈА
Xiaomi Redmi Note 4X - монструозниот кинески паметен телефон
НАУКА
НАСА откри седум нови планети со големина на Земјата - на три од нив можно е да постои и вода
ТЕХНОЛОГИЈА
Во првите денови од пролетта пристигнува нов Ајпад, црвен Ајфон...
ТЕХНОЛОГИЈА
Наскоро ќе можете преку Фејсбук Месинџер да испраќате пари

ВИДЕО ВЕСТИ

Внимавајте: Клонови на Galaxy S8 веќе се достапни на пазарот
Додека сите со нетрпение го очекуват претставувањето на најновиот паметен телефон од Galaxy S семејството на Самсунг, некој се потрудил да произведе негова копија.
ТРАПИСТ-1
Пет работи кои треба да ги знаете за новите планети: Спектакуларно откритие на НАСА за живот во вселената
НАУКА
Што ќе се случи доколку Земјата престане да се ротира?
МЕТАЛЕН ХИДРОГЕН
Исчезнал примерок од метал кој би можел да го промени животот кој го познаваме

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
НАУКА
Откриена тајната за екстремно долгото опстојување на првата цивилизација на Земјата
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: