АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Hub Robot: Ова е домашниот помошник на иднината
09.01.2017 | 18:00
Извор: Точка
Прочитано: 2767 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Кога станарите ќе заминат на работа, тогаш „се буди“ и роботот на LG кој што ќе започне да го чисти станот, ќе ја вклучи машината за перење на алишта и ќе ја загрее печката пред станарите да се вратат дома.

Виртуелните асистенти како Echo на Amazon и Home на Google, стануваат се попопуларни и нудат се повеќе можности, а деновиве и LG го претстави својот виртуелен домашен асистент кој што, како што велат од оваа компанија, ќе направи револуција на пазарот.


Имено, освен класичните опции како информациите за температурата, состојбата на сообраќајот, активирање на музика и слично, Hub Robot на LG ќе може, кога станарите наутро ќе заминат на работа, да ја активира роботската правосмукалка и машините за перење на алишта и садови, да „комуницира“ со фрижидерот и да ја загрее печката пред станарите да се вратат дома, така што тие би можеле веднаш да подготват за јадење.


Секако, Hub Robot ќе може да ги активира само оние компатибилни апарати за домаќинство кои што се поврзани на интернет, а со оглед на тоа што сите уреди веќе се движат во таа насока, реално е да се очекува во блиска иднина, кога ќе се вратиме дома да најдеме исчистен дом, испрани алишта и садови, загреана печка и слично.

Иако ваквите производи дефинитвно можат да им го олеснат животот на луѓето, сепак експертите се загрижени поради една работа, а тоа се – хакерите кои што можат да „упаднат“ во домот, да украдат важни податоци или пак да шпионираат преку безбедносните камери.

НАЈНОВО ОД ТЕХНОЛОГИЈА  
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
Овојпат се појавија информации во врска со спецификациите на најмоќната нова Nokia, којашто ќе биде најавена на MWC саемот во Барселона!
19.01.2017, 16:21


ТЕХНОЛОГИЈА
Icaros - Фитнес справата на иднината
Во иднина можеме да очекувме се повеќе уреди и справи кои што ќе го комбинираат фитнесот со модерната технологија, а токму Icaros.
18.01.2017, 16:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
Благодарение на една едноставна финта, пиратите им овозможија на луѓето да ја заобиколат контролата на сексуалната содржина и бесплатно да ја користат популарната мрежа за видео хостинг.
18.01.2017, 13:30


ТЕХНОЛОГИЈА
Ќе може ли да им се спротистави на PlayStation и XBOX? Легендарниот производител откри кога ќе пристигне нивната нова конзола на пазарот
Од компанијата Nintendo соопштија дека својата долгоочекувана нова конзола наречена Nintendo Switch 3 ќе ја пушти во продажба на 3-ти март оваа година.
17.01.2017, 20:30


ТЕХНОЛОГИЈА
Заврши времето на Apple...
Еден од најпознатите инвеститори во Силиконската долина смета дека времето на Apple завршило, додека професор од Универзитетот Стенфорд вели дека Apple, кога се во прашање иновациите – се готови.
17.01.2017, 17:45

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
Благодарение на една едноставна финта, пиратите им овозможија на луѓето да ја заобиколат контролата ...
НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
ЗАГРОЗЕНА ПРИВАТНОСТ
Голем скандал: Мислевте дека никој не може да ги прочита вашите шифрирани пораки од "WhatsApp"? Се лажете...
ТЕХНОЛОГИЈА
Заврши времето на Apple...
ТЕХНОЛОГИЈА
Нов поглед на светот: Дали проширената реалност ќе доминира оваа година?

ВИДЕО ВЕСТИ

Icaros - Фитнес справата на иднината
Во иднина можеме да очекувме се повеќе уреди и справи кои што ќе го комбинираат фитнесот со модерната технологија, а токму Icaros.
ТЕХНОЛОГИЈА
Што ако имате гласовен асистент за уредување на фотографиите?
ТЕХНОЛОГИЈА
Паметна канта за ѓубре? Тоа е возможно со овој уред!
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
ТЕХНОЛОГИЈА
Пристигнува 3Д холограмска порнографија: Како евтино и едноставно да „повикате" девојка во вашата соба?
НЕВЕРОЈАТНО
Тајните на Антарктикот: Под вечниот мраз пронашле шаренило
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: