АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Мистериозен објект ќе прелета покрај Земјата на 25-ти февруари, а ни НАСА не знае за што станува збор
05.01.2017 | 16:28
Извор: Точка
Прочитано: 9661 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

"2016 WF9" би можел да има потекло од комета. Овој објект покажува колку некогаш може да биде невидлива разликата помеѓу комета и астероид - вели заменикот на главниот истражувач во Лабораторијата за погонско забрзување при НАСА, Џејмс Бајер.

За нешто повеќе од месец и пол, покрај планетата Земја ќе мине објектот "2016 WF9". НАСА, меѓутоа, не е сосема сигурна за каков објект станува збор.


Карактеристиките на овој мистериозен објект се толку необични што дури ни НАСА не можела со сигурност да одреди што е.

Објектот го нарекле "2016 WF9", а го забележал на 27. ноември минатата година "NEOWISE", системот на НАСА за "лов на комети и астероиди". Научниците соопштиле дека е широк околу 1 километар, и се очекува да мине најблиску до Земјата на 25. февруари, оддалечен на "само" 51 милион километри.Самиот објект малку ги буни научниците на НАСА, бидејќи не можеле со сигурност да одредат дали се работи за астероид или комета. Астероидите се најчесто од камен или други метали, додека кометите се "позамрзнати". Овој објект изгледа мрачно, и не рефлектира светлина, што обично значи дека се работи за комета. Сепак, нема карактеристична опашка, односно облак од гасови и прашина која се формира зад кометата. Научниците на НАСА не можеле ни да утврдат од каде доаѓа 2016 WF9.

"2016 WF9 би можел да има потекло од комета. Овој објект покажува колку некогаш може да биде невидлива разликата помеѓу комета и астероид" вели заменикот на главниот истражувач во Лабораторијата за погонско забрзување при НАСА, Џејмс Бајер.

НАЈНОВО ОД НАУКА  
МАРИЈАНСКА БРАЗДА
Пластичен отпад и мртви животни: Луѓето го загадиле и едно од најнепристапните места на Земјата
Маријанската бразда во северниот Пацифик е најдлабокиот дел од светскиот океан, место толку непристапно што секој би помислил дека е недопрено и имуно на човечка активност. Но, Маријанската бразда е загадена.
17.02.2017, 18:00


ПЛАНЕТА 9
Потребни сте ѝ на НАСА: Можете ли од фотелја да ја пронајдете Планетата 9?
НАСА финансира веб страна која овозможува јавна потрага по нови неоткриени светови на работ на нашиот соларен систем и во соседниот меѓуѕвезден простор.
17.02.2017, 15:51


ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
На нашата планета постои уште еден скриен континент кој е прикачен на Нов Зеланд.
16.02.2017, 16:34


НАУКА
Откриено мислењето на Винстон Черчил на тема "вонземјани" од загубен есеј
Новооткриен есеј напишан од Винстон Черчил открива дека тој верувал во можноста за живот на други планети.
16.02.2017, 10:32


ИСТРАЖУВАЊЕ
Револуционерен пробив: Лекарите ќе ги спасуваат своите пациенти со замрзнување
Со замрзнување на телото може да се спаси ⅕ од луѓето кои смртно настрадуваат.
15.02.2017, 16:22

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
На нашата планета постои уште еден скриен континент кој е прикачен на Нов Зеланд.
ТЕХНОЛОГИЈА
Откриен е најголемиот новитет на новиот Ајфон
МАРИЈАНСКА БРАЗДА
Пластичен отпад и мртви животни: Луѓето го загадиле и едно од најнепристапните места на Земјата
ЧОВЕК-КИБОРГ
Решение за големата закана? "Човекот мора да стане киборг"
ТЕХНОЛОГИЈА
Создадено за уживање: Отворено е првото IMAX VR кино во светот

ВИДЕО ВЕСТИ

Урнебесни реакции: Деца тестираат застарени геџети
Со доаѓањето на паметните телефони, таблетите и останатите модерни геџети, денешните деца малку знаат за старите геџети кои што беа ултра популарни во едно не така далечно минато.
ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
ТЕХНОЛОГИЈА
Кога точно ќе пристигне, што ќе донесе и колку ќе чини новиот Galaxy S8?
НАУКА
Кинеската вселенска програма: Лансирањето на првото карго-вселенско летало се планира за aприл

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
НАУКА
Откриена тајната за екстремно долгото опстојување на првата цивилизација на Земјата
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: