АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
-6
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Ја снимал поларната светлина, а потоа слушнал звук од којшто се “замрзнал”
05.01.2017 | 13:07
Извор: Точка
Прочитано: 9525 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Туристичкиот водич и фотограф, Оливер Рајт, снимил невообичаен звук на северот на Шведска, којшто наликува на бучавата којашто ја прави пиштолот од “Војна на ѕвездите”, при што тој верува дека звукот е предизвикан токму од поларната светлина.

Рајт којшто како водич работи за Lights Over Lapland, ги снушнал невообичаените звуци кога за Божиќ водел група луѓе да го видат феноменот аурора бореалис во северна Шведска.


- Стоев под интензивниот приказ на аурората кога го слушнав тој звук, изјавил тој за Spaceweather.com.Тој тврди дека најпрво му се причинило дека звукот можеби доаѓа од далекуводите во непосредна близина, како и тоа дека и луѓето околу него исто така ја слушнале истата бучава. Тогаш, како што вели тој, им се приближил на далекуводите и го снимил звукот со помош на својот паметен телефон.

Рајт вели дека бучавата се интензивирала како што се приближувал до далекуводите и се намалувала како што тој се оддалечувал. Тој додава и дека на претходните тури веќе го слушнал истиот тој шум, но дека сега за прв пат го снимил.

Но, Оливер не е единствената личност којашто е заинтересирана за звуците на поларната светлина, напротив.


Во текот на историјата, луѓето често говореле за овие звуци, опишувајќи ги како пукање, шуштење, зуење или свирење. Данскиот истражувач Кнуд Расмусен и индиректно ги споменал во 1932-та година говорејќи за народните обичаи на гренландските Ескими, како и канадскиот антрополог Ернст Хоукс уште во далечната 1916-та година. Корнелије Тацит, историчар на стариот Рим, исто така пишувал дека луѓето од северот тврделе дека слушале исти такви звуци.

Постојат најразлични теории за локалните електростатички феномени на тлото коишто настануваат како последица од поларната светлина и тие засега најдобро го опишуваат потеклото на тие невообичаени звуци, но научниците сè уште не се согласни околу настанокот на овие мистериозни звуци.

Денес сè уште пристигаат извештаи за звуците на поларната светлина, а научниците досега верувале дека е неверојатно за било каков звук да биде произведен во аурората и истиот тој да може да дојде до тлото, бидејќи на звукот би му било потребно многу време за да допатува.

Тоа значи дека овие честички или геомагнетното пореметување коешто го произведува звукот е многу поблиску до тлото. Финските истражувачи од Универзитетот Алто пред неколку години лоцирале дека звуците поврзани со поларната светлина настануваат на околу 70 метри над тлото. Истражувачите изворите на звуците ги лоцирале со инсталирање на три посебни микрофони на местата кадешто се снимени звуците на поларната светлина. После тоа ги споредиле звуците и ја одредиле локацијата на изворот на звукот.

Сепак, повеќето детали за тоа како навистина звучи поларната светлина остануваат и понатаму нерешени.

НАЈНОВО ОД НАУКА  
НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
Пред пет години земјотрес со јачина од 8.6 степени според Рихтер ја погоди водата ја Суматра, поточно Вортоновиот басен во Индискиот Океан. Необичноста е во тоа што земјотресите со толку голема сила обично се случуваат на границите на тектонските плочи, а не во нив.
13.01.2017, 17:51


НАУКА
Како познавањето на два јазици може да ви помогне во староста?
Ново научно истражување покажува дека луѓето кои што говорат два јазици помалку ги губат способностите на мозокот во староста.
11.01.2017, 14:33


НАУКА
Научниците очајуваат: Глечер поголем од Њујорк ќе се отсече од Антарктикот, расте нивото на морето?
Големо парче мраз веројатно наскоро ќе се одвои од Антарктикот, а научниците сметаат дека тоа ќе биде едно од најголемите забележани отцепувања. Глечерот Ларсен Це моментално е споен со својот леден брег само со 20 километри мраз, а во моментот кога ќе се одвои, ќе настане глечер од околу 5000 километри квадратни.
10.01.2017, 21:00


ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
Вљубеникот во историјата, Стјуарт Вилсон од Велс, целата своја заштеда од речиси 32.000 фунти, пред 12 години ја потрошил на купување на земјиште за кое верувал дека крие вредна археолошка локација.
10.01.2017, 18:35


НАУКА
Мистериозен објект ќе прелета покрај Земјата на 25-ти февруари, а ни НАСА не знае за што станува збор
"2016 WF9" би можел да има потекло од комета. Овој објект покажува колку некогаш може да биде невидлива разликата помеѓу комета и астероид - вели заменикот на главниот истражувач во Лабораторијата за погонско забрзување при НАСА, Џејмс Бајер.
05.01.2017, 16:28

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
Благодарение на една едноставна финта, пиратите им овозможија на луѓето да ја заобиколат контролата ...
НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
ЗАГРОЗЕНА ПРИВАТНОСТ
Голем скандал: Мислевте дека никој не може да ги прочита вашите шифрирани пораки од "WhatsApp"? Се лажете...
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
ТЕХНОЛОГИЈА
Заврши времето на Apple...

ВИДЕО ВЕСТИ

Icaros - Фитнес справата на иднината
Во иднина можеме да очекувме се повеќе уреди и справи кои што ќе го комбинираат фитнесот со модерната технологија, а токму Icaros.
ТЕХНОЛОГИЈА
Што ако имате гласовен асистент за уредување на фотографиите?
ТЕХНОЛОГИЈА
Паметна канта за ѓубре? Тоа е возможно со овој уред!
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
ТЕХНОЛОГИЈА
Пристигнува 3Д холограмска порнографија: Како евтино и едноставно да „повикате" девојка во вашата соба?
НЕВЕРОЈАТНО
Тајните на Антарктикот: Под вечниот мраз пронашле шаренило
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: