АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Џиновски робот наскоро ќе ја чуваа границата на Јужна Кореја
04.01.2017 | 09:11
Извор: Макфакс
Прочитано: 3009 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Џиновски робот што оди како човек ги направи првите чекори кон доминација во светот, пренесува Fox News.

Виталиј Булгаров, дизајнер на роботи од типот „Метод-2“, кој најчесто соработува со автори на холивудски филмови, како што се „Трансформери“, „Робокап“, „Терминатор“, „Аватар“, неодамна направи робот чудовиште тежок 1.5 тон. Овој робот-терминатор е резултат на неговата соработка со јужнокорејската компанија за роботика Hankook Mirae Technology.

Дури 30 инжинери учествувале во реализација на проектот, за кој се вели дека е првиот робот на две нозе кој ќе им помага на луѓето во опасни зони.

Јанг Џин Хо, директор на компанијата, изјави дека проектот „Метод-2“ датира од 2014 година и дека во него се вложени околу 190.000 евра, но заинтересираните ќе мора да причекаат уште малку за истиот да биде пуштен во продажба.Роботот, кој ќе чини 7,9 милиони долари, засега е поврзан на струен кабел и прицврстен за челична конструкција, пишува германскиот „Fokus“.

Ако се оди според планот, во продажба ќе биде пуштен на крајот на 2017 година, а веќе има заинтересирани купувачи од областа на градежништво, индустриско производство и шоу-бизнисот.

Спроред неофицијални извори, овој џин најверојатно ќе ја штити границата на Јужна Кореја кон Северна Кореја.

НАЈНОВО ОД ТЕХНОЛОГИЈА  
ТЕХНОЛОГИЈА
Xiaomi Redmi Note 4X - монструозниот кинески паметен телефон
Иако во принцип кинеските компании произведуваат евтини паметни телефони, сепак постојат и премиум модели кои што пристигнуваат на пазарот со повисока цена.
23.02.2017, 20:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Во првите денови од пролетта пристигнува нов Ајпад, црвен Ајфон...
Со пролетта би требало да пристигнат некои навистина интересни новитети од Apple како еден вид на подготовка за летото и есента кога ќе биде претставен најновиот Ајфон.
23.02.2017, 17:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Наскоро ќе можете преку Фејсбук Месинџер да испраќате пари
Најновата функција на Фејсбук ќе ви овозможи да праќате пари преку оваа социјална мрежа, но само доколку сте на териториите на САД, Велика Британија, Канада или Европа.
23.02.2017, 16:12


ТЕХНОЛОГИЈА
Ако сте љубители на паметните часовници, погледнете го ова
Паметните часовници се новиот тренд во светот на геџетите, но иако има илјадници модели, буквално на прсти можат да се избројат оние кои што вредат.
22.02.2017, 20:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Нема да ви се верува: Еве колку веб домејни се во сопственост на Трамп
Претседателот на Соединетите Американски Држави во своја сопственост има импозантен број на интернет домејни.
22.02.2017, 14:03

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

НАСА откри седум нови планети со големина на Земјата - на три од нив можно е да постои и вода
Пронајдени се седум нови планети слични на Земјата надвор од нашиот Сончев систем, а на три од нив м...
МЕТАЛЕН ХИДРОГЕН
Исчезнал примерок од метал кој би можел да го промени животот кој го познаваме
ТЕХНОЛОГИЈА
Xiaomi Redmi Note 4X - монструозниот кинески паметен телефон
ТЕХНОЛОГИЈА
Во првите денови од пролетта пристигнува нов Ајпад, црвен Ајфон...
ТЕХНОЛОГИЈА
Наскоро ќе можете преку Фејсбук Месинџер да испраќате пари

ВИДЕО ВЕСТИ

Исчезнал примерок од метал кој би можел да го промени животот кој го познаваме
Исчезнал единствениот примерок од металниот хидроген, метал кој наводно го создале научници од Харвард, а за кој се верувало дека може од темел да го промени животот каков што го познаваме.
ТЕХНОЛОГИЈА
Германски научници измислија течност за заштита на екранот од паметните телефони
ТЕХНОЛОГИЈА
Урнебесни реакции: Деца тестираат застарени геџети
ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
НАУКА
Откриена тајната за екстремно долгото опстојување на првата цивилизација на Земјата
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: