АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Серијалот "Планета Земја" во 2016. година го оставил светот без здив, а сега доаѓаат тешки обвиненија
03.01.2017 | 13:41
Извор: Точка
Прочитано: 8941 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Мартин Хјуз Гамс, продуцент и водител на серијалот "Springwatch" на "BBC", но и ривал на Дејвиуд Атенборо, сценарист и водител на документарецот "Планета Земја", рекол дека тој серијал е "катастрофа за светот на дивите животни" и дека придонесува за нивното изумирање.

Според наводите на Гамс, творците на "Планета Земја" го игнорираат масовното изумирање на животинските видови.


"Творците на овој серијал продолжуваат да го снимаат и прикажуваат прекрасниот и забавниот свет на животните, каде тигрите слободно лутаат. Создале утопија, и покрај масовното изумирање. Тие одат во резервати и посебни паркови, каде природниот свет е целосно одвоен од луѓето, кои се главна закана за изумирањето", навел Гамс.

"Документарецот "Планета земја" ја залажува светската публика и ѝ дава лажно чувство за безбедност, каде нема ни показатели за некои катастрофи кои можат да ја разбијат таа илузија", навел Гамс.


Меѓутоа, нападниот Атенборо, и претходно, со помош на својот документарец "Планета Земја" укажал на тоа дека нашата планета треба да биде дом не само на луѓето, туку и на сите други живи суштества, и дека треба да се потрудиме да биде така, молејќи се за поголема заштита на животните. Тој исто така зборувал за тоа дека неговиот серијал овозможува луѓето да останат во контакт со природата.


Гамс навел дека тој не се противи на емисии како "Планета Земја", истакнувајќи дека "фантазијата треба да биде урамнотежена поради реалноста" и ја повикал BBC да направи повеќе програми кои се занимаваат со природата и со заштитата на животинските видови.

НАЈНОВО ОД НАУКА  
МАРИЈАНСКА БРАЗДА
Пластичен отпад и мртви животни: Луѓето го загадиле и едно од најнепристапните места на Земјата
Маријанската бразда во северниот Пацифик е најдлабокиот дел од светскиот океан, место толку непристапно што секој би помислил дека е недопрено и имуно на човечка активност. Но, Маријанската бразда е загадена.
17.02.2017, 18:00


ПЛАНЕТА 9
Потребни сте ѝ на НАСА: Можете ли од фотелја да ја пронајдете Планетата 9?
НАСА финансира веб страна која овозможува јавна потрага по нови неоткриени светови на работ на нашиот соларен систем и во соседниот меѓуѕвезден простор.
17.02.2017, 15:51


ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
На нашата планета постои уште еден скриен континент кој е прикачен на Нов Зеланд.
16.02.2017, 16:34


НАУКА
Откриено мислењето на Винстон Черчил на тема "вонземјани" од загубен есеј
Новооткриен есеј напишан од Винстон Черчил открива дека тој верувал во можноста за живот на други планети.
16.02.2017, 10:32


ИСТРАЖУВАЊЕ
Револуционерен пробив: Лекарите ќе ги спасуваат своите пациенти со замрзнување
Со замрзнување на телото може да се спаси ⅕ од луѓето кои смртно настрадуваат.
15.02.2017, 16:22

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
На нашата планета постои уште еден скриен континент кој е прикачен на Нов Зеланд.
ТЕХНОЛОГИЈА
Откриен е најголемиот новитет на новиот Ајфон
МАРИЈАНСКА БРАЗДА
Пластичен отпад и мртви животни: Луѓето го загадиле и едно од најнепристапните места на Земјата
ЧОВЕК-КИБОРГ
Решение за големата закана? "Човекот мора да стане киборг"
ТЕХНОЛОГИЈА
Создадено за уживање: Отворено е првото IMAX VR кино во светот

ВИДЕО ВЕСТИ

Урнебесни реакции: Деца тестираат застарени геџети
Со доаѓањето на паметните телефони, таблетите и останатите модерни геџети, денешните деца малку знаат за старите геџети кои што беа ултра популарни во едно не така далечно минато.
ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
ТЕХНОЛОГИЈА
Кога точно ќе пристигне, што ќе донесе и колку ќе чини новиот Galaxy S8?
НАУКА
Кинеската вселенска програма: Лансирањето на првото карго-вселенско летало се планира за aприл

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
НАУКА
Откриена тајната за екстремно долгото опстојување на првата цивилизација на Земјата
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: