АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
10 докази дека вулканите се помеѓу најопасните оружја на природата
03.01.2017 | 13:31
Извор: Точка
Прочитано: 2188 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Ако вдишувате на пример вулканска магла или мешавина од сулфурен диоксид, честички прашина и влага подолг временски период, тоа е исто како целиот свој живот да сте пушеле по најмалку една кутија цигари на ден.

1. Вулканска магла (VOG)

Вулканската магла е мешавина од сулфурен диоксид, честички прашина и влага, коишто не убиваат веднаш, но се доволно опасни за да наметнат поставување на табли со опомена поради самата штетност. Вулканската магла предизвикува и кисели дождови.

2. Вулканска река

Вулканската река се јавува пред да експлодира вулкан покриен со снег. Може да патува со брзина од 65 километри на час и да биде длабока и до 120 метри. Дури 17 отсто од смртните случаеви поврзани со вулкани се случуваат токму на овој начин.

3. Рушење предизвикано од натрупан пепел

Пепелот е мек и пуфкаст, но ако не го вдишувате, мислите дека сте сосема безбедни? Но, замислете што би се случило ако тој се натрупа на вашиот покрив. Токму тоа се случило во 1991-та година, кога Маунт Пинатубо исфрлил повеќе од еден тон пепел по кубен метар, усмртувајќи 847 лица, коишто останале заробени во своите домови.


4. Затајување на авионските мотори

Секој ден на стотина комерцијални летови им се закануваат активните вуклани коишто во секој момент би можеле да лансираат остатоци во моторите на авионите. Уште повознемирувачки факт е дека тоа се случило повеќе од 90 пати во текот на последните 30 години. За некое чудо, сè уште немало фатални последици од ваквите случаеви.

5. Влетување директно во вулкан

Авион на Air New Zealand се срушил во 1979-та година во вукланот Еребус поради неисправни координати. Сите патници загинале. И додека вие коментирате дека технологијата денес е доволно напредната за да се избегнат ваквите грешки, сетете се на 2012-та година кога рускиот патнички авион се залета директно во Маунт Салек во Индонезија.

6. Отровни гасови

Највисокиот вулкан на островот Јава исфрла отровни гасови, коишто биле кобни за еден познат политички активист. Тој ги игнорирал опомените и починал искачувајќи се на вулканот Семер, и тоа токму како последица на вдишувањето на таквите штетни гасови. Исто така, дури 147 лица во 2002-та година починале поради вдишување на јаглероден диоксид од ерупцијата на вулканот Нирагонго.

7. Стоење "близу работ"

Иако може да направите победничка Instagram фотографија, имате добра шанса да ја изгубите рамнотежата и да исчезнете во мрачните длабочини на кратерот. Токму тоа му се случило на Јосеф Бохлиг во 2010-та година, а потоа се повторило и со еден 25-годишен маж на Маунт Батор во Индонезија.


8. Река од лава

Замислете река од лава којашто достигнува температура и до 1830 степени Целзиусови? Ништо не може да преживее на нејзиниот пат!

9. Лава бомби

Лава бомбите се парчиња жешка лава коишто вулканот како проектили ги ифрла во воздухот. Се работи за опасност којашто секако би требало да се избегнува.

10. Прилив на високи бранови

Вулканските ерупции предизвикуваат цунами, па и нив ги вбројуваме помеѓу смртоносните последици предизвикани од токму од ерупциите. Се проценува дека на тој начин загинале повеќе од 36.000 лица.

НАЈНОВО ОД НАУКА  
НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
Пред пет години земјотрес со јачина од 8.6 степени според Рихтер ја погоди водата ја Суматра, поточно Вортоновиот басен во Индискиот Океан. Необичноста е во тоа што земјотресите со толку голема сила обично се случуваат на границите на тектонските плочи, а не во нив.
13.01.2017, 17:51


НАУКА
Како познавањето на два јазици може да ви помогне во староста?
Ново научно истражување покажува дека луѓето кои што говорат два јазици помалку ги губат способностите на мозокот во староста.
11.01.2017, 14:33


НАУКА
Научниците очајуваат: Глечер поголем од Њујорк ќе се отсече од Антарктикот, расте нивото на морето?
Големо парче мраз веројатно наскоро ќе се одвои од Антарктикот, а научниците сметаат дека тоа ќе биде едно од најголемите забележани отцепувања. Глечерот Ларсен Це моментално е споен со својот леден брег само со 20 километри мраз, а во моментот кога ќе се одвои, ќе настане глечер од околу 5000 километри квадратни.
10.01.2017, 21:00


ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
Вљубеникот во историјата, Стјуарт Вилсон од Велс, целата своја заштеда од речиси 32.000 фунти, пред 12 години ја потрошил на купување на земјиште за кое верувал дека крие вредна археолошка локација.
10.01.2017, 18:35


НАУКА
Мистериозен објект ќе прелета покрај Земјата на 25-ти февруари, а ни НАСА не знае за што станува збор
"2016 WF9" би можел да има потекло од комета. Овој објект покажува колку некогаш може да биде невидлива разликата помеѓу комета и астероид - вели заменикот на главниот истражувач во Лабораторијата за погонско забрзување при НАСА, Џејмс Бајер.
05.01.2017, 16:28

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
Благодарение на една едноставна финта, пиратите им овозможија на луѓето да ја заобиколат контролата ...
НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
ЗАГРОЗЕНА ПРИВАТНОСТ
Голем скандал: Мислевте дека никој не може да ги прочита вашите шифрирани пораки од "WhatsApp"? Се лажете...
ТЕХНОЛОГИЈА
Заврши времето на Apple...
ТЕХНОЛОГИЈА
Нов поглед на светот: Дали проширената реалност ќе доминира оваа година?

ВИДЕО ВЕСТИ

Icaros - Фитнес справата на иднината
Во иднина можеме да очекувме се повеќе уреди и справи кои што ќе го комбинираат фитнесот со модерната технологија, а токму Icaros.
ТЕХНОЛОГИЈА
Што ако имате гласовен асистент за уредување на фотографиите?
ТЕХНОЛОГИЈА
Паметна канта за ѓубре? Тоа е возможно со овој уред!
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
ТЕХНОЛОГИЈА
Пристигнува 3Д холограмска порнографија: Како евтино и едноставно да „повикате" девојка во вашата соба?
НЕВЕРОЈАТНО
Тајните на Антарктикот: Под вечниот мраз пронашле шаренило
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: