АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
18
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Зошто религиозните искуства и дрогата исто влијаат на луѓето?
30.12.2016 | 17:00
Извор: Точка
Прочитано: 4599 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Религиозните искуства делуваат на истите делови од мозокот кои што реагираат кога се се слуша музика, ќе се почувствува љубов или пак ќе се земе марихуана.

Религиозните искуства можат да имаат исти ефекти на мозокот како и земањето на дрога, вели најновата студија на научниците на американскиот Универзитет Јута.

Научниците од Универзитетот користеле магнетна резонанца за да ги следат активностите на 19 припадници на движењето на Мормоните додека извршувале низа на активности која што вклучувала одмарање, гледање на црковни известувања, молитви, читање на не-мормонска религиозна литература, како и читање на Библијата.


Истражувачите избрале млади Мормони – 7 жени и 12 мажи кои што имале од една до две години работа како мисионери што кај Мормоните е вообичаена работа.

За време на исптражвањето, на учесниците им било кажано да притиснат копче кога ќе „почувствуваат присуство на дух“.

Кога ги проучувале снимките од мозокот, истражувачите забележале дека одредени делови од мозокот посебно реагираа кога испитаниците пријавувале дека чувствуваат присуство на дух, односно кога кај нив завладеале „духовните мисли“.


Научниците велат дека ова се истите делови од мозокот кои што реагираат кога се слуша музика, ќе се почувствува љубов или пак ќе се земе марихуана. Овој дел од мозокот е познат како „центар за награди“ кој што има клучна улога во испуштањето на допамин – кој што влијае на расположението на човекот.

Сепак, научниците се согласуваат дека религиозната неврологија е сосема млада гранка и ова е само една од првите студии кои што се направени на ова поле. Тие велат дека илјадници луѓе донесуваат одлуки врз основа на нивните религиозни чувства и тоа е важен мотиватор.

НАЈНОВО ОД НАУКА  
ТРАПИСТ-1
Пет работи кои треба да ги знаете за новите планети: Спектакуларно откритие на НАСА за живот во вселената
Светлината од Земјата до нив патува 39 години, патнички авион 44 милиони години, но сеедно темелно ќе бидат проучени.
24.02.2017, 14:23


НАУКА
Што ќе се случи доколку Земјата престане да се ротира?
Нашата планета ротира околу својата оска со брзина од 1674 km/h – иако ние таа брзина не ја чувствуваме. Но, престанувањето на ротацијата секако би го почувствувале, тврдат научниците.
24.02.2017, 13:31


МЕТАЛЕН ХИДРОГЕН
Исчезнал примерок од метал кој би можел да го промени животот кој го познаваме
Исчезнал единствениот примерок од металниот хидроген, метал кој наводно го создале научници од Харвард, а за кој се верувало дека може од темел да го промени животот каков што го познаваме.
23.02.2017, 15:06


НАУКА
НАСА откри седум нови планети со големина на Земјата - на три од нив можно е да постои и вода
Пронајдени се седум нови планети слични на Земјата надвор од нашиот Сончев систем, а на три од нив можно е да има вода, па дури и океан.
23.02.2017, 12:17


НОВ ЛЕК
Салмонелата убива ќелии од рак – на повидок нов лек?
Бактеријата салмонела која предизвикува труење со храна, може да ги убие ќелиите на ракот, оставајќи ги здравите клетки недопрени – велат научниците.
22.02.2017, 16:06

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Исчезнал примерок од метал кој би можел да го промени животот кој го познаваме
Исчезнал единствениот примерок од металниот хидроген, метал кој наводно го создале научници од Харва...
ТЕХНОЛОГИЈА
Xiaomi Redmi Note 4X - монструозниот кинески паметен телефон
НАУКА
НАСА откри седум нови планети со големина на Земјата - на три од нив можно е да постои и вода
ТЕХНОЛОГИЈА
Во првите денови од пролетта пристигнува нов Ајпад, црвен Ајфон...
ТЕХНОЛОГИЈА
Наскоро ќе можете преку Фејсбук Месинџер да испраќате пари

ВИДЕО ВЕСТИ

Внимавајте: Клонови на Galaxy S8 веќе се достапни на пазарот
Додека сите со нетрпение го очекуват претставувањето на најновиот паметен телефон од Galaxy S семејството на Самсунг, некој се потрудил да произведе негова копија.
ТРАПИСТ-1
Пет работи кои треба да ги знаете за новите планети: Спектакуларно откритие на НАСА за живот во вселената
НАУКА
Што ќе се случи доколку Земјата престане да се ротира?
МЕТАЛЕН ХИДРОГЕН
Исчезнал примерок од метал кој би можел да го промени животот кој го познаваме

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
НАУКА
Откриена тајната за екстремно долгото опстојување на првата цивилизација на Земјата
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: