АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Големо откритие: Научници успеале да преведат комуникација на лилјаци
29.12.2016 | 14:30
Извор: Точка
Прочитано: 6806 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Со помош на напреден алгоритам, научниците успеале да ги преведат звуците кои што ги испуштаат лилјаците и да откријат многу повеќе за нивниот свет и комуникација.

Науката до денес има докажано дека постои основна комуникација помеѓу животните, безразлика на тоа дали таа е во облик на погледи, мириси или звук. Сепак, научниците од универзитетот во Тел Авив во Израел, откриле дека, барем кога се во прашање лилјаците, нивната „сложена“ комуникација е повеќе од јасна.

Истражувањето покажало дека кога ќе се собере една група на лилјаци, тие „разговараат“ за точно одредени проблеми.


Јоси Јовел и неговите колеги научници следеле група од 22 лилаци од видот Rousettus aegyptiacus во период од 75 дена. Со помош на модифициран алгоритам кој што првобитно бил развиен за да препознава човечки глас, научниците внесле повеќе од 15 илјади различни звуци кои што ги испуштаат лилјаците. Аудио податоците потоа научниците ги поврзале со видео снимките од леглата за да утврдат дали има врска меѓу звукот и конкретните ситуации.

Научниците утврдиле дека звуците не само што не се случајни, туку и дека дури 60 проценти од нив можат да се анализираат и да се сместат во четири категории: расправија околу храна, расправа околу позицијата на спиење, повици за парење и расправија поради преголемата близина на една од друга единка.


Тоа што најмногу ги изненадило научниците е тоа што лилјаците на благо поинаков начин им се обраќаат на различни единки во групата, нешто што го прават луѓето. Со оглед на тоа што луѓето и делфините досега беа единствените видови за кои што е познато дека се служат со индивидуално обраќање, откритието објавено во магазинот Scientific Reports може да биде од пресудно значење за понатамошното истражување на „јазикот на лилјаците“.

Јовел и неговиот тим ќе го продолжат истражувањето не само за подетално да ја мапираат комуникацијата помеѓу лилјаците, туку и за да утврдат како тие го учат овој јазик и дали се служат со истата комуникација и кога се надвор од леглото.

НАЈНОВО ОД НАУКА  
НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
Пред пет години земјотрес со јачина од 8.6 степени според Рихтер ја погоди водата ја Суматра, поточно Вортоновиот басен во Индискиот Океан. Необичноста е во тоа што земјотресите со толку голема сила обично се случуваат на границите на тектонските плочи, а не во нив.
13.01.2017, 17:51


НАУКА
Како познавањето на два јазици може да ви помогне во староста?
Ново научно истражување покажува дека луѓето кои што говорат два јазици помалку ги губат способностите на мозокот во староста.
11.01.2017, 14:33


НАУКА
Научниците очајуваат: Глечер поголем од Њујорк ќе се отсече од Антарктикот, расте нивото на морето?
Големо парче мраз веројатно наскоро ќе се одвои од Антарктикот, а научниците сметаат дека тоа ќе биде едно од најголемите забележани отцепувања. Глечерот Ларсен Це моментално е споен со својот леден брег само со 20 километри мраз, а во моментот кога ќе се одвои, ќе настане глечер од околу 5000 километри квадратни.
10.01.2017, 21:00


ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
Вљубеникот во историјата, Стјуарт Вилсон од Велс, целата своја заштеда од речиси 32.000 фунти, пред 12 години ја потрошил на купување на земјиште за кое верувал дека крие вредна археолошка локација.
10.01.2017, 18:35


НАУКА
Мистериозен објект ќе прелета покрај Земјата на 25-ти февруари, а ни НАСА не знае за што станува збор
"2016 WF9" би можел да има потекло од комета. Овој објект покажува колку некогаш може да биде невидлива разликата помеѓу комета и астероид - вели заменикот на главниот истражувач во Лабораторијата за погонско забрзување при НАСА, Џејмс Бајер.
05.01.2017, 16:28

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
Благодарение на една едноставна финта, пиратите им овозможија на луѓето да ја заобиколат контролата ...
НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
ЗАГРОЗЕНА ПРИВАТНОСТ
Голем скандал: Мислевте дека никој не може да ги прочита вашите шифрирани пораки од "WhatsApp"? Се лажете...
ТЕХНОЛОГИЈА
Заврши времето на Apple...
ТЕХНОЛОГИЈА
Нов поглед на светот: Дали проширената реалност ќе доминира оваа година?

ВИДЕО ВЕСТИ

Icaros - Фитнес справата на иднината
Во иднина можеме да очекувме се повеќе уреди и справи кои што ќе го комбинираат фитнесот со модерната технологија, а токму Icaros.
ТЕХНОЛОГИЈА
Што ако имате гласовен асистент за уредување на фотографиите?
ТЕХНОЛОГИЈА
Паметна канта за ѓубре? Тоа е возможно со овој уред!
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
ТЕХНОЛОГИЈА
Пристигнува 3Д холограмска порнографија: Како евтино и едноставно да „повикате" девојка во вашата соба?
НЕВЕРОЈАТНО
Тајните на Антарктикот: Под вечниот мраз пронашле шаренило
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: