АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
11
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Десет компании кои владеат со интернетот
30.10.2013 | 14:26
Извор: Точка
Прочитано: 2679 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Отприлика секоја седма личност на планетава, во месец јуни го посетила "Google", кој само тој месец имал 1,2 милијарди посетители.

Составена е листа од десет компании, чии страници се најпосетени на интернет, а рангирани се според бројот на единствени посетители кои ги имаат на месечна база.

Првото место го држи „Google“ со 1,2 милијарди посетители, а веднаш зад него се „Microsoft“ (878 милиони) и „Facebook“ (797 милиони).


На четвртото место се наоѓа „Yahoo“ со 725 милиони, на петтото е „Wikimedia Foundation“ со 492 милиони, а тука е и „Amazon“ со 404 милиони посетители.

Последните четири места им припаѓаат на кинеските компании Baidu, Tencent, Alibaba и Sohu, кои имаат помеѓу 300 и 400 милиони посетители.

НАЈНОВО ОД ТЕХНОЛОГИЈА  
ТЕХНОЛОГИЈА
Резултатите ќе ве шокираат: Напишете го вашето име во "Google Maps" и видете што знаат за вас!
Колку и да сте свесни за фактот дека "Google" за вас знае повеќе од што мислите, сепак ќе ве изненадат резултатите "црно на бело".
22.05.2015, 14:37


ТЕХНОЛОГИЈА
"LG" претстави OLED панел со дебелина помала од 1 mm!
Ако мислите дека денешните LCD и LED телевизори се тенки, размислете повторно. LG претстави нов OLED панел, кој е буквално дебел колку тапетот на ѕидовите и може без проблем да се прикачи на ѕидот само преку магнети, а поради многу ниската маса.
22.05.2015, 09:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Дали е ова новиот "iPhone 6s"? На шпионските фотографии се гледаат две камери на задниот дел!
Фотографиите се појавиле на веб страната 9to5Mac. Со оглед на тоа дека и претходно имало информации за две камери на задниот дел од телефонот, ова и не е голема новост, освен фактот дека сега може да видиме како камерите изгледаат.
21.05.2015, 20:42


ТЕХНОЛОГИЈА
"Vertex Bladeless" – Нов, поефикасен тип на ветерница без подвижни делови
Технологијата на ветерници е прилично едноставна, барем за смислување. Имате висока платформа, на која е поставен генератор, кој пак е врзан со турбина придвижувана од ветерот. Кога турбината врти, генераторот создава струја. Прилично еколошки начин на произведување електрична енергија од нешто што и така останува неупотребено – енергијата на ветрот.
21.05.2015, 09:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Кога социјалните мрежи би биле луѓе: Како изгледа да се излезе на состанок со Фејсбук?
Јутјуберката Ема Блекери снимила интересно видео во кое претставила како изгледа да се излезе на вечера со најпопуларните социјални мрежи, кога тие би биле луѓе.
20.05.2015, 19:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Резултатите ќе ве шокираат: Напишете го вашето име во "Google Maps" и видете што знаат за вас!
Колку и да сте свесни за фактот дека "Google" за вас знае повеќе од што мислите, сепак ќе ве изненад...
ТЕХНОЛОГИЈА
Од бунтовник до милионер: Бил лошо момче, и поради тоа се збогатил
НАУКА
Научниците открија нова агрегатна состојба!
ТЕХНОЛОГИЈА
Дали е ова новиот "iPhone 6s"? На шпионските фотографии се гледаат две камери на задниот дел!
ТЕХНОЛОГИЈА
"Tesla Suit" – Следниот чекор во виртуелната реалност

ВИДЕО ВЕСТИ

"Vertex Bladeless" – Нов, поефикасен тип на ветерница без подвижни делови
Технологијата на ветерници е прилично едноставна, барем за смислување. Имате висока платформа, на која е поставен генератор, кој пак е врзан со турбина придвижувана од ветерот. Кога турбината врти, генераторот создава струја. Прилично еколошки начин на произведување електрична енергија од нешто што и така останува неупотребено – енергијата на ветрот.
ТЕХНОЛОГИЈА
Кога социјалните мрежи би биле луѓе: Како изгледа да се излезе на состанок со Фејсбук?
ТЕХНОЛОГИЈА
Lily е дрон кој лета автоматски и ве следи каде и да одите!
ТЕХНОЛОГИЈА
"Tesla Suit" – Следниот чекор во виртуелната реалност

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
НАУКА
Алармантно: Официјално потврдиле дека преку 90% од намирниците во светот се заразени со предизвикувач на рак, а никој не реагира!
НАУКА
Ова може да биде и најважната вест во историјата: НАСА можеби креирала погон побрз и од светлината!
ЧЕРНОБИЛ
Тајниот живот во Чернобил: Фотографии кои откриваат кој живее во радиоактивното подрачје
ТЕХНОЛОГИЈА
Резултатите ќе ве шокираат: Напишете го вашето име во "Google Maps" и видете што знаат за вас!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2015 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: