АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАФИЛММУЗИКАСЕЛЕБРИТИМК СЦЕНА
Ова се најпровокативните секс сцени во филмската историја
07.02.2017 | 22:00
Извор: Точка
Прочитано: 14991 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Сексот продава сè - па, така и филмовите, а овие сцени останаа врежани во сеќавањата на гледачите поради тоа што ги поместија границите на провокативноста.

Без разлика дали ги шокираа гледачите со поместувањето на границите, со количината на голотија или пак, со суровиот приказ, секс сцените од овие филмови е тешко да се избришат од помнењето.

Последното танго во Париз (1972)

Француско – италијанската романса со Марлон Брандо и Марија Шнајдер во главните улоги, се фокусира на парот кој се впушта во опуштена сексуална врска – Брандо е вдовец, а Марија наскоро би требало да се омажи. Филмот изобилува со сексуално насилни сцени, а онаа која крена најмногу прашина е сцената на анален секс во која како лубрикант се користел путер.



Ризична работа (1983)

Џоел (Том Круз) како работлив 17 – годишен одличен ученик, одговорен и доверлив син, ја запознава Лана – млада, посакувана, пребирлива и полна со животно искуство. Џоел има две цели во животот: да се запише на колеџ и да има секс – што досега му било само фантазија. Но, откако неговите родители ќе заминат на одмор и ќе му ја остават куќата на чување. Она што Лана (Ребека Де Морнеј) ќе го подучи Џоел во сексот и слободната иницијатива во новото време е ноќна мора за секој родител и многу – ризична работа.



9 и пол недели (1986)

Американската еротска драма на режисерката Адријан Лин од 1986 година со Мики Рурк и Ким Бесинџер во главните улоги, разбранува многу страсти. Ким Бесинџер е привлечна и самостојна асистентка во уметничка галерија во Њујорк, а Мики Рурк е харизматичен и лукав брокер. Нивната прва средба во кинеска продавница и размената на впечатливи погледи е вовед во бизарната врска која се сведува исклучиво на сексуални игри...



Хенри и Џун (1990)

Драмата снимена според дневникот на познатата писателка Анаис Нин од Париз, го прикажува љубовниот триаголник од триесеттите години помеѓу Нин (Марија де Медеирос), писателот Хенри Милер (Фред Вард) и неговата сопруга Џун (Ума Турман).



Секретарка (2002)

Овој култен филм е претходник на бестселерот „50 нијанси на сиво“, а според многумина и значително подобар приказ на односот со садо – мазо комплименти. Филмот, кој во исто време е духовит, провокативен и реален, ги открива магиите на таквата врска.



Планината Броукбек

Ова е еден од првите филмови на мејнстрим продукциите кој презентира љубовна приказна и секс сцени помеѓу два лика кои се хомосексуалци, со Хит Леџер и Џејк Гиленхал во главните улоги.



Црниот лебед

Натали Портман освои Оскар за интерпетацијата во овој филм, но она што секако беше најпровокативно и за што најмногу се зборуваше беше секс сцената помеѓу Натали и Мила Кунис испреплетена со мастурбација.



Нимфоманка (2013)

Овој филм е страшна, поетска приказна за животниот пат на една жена која себеси се претставува како нимфоманка во контроверзното остварување на филмскиот режисер и сценарист Ларс фон Трир.



Крал на порно филмовите (1997)

Во периодот кога беше прилично познат како модел за долна облека Марки Марк, Марк Волберг извонредно ја одглуми улогата на порно ѕвезда во златниот период на таа инсдустрија во 1970-тите години. Поради прекумерното користење на кокаин, доаѓа и до проблеми со ерекцијата, а во филмот има повеќе секс сцени отколку обичен разговор.

НАЈНОВО ОД ФИЛМ  
ФИЛМ
„Suicide Squad 2” би можел да го режира Мел Гибсон?
Гибсон наводно е во почетни преговори околу режисерската позиција за продолжението на филмот.
21.02.2017, 20:11


ПОД РЕФЛЕКТОРИТЕ НА ЖИВОТОТ
Позади овие филмови се кријат вистински приказни
Овие прекрасни филмови се инспирирани од вистински животни приказни, па токму затоа и се толку популарни на големото платно.
21.02.2017, 17:41


ФИЛМ
„Основачот“: Како Мекдоналдс всушност станал гигант на денешницата
Ова е приказната за Реј Крок, трговски патник и одличен продавач кого комбинацијата на амбиција, упорност и немилосрдност го направиле вистински џин на денешницата.
20.02.2017, 19:30


ФИЛМ
Еден од најдобрите романтични филмови добива продолжение
Пред 14 години беше снимена една од најдобрите љубовни приказни на сите времиња. Овој филм и ден денес може без никаков проблем да измами солзи радосници на лицата на своите обожаватели.
17.02.2017, 19:30


ФИЛМ
Роман Полански се враќа во Лос Анџелес: Силувал малолетничка и побегнал?
Режисерот Роман Полански би можел да го дочека исходот од случајот од 1977-ма година. Го обвиниле за силување малолетничка па побегнал од таа земја и никогаш веќе не се вратил.
17.02.2017, 10:11

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Снимката од Анџелина Џоли која ја згрози јавноста
Не е тајна дека Анџелина Џоли сака да јаде инсекти, а своите кулинарски вештини им ги покажала и на ...
СЕЛЕБРИТИ
Пејачката Тове Ло на настап ја кренала маичката и ги покажала градите
СЕЛЕБРИТИ
Кој е типот на Џеј Ло? Нема да ви се верува кој славен маж го одбрала
СЕЛЕБРИТИ
Бритни Спирс објави разголена фотографија и го разбранува инстаграм: Се враќа на врвот?
СКОПЈЕ
"Фчерашни новости" со Златна бубамара на популарноста

ВИДЕО ВЕСТИ

Кој е типот на Џеј Ло? Нема да ви се верува кој славен маж го одбрала
Латино убавицата гостувала во „Ellen DeGeneres Show“ каде што морала да одбере кој од понудените славни момци најмногу ѝ се допаѓа. Комичарката ѝ ги понудила Ефрон, Стајлс, принцот Хари и Бредли Купер.
СЕЛЕБРИТИ
Снимката од Анџелина Џоли која ја згрози јавноста
ПОД РЕФЛЕКТОРИТЕ НА ЖИВОТОТ
Позади овие филмови се кријат вистински приказни
СЕЛЕБРИТИ
Кога фраер ќе пушти глас: Слушнете го Вин Дизел како пее

ФОТО  
30 фотографии кои покажуваат колку всушност беше луда и откачена клубската сцена во 90-тите

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ФИЛМ
Ова се најпровокативните секс сцени во филмската историја
ФИЛМ
Немаат поим од глума, но се неверојатно богати! Ова се најнеталентираните холивудски актери
СЕЛЕБРИТИ
Најминијатурното бикини на светот едвај го издржало бујното деколте на оваа убавица
СЕЛЕБРИТИ
Парот кој ги збуни сите: Кој е човекот покрај младата манекенка?
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: