АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
18
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Воспалените крајници опасност за срцето
25.06.2013 | 16:00
Извор: Доктори.мк
Прочитано: 3887 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Бактериите од крајниците можат да бидат многу опасни и да дадат разни компликации, најсериозната компликација е воспаление на срцевиот мускул, велат лекарите.

Крајниците се потребни на организмот, но, само ако се здрави, доколку се болни и проблематични, се само штета за организмот, потенцираат научниците.

Стрептококите се бактерии кои најчесто се насобираат во крајниците. Тие можат лесно да се пренесат од крајниците во многу други органи во организмот, најчесто бубрезите, зглобовите, но и срцето. Научниците потенцираат, хроничните крајници треба да се отстранат хируршки, доколку тие се чуваат до постара возраст се резервоар на бактерии, можат да бидат причинители за воспаление на синусите, проблеми со гингивите, воспаление на ушите и слично.


Воспаление на срцевиот мускул се случува често како резултат на не лекувани или неправилно лекувани крајници или воспаленија на грлото. Причина за овие воспаленија се стрептококите кои се речиси редовно присутни при воспаленијата на крајниците, велат микробиолозите. Стрептококните инфекции можат да дадат сериозни симптоми, како што е температура, гноен исцедок, големи отоци, но можат да бидат и скоро асимптоматски. Најсериозната компликација при стрептококната инфекција е воспаление на срцевиот мускул, или миокардитис.

При миокардитис се јавува забрзано чукање на срцето при нормална телесна температура, кое може да се потенцира и за време на спиењето. Инфекцијата може да помине и на срцевите залистоци, ова се препознава по слабите срцеви тонови, кои искусните интернисти можат да ги откријат само со помош на стетоскоп. Понекогаш стрептококните инфекции можат да го нападнат и перикардот, при што се јавуваат интензивни градни болки, велат интернистите.


При хронични крајници и други воспаленија на грлото, мора да се прави редовна микробиолошка анализа, бидејќи стрептококните инфекции можат да останат притаени, а што е најлошо можат да предизвикаат и автоимуни реакции, односно да предизвикаат реакција на имунитетот кон своите ткива. Откривањето на стрептококот бара интензивно лечење со антибиотици се додека микробиолошкиот тест не стане негативен.


Интернистите и микробиолозите едногласно се согласуваат, хроничните крајници мора да се оперираат, бидејќи стрептококните и стафилококните инфекции можат постојано да прават компликации, и да не можат лесно да се излечат. Дури и по лекувањето бактериите по извесен период можат повторно да се вратат и повторно да прават компликации, затоа болните крајници никако нема да ви бидат од корист.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Проклетството на шеќерот: Јадел "здрава" храна 60 дена, и поради тоа зажалил!
Иако мислел дека прави добра работа, овој маж за два месеци се здебелил осум килограми, "заработил" болест "здебелување на црниот дроб" и го зголемил ризикот за срцево заболување...
29.06.2015, 17:32


ДЕРМАТОЛОШКИ ПРОБЛЕМИ
Докторите поврзуваат чест витамин со повисокиот ризик од акни
Витаминот Б12, кој може да се најде во многу месни и млечни продукти, или да се зема како суплемент за подобра мозочна активност и против анемија, по сé изгледа дека влијае на генетската веројатност преку фацијалните бактерии, односно придонесува за создавањето на акни.
26.06.2015, 13:52


ЗДРАВЈЕ
„Ми беа потребни 5 години за да изгубам 18 килограми поради овие грешки – Немојте и вие да ги правите”
„Мојата приказна не беше толку неверојатна како оние кои може да ги видите во емисии посветени на гбење на килограмите. Со години ги правев истите грешки и не можев да изгубам ниту грам. Ако сакате да ослабете, прочитајте ја мојата приказна за да знаете што не треба да правите“, раскажува Џени.
25.06.2015, 20:44


ЛЕКАРСКА НЕПРОМИСЛЕНОСТ
Умирала во агонија, затоа што брзата помош не сакала да дојде поради овие симптоми
Сабрина Стивенсон (28) од Лондон, умирала со часови во агонија во својот дом, затоа што итната помош одбила да дојде кога слушнале дека „само“ повраќа и има диареја. Несреќната девојка не знаела дека има вонматерична бременост и четири часа ја чекала брзата помош и на крајот починала.
24.06.2015, 12:13


ЗДРАВЈЕ
Мислевте дека очите во базен ви поцрвенуваат од хлор? За жал, вистината е многу поодвратна
Кога ќе дознаете од што навистина ви поцрвенуваат очите кога нуркате во базен, ќе размислите убаво дали повторно ќе влезете во таа вода.
23.06.2015, 22:15

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Го "запалила" Инстаграм: Манекенката со фотографијата од својот совршен задник го воодушевила интернетот
Бехати Принсло успеала да собере повеќе од 50.000 лајкови за оваа фотографија, и тоа за само неколку...
НЕВЕРОЈАТНИ ГЛЕТКИ
19 спектакуларни фотографии од туристички атракции низ светот направени илегално
ОДЛИЧЕН СТИЛ
Таа покажа како и малите гради во блуза со длабоко деколте изгледаат секси
ПАТУВАЊЕ
Еве како да поминете викенд во Монако
УБАВИНА
Преку глава ви е од голотија? Кога ќе ја видите оваа сцена, ќе го промените мислењето

ВИДЕО ВЕСТИ

Проклетството на шеќерот: Јадел "здрава" храна 60 дена, и поради тоа зажалил!
Иако мислел дека прави добра работа, овој маж за два месеци се здебелил осум килограми, "заработил" болест "здебелување на црниот дроб" и го зголемил ризикот за срцево заболување...
ЗАДОВОЛНА СО ИЗГЛЕДОТ
Оваа убавица со својот целулит предизвика бурни реакции
ПАТУВАЊЕ
Дали сте доволно храбри да се спуштите по овој тобоган?
КОНЕЧНО ОДГОВОР
Ова го чекавте со години: Еве која е навистина просечната должина на пенисот

ФОТО  
Мажот на својата неверна сопруга и дал половина од заедничкиот имот!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ
Секс скандал ја потресе модната индустрија: Манекенките проговорија за сексуалното вознемирување
НЕ СЕ СОВРШЕНИ
Со целулит и мозолчиња: Еве како реално изгледа ангел од Victoria’s Secret
КОНЕЧНО ОДГОВОР
Ова го чекавте со години: Еве која е навистина просечната должина на пенисот
НЕКОГАШ И СЕГА
Ослабела неверојатни 380 килограми и не се враќа на старо – Новите фотографии го докажуваат тоа
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2015 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: