АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
39
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Претпоставувате ли што е подлогата за оваа уметност?!
12.06.2013 | 17:30
Извор: Тoчка
Прочитано: 4343 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Колку и да звучи чудно и неверојатно, таму некаде, површината на кожата на камилите се користи како "платно" за создавање вистинска уметност! Станува збор за годишен фестивал кој привлекува големо внимание.

Имено, на границата помеѓу Пакистан и Индија, секоја година во јануари се одржува "The Bikaner Camel Festival" или Фестивалот на камилите, во рамките на коj што сопствениците на овие пустински животни ги претвораат нивните тела во вистинска подвижна уметност, користејќи го нивното кратко крзно.


Така, секоја година илјадници туристи се упатуваат кон местото Биканер за да присуствуваат на овој спектакл. Локалните жители на пустинските предели приредуваат шоу со танци и музика, додека камилите ги фасцинираат туристите од целиот свет со нивните движења, грациозноста и пријателската настроеност. Камилите се дресирани да се исправаат на две нозе, да танцуваат и да комуницираат со гостите.


Сепак, најспектакуларен детаљ на фестивалот, нешто со кое што и истиот започнува, е декорирањето на камилите. Во рамките на фестивалот се одржува натпревар за најдобро украсена камила, за камила која најдобро танцува, камила која што има најдобра "фризура" и камила која што дава најдобро млеко. На вториот ден од фестивалот се одржуваат и трки со најбрзите камили од регионот.


Фотографот Осакабе Јасуо, кој преку својот објектив го овековечил овој неколку дневен фестивал, објаснил дека создавањето на уметничкото дело од крзното на камилата може да трае и до три години. Така, во текот на првите две години сопствениците на камилите ги негуваат влакната на овие животни за тие да пораснат поголеми и посјајни, а потоа, во текот на неколку месеци тие внимателно ги создаваат уметничките дела кои што можете да ги погледнете во продолжение.


НАЈНОВО ОД ПАТУВАЊЕ  
ПАТУВАЊЕ
Плачете за нив, иако тоа не го знаете: Запознајте ги седумте најубави европски плажи
Плажите на европското Средоземје со години кај туристите и туристичките агенци се водат како најубави на светот. Ова се и нашите предлози за вашиот суперодмор, па можеби токму на нив ќе ја пронајдете и оазата според вашите мерки, бидејќи шпанските и грчките острови без дилема – оставаат без здив.
28.07.2015, 20:17


ПАТУВАЊЕ
Седум величенствени: Тие се убави, непознати и едноставно мора да ги доживеете!
Хрватското крајбрежје е преполно со мали и убави плажи кои и покрај бројните посетители сепак остануваат малку вон фокусот.
27.07.2015, 19:18


ИЗГУБЕНА ЦИВИЛИЗАЦИЈА
Патување низ Мачу Пикчу преку фотографии: Еве зошто треба да го посетите Загубениот град на Инките
Древниот град во Перу, Мачу Пикчу, кој често го нарекуваат и „Загубениот град на Инките“, се состои од повеќе од 150 згради чија градба е сé уште мистерија, и никој не може да се согласи за одговорот на прашањето зошто овој град е напуштен.
27.07.2015, 14:55


ИСЛАНД
Хармонија на природата: Фотографии поради кои ќе сакате веднаш да заминете на Исланд
Овие прекрасни фотографии, кои ги направил Вим Денис на патувањето на Исланд, дефинитивно ќе ве наведат да посакате да ја посетите оваа далечна островска земја.
27.07.2015, 10:58


ПАТУВАЊЕ
Како да поминете луди 48 часа во фантастичната Братислава
Главниот град на Словачка го поседува сето она што очекувате да го поседува еден град кој што е сместен во средна Европа. Амбициозните ресторани и светски познатите вина со сето тоа само потполно ја надополнуваат сликата на овој средновековен град. Но, што би направиле ако имате само 48 часа во Братислава? Еве ги нашите совети.
23.07.2015, 20:14

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Плачете за нив, иако тоа не го знаете: Запознајте ги седумте најубави европски плажи
Плажите на европското Средоземје со години кај туристите и туристичките агенци се водат како најубав...
ТУЗ ГОЛУ
Во зима сино, во лето црвено: Каква тајна крие ова езеро во Турција?
ПАТУВАЊЕ
Заборавете на Монте Карло и направете место за оваа Балканска убавина: Еве зошто Порто Монтенегро е новиот центар на џет сетот
ПАТУВАЊЕ
Седум величенствени: Тие се убави, непознати и едноставно мора да ги доживеете!
СЛЕДИ МЕ...
Најпознатиот Инстаграм пар се врати од меден месец, а фотографиите им се прекрасни како и секогаш

ВИДЕО ВЕСТИ

5 начини на кои што микробрановата печка ќе ви го олесни животот
Некои не ги сакаат и ги избегнуваат, но ако не прашувате нас, за тоа навистина нема причина. Микробрановата печка е тука за да ви го олесни животот, а кога ќе ги видите следниве трикови, уште повеќе и ќе ја засакате!
ЗДРАВЈЕ
Вознемирувачко видео: Погледнете како кокаинот го уништува срцето!
УБАВИНА
Какво тело: На неа Фотошоп не ѝ е потребен
ТУЗ ГОЛУ
Во зима сино, во лето црвено: Каква тајна крие ова езеро во Турција?

ФОТО  
Земјата Од Горе

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЖИВОТНИ ПРИКАЗНИ
Чувајте се: Саша добила рак со само 23 години и ве моли да запомните како ѝ се случило тоа!
УБАВИНА
Топлес, во хулахопки и капут на плажа: Таа изгледа секси што и да облече!
БРВЕНИЦА
Македонскиот ресторан Бакал - еден од најдобрите ресторани од Истанбул до Скандинавија
РЕТКА БОЛЕСТ
Таа пати од едно ретко пореметување, но нејзината волја за живот ќе ве воодушеви
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2015 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: