АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
1
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Како да ги исчистите белите дробови од никотинот
13.04.2013 | 12:40
Извор: Точка
Прочитано: 10298 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Намерниците како црниот кромид и ѓумбирот го исфрлуваат катранот и останатите отрови од дишните органи

Ракот на белите дробови е еден од водечките причинители на смрт во светот а од него најмногу заболуваат оние кои секојдневно уживаат во вдишувањето на димот од цигарите. Поради тоа, лекарите на сите пушачи им препорачуваат едноставно да се откажат од оваа лоша навика. Но, доколку не можете да се откажете, потрудете се барем да го намалите ризикот од заболување од рак.

Одредени намерници и тоа како можат да ви помогнат да ги прочистите белите дробови. Запаметете, со нивно консумирање нема целосно да се прочистите, но во одредена мерка може да ги ослободите токсините. Еве кои се тие намерници...

Ѓумбир

Ова е едно многу моќно средство за исфрлување на токсините од белите дробови. Можете да пиете чај од неговиот корен и така да си го олесните дишењето, а парчињата ѓумбир можете да ги јадете заедно со оброкот.

Портокал

Освен што е голем извор на витамини, портокалот исто така содржи криптоксантин, кој делува превентивно против ракот на белите дробови.

Кромид


И белиот и црниот кромид содржат материи кои имаат антиканцерогено дејство. Кромидот помага во спречувањето на многу болести, меѓу кои се инфекција и рак на бели дробови. Интересно е тоа што кај лицата кои веќе се заболени од рак на белите дробови, го спречува растот на нови келии.

Коприва

Оваа билка е преполна со железо, а многу е корисна и како средство за дезинфекција на белите дробови во борбата против останатите инфекции.

Чај од борови иглички

Овој чај традиционално се користи за прочистување на устата и грлото, но може да ви биде добар сојузник во борбата против ракот на белите дробови.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Ако имате голема потреба за оваа храна, тогаш телото не ви работи како што треба
Експертите направиле листа од група на храна за која луѓето најчесто имаат голема потреба и објасниле што значи тоа.
05.02.2016, 19:45


ЖИВОТНИ НАВИКИ
Опуштеното тело го претворил во мускули за само 10 недели – Ова е неговата тајна
Бидејќи не сакал сите да го коментираат и да се згрозуваат од неговата промена, но и за да се чувствува подобро, Дејв одлучил да ја доведе својата линија во ред.
04.02.2016, 19:04


ЗДРАВЈЕ
За прв пат е снимено формирањето на туморот – Еве како клетките на рак ги напаѓаат здравите клетки
Научници од Универзитетот во Ајова со 3Д снимка го прикажале процесот на формирање на тумор, односно начинот на кој клетките на рак ги напаѓаат оние здравите. За оваа прва снимка од овој вид, предмет на истражување бил канцер на дојката.
03.02.2016, 21:01


ЗДРАВ ЖИВОТ
Имала 165 кг, а еден лет со авион променил сè: Погледнете како изгледа денес
Џулија Спенс (45) од Велика Британија имала повеќе од 165 килограми кога ја доживеала најголемата непријатност во животот – поради тежината не можела да се смести во авион. Толку се посрамила, што веднаш по враќањето од патувањето го променила животниот стил – и денес има двојно помалку килограми.
03.02.2016, 17:51


ЗДРАВЈЕ
Пролет во февруари – Дали е тоа здраво?
Неочекувани климатски промени се сè поприсутни на нашето поднебје, а често се проследени со извештаи од Итната помош кои укажуваат дека поради температурните разлики има многу интервенции кај лицата со срцеви заболувања, астматичари, психички лабилни лица…
03.02.2016, 10:36

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Има 22 години и спиел со 400 жени, а сега сака само држење за раце – „Сексот ми го уништи животот”
Британецот Бени Џејмс има 22 години, а на социјалните мрежи е познат како Казанова. Тој тврди дека с...
ПРЕМНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Невкусно деколте и длабок шлиц: Најубавата девојка во Британија дефинитивно нема стил
ЉУБОВ И СЕКС
Еве што се случува во машкото тело после земање Виагра
ЗДРАВЈЕ
Ако имате голема потреба за оваа храна, тогаш телото не ви работи како што треба
НЕПОСАКУВАН РЕЗУЛТАТ
Отишла на третман за обнова на косата, а завршила вака

ВИДЕО ВЕСТИ

За прв пат е снимено формирањето на туморот – Еве како клетките на рак ги напаѓаат здравите клетки
Научници од Универзитетот во Ајова со 3Д снимка го прикажале процесот на формирање на тумор, односно начинот на кој клетките на рак ги напаѓаат оние здравите. За оваа прва снимка од овој вид, предмет на истражување бил канцер на дојката.
ВКУСЕН РЕЦЕПТ
Интернетот сосема „збудале” по пицата во чаша која се прави за две минути
БАЈКОВИТО ПАТУВАЊЕ
Италија: Три средовековни населби коишто не треба да ги пропуштите
ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Одлучил една година да јаде само компири – Еве кои се резултатите по само еден месец

ФОТО  
Идиличната убавина на Тоскана / Италија

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЗДРАВЈЕ
Најголемиот сексуален мит: Речиси сите го правиме тоа, но докторите откриваат колку е опасно
НЕОЧЕКУВАНИ РЕЗУЛТАТИ
Експеримент докажал какви мажи сакаат големи, а какви мали гради
ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Одлучил една година да јаде само компири – Еве кои се резултатите по само еден месец
МОДА И УБАВИНА
Вака таа излегува на вечера: Познатата мајка во провидна блуза со чипка и без градник го освоила ЛА
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2016 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: