АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Пресадување на коса, единствено трајно решение
10.04.2013 | 13:55
Извор: Точка
Прочитано: 4238 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Дознајте кои се најчестите причини за опаѓање на косата, како и повеќе информации и совети за најновите методи за пресадување на коса кои успешно се прават во Дерматолошко естетската ординација Д-р Анчевски.

ПРИЧИНИ ЗА ГУБЕЊЕ НА КОСАТА
Постојат повеќе причини за губење на косата, но се смета дека наследниот фактор е една најголемите. Мажите и жените го наследуваат генот за губење коса, од едниот или од двата родители. Кај мажите, хормонот тестостерон ја активира генетичката програма предизвикувајќи загуба на фоликулите на коса и во тој момент не постои метод за запирање на губењето на косата. Одредени болести на организмот, како неухранетост или недостиг од витамини го забрзуваат овој процес. Опаѓање на косата предизвикуваат и одредени лекови, а и болести на самото влакно на косата. Трајна боја за коса и хемиски препарати ги оштетуваат фоликулите на косата до тој степен што опаѓањето на косата може да биде постојано. Носењето капа, присуство на првут (сув или масен), недостиг од проток на крв или затнати пори од замастен скалп исто така може да биде причина за губење на косата.

КАКО СЕ ПРАВИ ПРЕСАДУВАЊЕ НА КОСА?
Се зема коса од задниот дел на тилот (дел донор) и се префрла на делот без коса (дел примач). Влакнените (фоликуларни) единици може да бидат земени преку стрип метод со земање на влакната со лента или преку директно пресадување фолекуларни единици една по една, уште наречен ФУЕ метод. Пресадувањето на коса го прави стручен тим на Bergmann Kord, по технологија која во Германија се усовршува повеќе од 30 години.


ШТО ДА ОЧЕКУВАТЕ ПО ОПЕРАЦИЈАТА?
Постоперативната процедура зависи од придржувањето на инструкциите дадени по операцијата. Мали красти се формираат околу „калемите“ и истите исчезнуваат за 4 до 7 дена. Косата може да се мие 24 часа по операцијата, најдобро во ординацијата каде што се одвивало пресадувањето. Шиењето на донор-областа е незабележливо, бидејќи е покриено со веќе постоечката коса.

Пресадената коса паѓа за 2 до 4 недели, а нов раст почнува за 3 до 4 месеци. Должината се зголемува за 1,25 см месечно. За правилно развивање на пресадените влакна потребно е да се контактира со стручниот тим секој ден во првите две недели, посетите и советите се одвиваат еднаш месечно, а крајниот резултат се добива по 8 до 10 месеци. Лекарот треба да даде совет за начинот на нега и кои препарати треба да се користат за целиот период.

ДАЛИ СЕ ЧУСТВУВА БОЛКА ПРИ ПРЕСАДУВАЊЕТО?
Операцијата се изведува под локална анестезија и трае неколку часа. Мал дискомфорт може да се очекува додека се инјектира анестетикот во скалпот, потоа кога кожата е под анестезија и не се чуствува ништо.

Пациентот треба да избегнува тешки физички активности најмалку пет дена по операцијата и се препорачува да се земе две недели одмор.


СОВЕТ
Бидејќи со пресадувањето на коса резултатите се трајни, повеќето луѓе сметаат дека е тоа добра инвестиција. Процедурата е безбедна, ефикасна и трајна ако е во рацете на професионален тим како што е Bergmann Kord, кој и во последователниот период од неколку месеци ќе се грижи пресадените влакна да останат витални до целосното добивање на ефектот. Трансплантацијата на коса е малку поскапа варијанта од перика или од некои алтернативни третмани, меѓутоа е единствено трајно решение со кое ќе си ја вратите самодовербата и ќе се чуствувате многу подобро.

д-р Анета Петрушевска Кокалевска
спец. дерматолог
Дерматолошко естетска ординација „Д-р Анчевски“

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВ ЖИВОТ
Анорексијата ја довела до раб на смртта, а потоа една одлука променила сè
Анорексичната девојка станала толку ранлива, што сметала дека многу брзо ќе ја изневери срцето доколку состојбата продлжи да ѝ се влошува. За нејзина среќа, почнала со тренинзи и го довела своето тело во одлична состојба!
25.11.2015, 17:50


НЕ ГИ ИГНОРИРАЈТЕ
Убиец од сенка: Ова се притаени симптоми на рак кои многумина ги занемаруваат
Болката во грлото можете да ја замените со чувствителнот на грлото на ладното зимско време, но често долготрајната болка во грлото може да биде симптом за рак на гркленот или рак на грлото.
24.11.2015, 19:40


ЗДРАВЈЕ
Сокот по кој лудува Холивуд: Ги топи килограмите и го подобрува имунитетот, а можете сами да го подготвите
Зелените сокови веќе неколку години се вистински хит во светот, а сè почесто за нив се зборува и кај нас. Иако поради бојата изгледаат малку гадно, вистината е дека овие сокови всушност имаат многу пријатен вкус ако правилно се подготват и имаат безброј позитивни ефекти – од кои топењето на масните наслаги веројатно е најпопуларниот.
23.11.2015, 20:30


ПРАВИЛНА ПРИМЕНА
Што правиме погрешно: Од миење на очите до земање таблети
Лечењето на вистински начин е подеднакво важно како и самата терапија за одредена болест, а понекогаш тие грешки можат да го поништат учинокот на лековите.
23.11.2015, 11:29


ВИСТИНА ИЛИ МИТ
Дали знаете зошто кога бевте мали ви викаа дека не смеете да ја голтнете гумата за џвакање?
Кога бевме мали деца, родителите и бабите нè предупредуваа за опасностите од голтањето на гума за џвакање. Со оглед на тоа дека секој од нас барем еднаш во животот проголтал ја проголтал оваа слатка забава, време е да ја дознаете реалната вистина за опасностите кои ги носи проголтаната гума за џвакање.
20.11.2015, 17:50

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ужасно предавство: Исповед на жена на која сопругот ѝ го приредил најголемото животно понижување
Ивон била убедена дека нејзиниот брак е доволно силен за да може да ги издржи сите бури и несреќи. М...
МОДА И УБАВИНА
Џеј Ло во креација на Мелина Џиновиќ
УБАВИНА
Бразилската убавица на насловната на "Maxim": Запознајте ја најсексапилната претприемничка во светот
ЗДРАВ ЖИВОТ
Анорексијата ја довела до раб на смртта, а потоа една одлука променила сè
НАЈДОБРО ОБЛЕЧЕНИ
Тие со секси фустани со гол грб го украдоа шоуто

ВИДЕО ВЕСТИ

Погледнете какво лудило се случува во вашето тело за време на сексот
Дали знаевте дека секој пат кога водите љубов, вашето тело поминува низ четири фази?
ПАТУВАЊЕ
Неверојатно патување низ Русија: Верувале или не, овој воз минува низ 8 временски зони!
ЗДРАВЈЕ
1 килограм чини 50.000 евра: Српски научник го создаде најсилниот антибиотик на светот!
ЗДРАВЈЕ
Снимки кои живот значат: Вака изгледаат најлошите болести кога ќе се снимат со скенер

ФОТО  
Неверојатни фотографии: Кина од горе

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Се дотерала за во град, но еден детал уништил сè!
ЛЕФКАДА
Егремни е жива: Земјотресот на Лефкада, можеби само ѝ направил голема услуга!
ЗДРАВЈЕ
1 килограм чини 50.000 евра: Српски научник го создаде најсилниот антибиотик на светот!
ШОКАНТНА ИСПОВЕД
Исповед на неверна жена: „Го изневерувам сопругот со деверот, бремена сум и не знам чие е детето”
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2015 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: