АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
32
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Бебе излечено од ХИВ
04.03.2013 | 09:46
Извор: Нетпрес
Прочитано: 1988 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Бебе родено во Америка со ХИВ се верува дека е излечено од смртоносниот вирус со употреба на стандардна терапија, истакнале истражувачите, пренесе Би-Би-Си.

Девојчето од Мисисипи кое е родено како ХИВ позитивно, денес има две ипол години и не покажува знаци на инфекцијата.

По успешните резултати, истражувачите и докторите планираат да го пробаат истиот третман и на други деца кои се родени со ХИВ, за да потврдат дали ќе го има истиот ефект. Ако се покажат како успешни, тогаш можно е да станува збор за нов лек кој го убива вирусот кај децата.

Ако ова девојче остане здраво, тогаш ќе биде вториот човек кој е излекуван од ХИВ.

Доктор Дебора Персауд, виролог на Универзитетот Џон Хопкинс во Балтимор, ги презентираше наодите на Конференцијата за Ретровирусни и опортунистички инфекции во Атланта.

"Ова е доказ за концепт дека ХИВ може да биде потенцијално излечив кај доенчињата", вели таа.

Коктел од лекови

Во 2007-та година, Тимоти Реј Браун стана првата личност во светот која беше излечена од ХИВ.
Неговата инфекција беше елиминирана со помош на третман кој се користи за лекување леукемија, преку матични клетки од донаторот кој е имун на вирусот.

За разлика од овој случај, девојчето од Мисисипи е излечено со коктел од најразлични лекови кои се достапни и не многу скапи, а најчесто се користат за лекување на ХИВ кај новороденчињата и доенчињата.

Истражувачите веруваат дека третманот кај малото девојче е успешен и дека го излечиле вирусот пред тој да се скрие во организмот.

Бебето се родило во рурална болница каде што мајка и направила тест за ХИВ инфекција кратко пред породувањето. Таа не примала никакви лекови за превенција во текот на бременоста.

Истражувачите велат дека третамнот бил успешен бидејќи почнал веднаш по породувањето.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Имала 203 килограми и животот ѝ бил загрозен, а сега е модел
На тинејџерката Бетани Чурчели (21) пред три години ѝ било дијагностицирано опсесивно-компулсивно пореметување во исхраната. Лекарите ѝ рекле дека ѝ остануваат само шест месеци живот, доколку не го промени режимот на исхрана.
04.07.2015, 16:55


МЕДИЦИНА
Куба успеа да го елиминира пренесувањето на ХИВ вирусот од мајка на дете
Куба уште еднаш покажа дека нејзиниот одличен систем на здравствено осигурување треба да се почитува и да служи како пример, откако стана првата земја која доби потврда од Светската здравствена организација дека успеала да ја елиминира трансмисијата на ХИВ и сифилис од мајката на бебето.
02.07.2015, 12:24


ЗДРАВЈЕ
Проклетството на шеќерот: Јадел "здрава" храна 60 дена, и поради тоа зажалил!
Иако мислел дека прави добра работа, овој маж за два месеци се здебелил осум килограми, "заработил" болест "здебелување на црниот дроб" и го зголемил ризикот за срцево заболување...
29.06.2015, 17:32


ДЕРМАТОЛОШКИ ПРОБЛЕМИ
Докторите поврзуваат чест витамин со повисокиот ризик од акни
Витаминот Б12, кој може да се најде во многу месни и млечни продукти, или да се зема како суплемент за подобра мозочна активност и против анемија, по сé изгледа дека влијае на генетската веројатност преку фацијалните бактерии, односно придонесува за создавањето на акни.
26.06.2015, 13:52


ЗДРАВЈЕ
„Ми беа потребни 5 години за да изгубам 18 килограми поради овие грешки – Немојте и вие да ги правите”
„Мојата приказна не беше толку неверојатна како оние кои може да ги видите во емисии посветени на гбење на килограмите. Со години ги правев истите грешки и не можев да изгубам ниту грам. Ако сакате да ослабете, прочитајте ја мојата приказна за да знаете што не треба да правите“, раскажува Џени.
25.06.2015, 20:44

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Нејзиното момче го елиминираше Надал и стана ѕвезда - а кога ќе ја видите неа, ќе останете без текст
Нејзиното момче оствари сензационален резултат на Вимблдон, но малку кој зборува за победата на Даст...
ЗДРАВЈЕ
Имала 203 килограми и животот ѝ бил загрозен, а сега е модел
МОДА И УБАВИНА
Само таа на 51 година може да облече ваков фустан и да изгледа одлично
ТО СУА
Вулкански бисер: Ова е најубавиот природен базен во светот!
ПАТУВАЊЕ
Ова се најубавите неоткриени места на планетата

ВИДЕО ВЕСТИ

Проклетството на шеќерот: Јадел "здрава" храна 60 дена, и поради тоа зажалил!
Иако мислел дека прави добра работа, овој маж за два месеци се здебелил осум килограми, "заработил" болест "здебелување на црниот дроб" и го зголемил ризикот за срцево заболување...
ЗАДОВОЛНА СО ИЗГЛЕДОТ
Оваа убавица со својот целулит предизвика бурни реакции
ПАТУВАЊЕ
Дали сте доволно храбри да се спуштите по овој тобоган?
КОНЕЧНО ОДГОВОР
Ова го чекавте со години: Еве која е навистина просечната должина на пенисот

ФОТО  
Мажот на својата неверна сопруга и дал половина од заедничкиот имот!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ
Секс скандал ја потресе модната индустрија: Манекенките проговорија за сексуалното вознемирување
НЕ СЕ СОВРШЕНИ
Со целулит и мозолчиња: Еве како реално изгледа ангел од Victoria’s Secret
КОНЕЧНО ОДГОВОР
Ова го чекавте со години: Еве која е навистина просечната должина на пенисот
НЕКОГАШ И СЕГА
Ослабела неверојатни 380 килограми и не се враќа на старо – Новите фотографии го докажуваат тоа
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2015 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: