АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Седум работи кои не сте ги знаеле за бакнежот
22.01.2013 | 22:11
Извор: Точка
Прочитано: 9684 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Бакнежот е најубавиот начин да искажете љубов и нежност, и со тоа би се согласил секој, дури и најрамнодушната личност на овој свет.

Има најразлични видови на бакнежи и секој ве прави да се чувствувате добро. Но, внимавајте со кого се бакнувате, бидејќи и нешто толку убаво како бакнежот, може да има последици.

Бакнувањето лекува главоболка

Бакнувањето влијае одлично на вашето здравје. Го подобрува изгледот на вашата кожа, ја зголемува циркулацијата, го спречува крварењето на непцата и ја лекува главоболката. Ако ве боли глава, не барајте антибиотици, тргнете во акција.

Бакнежот е како дрога

Доколку добивате вртоглавици по бакнување, не грижете се! Докажано е дека додека се бакнувате, во вашиот организам се лачи ендорфинот кој има појак ефект од морфиумот, па со тоа предизвикува и блага вртоглавица. Колку повеќе се бакнувате, толку позаматено ќе ви изгледа се. Но, не престанувајте, тоа е слатка вртоглавица!Здраво бакнежи, збогум калории!

Доколку не сакате многу да вежбате, тогаш навалете на бакнувањето. Обичен бакнеж активира две групи на мускули и со тоа се согоруваат многу калории. Францускиот бакнеж активира дури 34 групи на мускули и согорува пет калории. Ако се бакнувате една минута, ќе согорите 26 калории, а ако се бакнувате еден час, ќе согорите неверојатни 1.560 калории. Затоа, не чекајте. Почнете со “вежбање“.

Ескимски бакнежи

Приказната дека Ескимите се бакнуваат со носот е само измислица. Според зборовите на еден Еским, овие бакнежи ги измислил Холивуд, па така, знајте дека и Ескимите се бакнуваат исто како сите останати.Внимавајте со кој се бакнувате

Многу е важно да му верувате на човекот кој бакнувате. Со еден бакнеж се пренесуваат 278 бактерии, а веќе вториот бакнеж ќе ви пренесе дури 10.000 бактерии.

Опасни бакнежи

Преку бакнежот се пренесуваат и многу болести, како мононуклеоза или херпес. Дополнително, преку бакнеж може да се пренесе и сида, ако двајцата партнери имаат мали рани во усната празнина. Затоа, секогаш внимавајте кој и зошто го бакнувате.

Забрането овошје

Во Наполи, во 16 век, било забрането бакнување на јавно место. Истото, било казниво со смртна казна. Верувале или не, оваа забрана се уште постои во некои делови во Америка, па така во градовите Чедер Рапидс и Хартфорд жените не смеат да ги бакнуваат своите мажи во недела.

НАЈНОВО ОД ЉУБОВ И СЕКС  
ЉУБОВ И СЕКС
Совети како да го „зачините” сексуалниот живот
Ако не сакате монотонија во вашата врска, постојат многу работи кои може да ги направите за да ја „зачините“. Сексот е многу важен сегмент од врската, па така не треба да го запоставувате сексуалниот живот, туку повремено да го „освежувате“ со нови идеи.
19.12.2014, 18:07


ЉУБОВ И СЕКС
Исповед на една тинејџерка: Би сакала да не брзав толку за да ја изгубам невиноста
Штом завршив прва година во средно училиште, запознав прекрасно момче. И станав „навлечена“ на него. Не би го нарекла тоа љубов – повеќе беше возбудување. Последните шест месеци со него, ми беа најубавите во животот. Имав пеперутки во стомакот, но тој имаше повеќе контрола врз мене отколку што мислев“, ја почнува својата приказна за своето прво љубовно искуство 18-годишната Тејлор.
18.12.2014, 20:58


ЉУБОВ И СЕКС
Имате проблем со ерекцијата? Можеби за тоа е виновна вашата мајка
Многу мажи патат од некој вид на сексуална дисфункција, можеби тоа е предвремена ејакулација, нецелосна ерекција или целосна импотенција, а причината за тоа е многу изненадувачка.
18.12.2014, 18:53


СЕКСУАЛНИ АВАНТУРИ
Ѕирнете во првиот елитен секси клуб само за девојки: Кога стрејт жените одат таму, сопрузите ги оставаат дома
Лесна музика, звук на потпетици, беспрекорни фризури и многу шампањ. На прв поглед атмосферата во клубот „Skirt” во Лондон потсетува на обично женко дружење. Но, вистината е далеку поинаква.
17.12.2014, 20:29


ЉУБОВ И СЕКС
Еве која поза на жените им гарантира оргазам
Сексуалната терапевтка, доктор Лори Бакли, одговори на едно од најчестите и најважните прашања за сексот: која поза ѝ овозможува на жената да доживее оргазам?
17.12.2014, 18:44

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Дали ја препознавате: Некогаш слатко девојче, денес една од најубавите жени во светот!
Станува збор за познатата манекенка која и денес изгледа совршено.
СТРАШНА БОЛЕСТ
Ова е најморничавата болест на светот, а за неа нема лек
НЕВЕРОЈАТЕН ТАЛЕНТ
Оваа девојка може да се претвори во било која славна личност... Буквално!
СЕНЗАЦИЈА ВО СКОПЈЕ
Врвни резултати и беспрекорен изглед со грациозни балетски движења
ПРЕКРАСЕН ПЕЈЗАЖ
За оваа глетка треба да искачите планина, но трудот и тоа како вреди!

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова е најморничавата болест на светот, а за неа нема лек
Иако Луј Пастер пронајде вакцина против беснило уште во 19 век, од кога појавата на оваа болест драстично се намали во Европа, вирусот и ден денес се пренесува и на стравичен начин ги однесува животите на оние кои не примиле вакцина, ниту на време побарале помош од лекар.
СЕНЗАЦИЈА ВО СКОПЈЕ
Врвни резултати и беспрекорен изглед со грациозни балетски движења
НЕВЕРОЈАТЕН ТАЛЕНТ
Оваа девојка може да се претвори во било која славна личност... Буквално!
ТРАНСФОРМАЦИЈА
До каде оди селебрити лудилото: Од "златно дете", се претворил во... Ова!

ФОТО  
Господинот Брада: Мажите со брада се секси... Но тој, тој е единствен!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ВЕЧНА ЉУБОВНИЦА
Исповед: „Еве зошто се гледам само со оженети мажи"
БЕТМОБИЛ
Ова е најлуксузната јахта на светот: Нема да ви се верува што се` има внатре
ОПАСЕН ТРЕНД
Болно и бизарно: Тренд кој е во пораст меѓу жените, а е штетен за здравјето!
УБАВИНА
Верувале или не: Оваа жена има 60 години!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2014 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: