АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Еве зошто е добро повремено да се туширате само со вода
15.03.2017 | 21:30
Извор: Точка
Прочитано: 2924 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Луѓето со чувствителна кожа често имаат проблеми со црвенило, лупење на кожата, чешање, чувство на стегање... Германски дерматолози ве советуваат што треба да направите за време на туширањето за да си ги олесните тие проблеми.

Сапуните и геловите за туширање не се секогаш најдобриот начин за одржување на хигиената, особено кога станува збор за луѓе со многу чувствителна кожа, велат германски дерматолози. Натриум лаурил сулфат е силен емулгатор кој се наоѓа во геловите за туширање и миење и во сапуните. Но, освен тоа што ја симнува нечистотијата од кожата, ги отстранува и драгоцените заштитни слоеви на кожата, осносно липидите кои ја зацврснуваат кожата и ја чуваат од сушење и оштетување.


Токму затоа, на луѓето со чувствителна кожа им се препорачува повремено да се тушираат само со вода. Сапунот, без разлика колку е благ, ја суши кожата, а има и дезинфицирачки ефект, вели дерматологот Волфганг Кле. Некои сапуни содржат и антибактериски средства кои ја сушат кожата, како што се тетрасодиум ЕДТА (конзерванс и стабилизатор) и триклосан, хемикалија која многу ја суши кожата, а се поврзува и со нарушување на ендокриниот систем.

Поради тоа се препорачува избор на сапуни и гелови кои содржат природни антибактериски средства, како еукалиптус или масло од чајно дрво. Некои сапуни и гелови содржат и вештачки мириси кои на чувствителната кожа можат да предизвикаат алергии и да ја изиритираат, а честото туширање и миење со средства кои ја извлекуваат влагата може да доведе до чешање и лупење на кожата. Поимот за чувствителна кожа е прилично широк, па понекогаш ниту самите експерти не можат веднаш да ја препознаат вистинската причина за појава на симптомите како црвенило, лупење на кожата, чешање...


Таквите пациенти најчесто се жалат на козметички препарати, сапуни, препарати за заштита од сонцето, а воопшто не станува збор за класична алергиска реакција. На сите кои никако не можат да си го замислат туширањето без сапун или гел за туширање, им се препорачува да ги одберат оние најблагите и после туширањето на кожата да нанесат хидратантни креми и лосиони, за да и` го вратат правилното ниво на влажност и масло.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24


ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33


ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57


ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00


ЗДРАВЈЕ
Овие две работи не смеете да ги правите пред да појдете на лекар
Некои секојдневни навики треба да ги избегнуваме кога одиме на лекар бидејќи тие пречат во поставувањето на вистинска дијагноза или упатување на потребните тестови.
20.03.2017, 21:36

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: