АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Смртоносна габична инфекција отпорна на лекарства се шири низ светот, дијагностицирани 30 лица
13.03.2017 | 10:21
Извор: Точка
Прочитано: 3558 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

САД во моментов има повеќе од 30 лица дијагностицирани со смртоносна габична инфекција, отпорна на лекарства, откако здраствените власти издадоа предупредување за овој патоген уште во јуни, 2016-та.

Се шири низ целиот свет

Габата наречена Кандида Аурис се шири низ светот, инфицирајќи луѓе во голем број земји уште од нејзиното откривање во 2009-та година кај пациент со инфекција на увото во Јапонија. Габата оттогаш е пријавена дека се шири во Велика Британија, Венецуела, Јужна Кореја, Пакистан, Кувајт, Кенија, Колумбија и Израел.

Габичната инфекција влијае врз крвотокот

За разлика од другите форми на габична инфекција, овој вид предизвикува посериозни закани - го напаѓа кровотокот и се шири од човек на човек дури и во медицински услови.

Останатите кандида инфекции ги напаѓаат грлото, вагината и устата, но инвазивните габични инфекции познато е дека влијаат и врз срцето, мозокот, коските, очите и останатите делови од телото, што ги прави многу поопасни.


Отпорна на лекови

Овој вид на габа може да преживее на кожата со месеци, па дури и на опремата во болниците како креветите, столиците и сл. со недели. При тестирањето се покажа дека некои нејзини нишки се отпорно на сите можни лекарства против габични инфекции, па ова дополнително го отежнува нејзиниот третман.

Здраствените власти објавија дека патогенот е од групата од новонастанатите инфекции отпорни на лекарства. Триесет и пет пациенти се дијагностицирани со оваа габа до сега и кај уште 18 е пронајдено дека ја носат во организмот иако се уште не ги почуствувале негативните последици.

"Врз основа на лабораториски тестирања, корените на оваа габа се поврзуваат со Јужна Азија и Северна Америка. Како и да е, ниту еден од заразените не патувале или пак имаат билокаков контакт со овие региони. Повеќето пациенти најверојатно се здобиле со инфекцијата локално" - CDC изјавија во соопштението откако го објавија својот прв извештај кој ги опишува случаите на заразените со инфекцијата.


Висок ризик од смрт

Шеесет проценти од индетификуваните случаи биле фатални. Многумина од оние кои починале имале и други сериозни болести. Лица со зголемен ризик од инфекцијата се оние кои неодамна имале операција. Тие кои употребуваат широк спектар на антибиотици и антифунгали, пациентите со дијабетис се исто така подложни на инфекцијата.

Кандида Аурис има потенцијал да предизвика епидемија во здраствените установи. Со оглд на тоа дека инфекцијата се појави во девет земји на четири континенти од 2009та година наваму, медицинарите алармираат дека здраствените установи од целиот свет треба да ги проверуваат своите пациенти и од оваа можна опасност.


Инфекцијата бара специјализирани лабораториски методи за точно да се открие. Конвенционалните лабораториски техники можат да доведат до погрешна идентификација, па дури и несоодветен третман кој претставува опасност за ширење на инфекцијата во здравството.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24


ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33


ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57


ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00


ЗДРАВЈЕ
Овие две работи не смеете да ги правите пред да појдете на лекар
Некои секојдневни навики треба да ги избегнуваме кога одиме на лекар бидејќи тие пречат во поставувањето на вистинска дијагноза или упатување на потребните тестови.
20.03.2017, 21:36

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: