АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Нема возбуда ниту потреба за секс: Еве како живеат асексуалците
09.03.2017 | 21:00
Извор: Точка
Прочитано: 6402 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Нема сомнеж дека живееме во високо сексуализирано општество во кое сексот продава, порнографијата е насекаде околу нас, а физичката привлечност е неопходен аспект од овој модерен концепт.

Но, постојат и луѓе на кои ваквото окружување воопшто не им одговара ниту им ги буди сетилата, а една таква приказна раскажала асексуалната 28 – годишна Симон за британски „Cosmopolitan“.

„Некој кој е асексуален, не чувствува физичка привлечност“, започнала Симон со приказната. „Кога зборуваме за сексуална желба или нагон, тоа варира од личност до личност. Така, некои асексуални личности велат дека не чувствуваат апсолутно никаков сексуален нагон, додека други велат дека го чувствуваат, но тоа е како да сте гладни, но ништо не ви се јаде.“


Симон никогаш немала секс, но била во куси врски во кои се чувствувала како тоа да не е за неа. Иако вели дека повеќето нејзини асексуални пријатели се во врски. Сигурно се прашувате како функционира тоа?

„Во внатрешноста на нашата асексуална заедница, сакаме да кажеме дека луѓето имаат романтични чувства и покрај недостатокот на сексуални чувства.“

Таа вели дека долго време ја негирала својата асексуалност и мислела дека тоа е нешто што ќе може да го промени. Не смета дека тоа и` претставува некаква бариера, бидејќи е среќна и без партнер. Но, отворена е за идни потенцијални врски. Таа вели дека би била во врска поради чувството на безбедност и практичност, но со некој кој размислува и се чувствува како неа.

После првите неколку состаноци со момци на кои не се чувствувала пријатно, прво помислила дека е лезбејка, но бидејќи не чувствувала физичка привлечност ни кон жените, долго време не можела да си ги оправда своите чувства, односно недостатокот на истите.


Дури кога отишла на факултет, поблиску се запознала со поимот асексуалност и се препознала во таа заедница.

„Работите можеби ќе се променат, но јас навистина би сакала луѓето едноставно да прифатат дека постојат вакви работи“, рекла таа мислејќи на тоа што постојано ја прашувале дали мисли дека ќе биде асексуална до крајот на животот.

НАЈНОВО ОД ЉУБОВ И СЕКС  
ЉУБОВ И СЕКС
Ова се најчестите манипулации со чија помош мажите ги одведуваат жените во кревет
На секоја жена барем еднаш во животот и` се случило да заврши во кревет со некој маж непланирано, само затоа што мажите всушност се добри манипулатори кога станува збор за одведување на жените во кревет!
21.03.2017, 21:00


ЉУБОВ И СЕКС
Егзотика во кревет: Поза со која ќе имате незаборавен секс
Доколку ви здодејаа мисионерската поза, каубојката, доги стајл и останатите познати секс пози, еве една егзотична која целосно ќе го освежи вашиот сексуален живот.
20.03.2017, 21:04


ЉУБОВ И СЕКС
Дами, внимавајте! И науката потврдила дека овие мажи повеќе изневеруваат
Не е дека научниците ни открија топла вода, но навистина постои едноставен фактор на ризик кој им е заеднички на Бред Пит, Рајан Гослинг и останатите убавци од Холивуд.
18.03.2017, 11:20


ЉУБОВ И СЕКС
Сè што отсекогаш сте сакале да дознаете за оргазмот, но ви било срам да прашате
Чиј оргазам е подолг, кој го доживува почесто и дали игра важна улога сексуалната ориентација?
17.03.2017, 21:01


ЉУБОВ И СЕКС
Стара љубовна техника: Притиснете ја оваа точка на телото и ќе искусите незаборавен секс!
Оваа стара кинеска еротска техника гарантира незаборавно сексуално искуство, допринесува за растот на сензуалноста, сексапилот, а помага и при импотенција.
16.03.2017, 21:03

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: