АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Пејачката Лаура Крлиу ја направи ласерската корекција на диоптријa
06.03.2017 | 12:15
Извор: Точка
Прочитано: 3241 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Пејачката Лаура Крлиу која македонската публика ја запозна преку талент шоуто Идол, а која сега е популарна и во Албанија и Косово, реши да се ослободи од очилата, па затоа ја направи ласерската корекција на диоптрија.

Сè повеќе луѓе ја прават оваа интервенција. Зошто? Затоа што таа е брза (5 минути), безбедна и што е многу важно безболна. Со неа доживотно ќе ги заборавите трошоците за очилата и леќите.

Многу светски познати личности ја направиле ласерската корекција на диоптрија меѓу кои Бред Пит, Никол Кидман, Кортни Кокс, Елтон Џон, а исто така и многу јавни личности и од кај нас, како на пример актерката Магдалена Ризова, спикерката Татјана Стојановска, а од неодамна и пејачката Лаура Крлиу.

„Уште од многу мала, се сеќавам бев прво или второ одделение, ми кажаа дека треба да носам очила за вид. Не ги носев и поради тоа ми се зголеми диоптријата. На факултет, почнав да ги носам редовно, комбинирав, некогаш носев леќи, некогаш очила за вид. Особено ме нервираа очилата кога настапував тука или во Албанија, Косово. Шминката не можеше да ми дојде до израз, а имав и рефлексија на стаклата од камерите. Многу време поминувам пред камера, на сцена и за мене тоа беше голем проблем.”, вели таа.

Лаура објаснува дека долго време долго размислувала да ја направи ласерската корекција на диоптрија и кога прочитала на социјалните медиуми за Систина Офталмологија, за неа тоа било најприфатлива опција.


Систина Офталмологија, заедно со нивната партнерска клиника Свјетлост од Загреб успешно ја отстранија диоптријата на повеќе од 45 000 очи.

„Зафатот се изведува со помош на многу прецизни ласери, денешните операции се целосно компјутерски контролирани, а ласерите во себе имаат интегрирани неверојатно прецизни софтверски системи што овозможуваат отстранување на диоптријата за само 2 секунди и имаат интегрирани систем за следење што се занимава со движења на очите на пациентот и на тој начин ја исклучува секоја можност за грешка предизвикана од немирите пациенти. До денес, овој оперативен зафат досегна фактор на безбедност од 99%. Ласерското отстранување на диоптријата во светот се практицира повеќе од 25 години и оперирани се над 44 милиони луѓе. Со напредокот на ласерската технологија, методите станаа се поуспешни и побезбедни, па така се зголеми и спектарот на диоптрии што можат успешно да се третираат”, објаснува стручниот директор на Систина Офталмологија, д-р Златко Арнаудовски.

Токму поради овие причини и Лаура одлучила ја направи интервенцијата, а она што особено ѝ се допаднало кога дошла во клиниката бил односот на целиот персонал.

„Докторите детално ме известуваа за се’, па затоа кога дојде денот за интервенција, јас точно ги знаев чекорите и воопшто не се плашев. Воодушевена сум од пријателскиот однос на персоналот и од нивната грижа за мене, ми кажаа за се што треба, слободно да ги прашувам.

Животот многу ми се поедностави, сега кога гледам чисто и без помагала”, заклучува таа.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24


ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33


ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57


ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00


ЗДРАВЈЕ
Овие две работи не смеете да ги правите пред да појдете на лекар
Некои секојдневни навики треба да ги избегнуваме кога одиме на лекар бидејќи тие пречат во поставувањето на вистинска дијагноза или упатување на потребните тестови.
20.03.2017, 21:36

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: