АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Водата со ѓумбир спречува 7 болести: Оној кој ќе ја пие редовно, секогаш ќе биде заштитен
03.03.2017 | 19:36
Извор: Точка
Прочитано: 8516 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Доволно е само една чаша секое утро и ќе го поштедите телото од многу сериозни заболувања.

На сите ни е добро познато колку ѓумбирот е добар за здравјето. Поради своите бројни анти-воспалителни, антибактериски и антиканцерогени својства, ѓумбирот може да спречи и да излекува многу болести.

Ја подобрува циркулацијата

Ѓумбирот ја прочистува крвта и ги исфрла токсините. За добра циркулација и здрава крв, направете пијалок од 5 литри вода и 50 грама рендан ѓумбир. Ѓумбирот кој ќе ви преостане откако ќе ја процедите ѓумбировата вода, можете да го користите како облога или надворешно третирање на циркулацијата на нозете.

Помага во лекување на ракот

Се` повеќе научници тврдат дека ѓумбирот може да ги уништи клетките на ракот. Поради тоа, тој е една од главните состојки во многу природни рецепти за кои се верува дека го лекуваат ракот.


Ги ублажува главоболките

Доколку имате проблем со чести главоболки, пијте чај од нане со ѓумбир. Засладете го со малку мед и испијте го кога ќе ве боли главата. Разликата помеѓу чајот од ѓумбир и аналгетикот е во тоа што со него ќе ја ублажите главоболката, но ќе направите и нешто добро за остатокот од телото.

Ги лекува воспаленијата, ја елиминира кашлицата

Нема подобар сојузник во борбата против грип и настинка од ѓумбирот! Ставете неколку парчиња ѓумбир во врела вода и направете чај кој за брзо време ќе ве ослободи од кашлицата, пишува MyHealthyFoodTips.com. Важно е чајот да го пиете ладен и да му додадете малку лимон.

Ги ублажува тегобите поради артритис, болката во мускулите и зглобовите

Измешајте малку ѓумбир и куркума, соединете ги со неколку капки вода и масирајте на болните места. После ова, ќе се чувствувате многу подобро.


Варење и проблеми со желудникот

Секој ден џвакајте малку ѓумбир за да го регулирате апетитот и да се ослободите од проблемите со варењето. Исто така, на овој начин ќе спречите гадење и повраќање.

Го регулира нивото на шеќер во крвта

Доволно е да пиете чаша вода со малку ѓумбир секое утро и никогаш повеќе нема да мора да се грижите за шеќерот.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24


ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33


ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57


ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00


ЗДРАВЈЕ
Овие две работи не смеете да ги правите пред да појдете на лекар
Некои секојдневни навики треба да ги избегнуваме кога одиме на лекар бидејќи тие пречат во поставувањето на вистинска дијагноза или упатување на потребните тестови.
20.03.2017, 21:36

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: