АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Не појадувал 35 години – тврди дека тоа е здраво!
02.03.2017 | 15:25
Извор: Точка
Прочитано: 2653 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Др. Mark Mattson, невролог на Националниот институт за здравје во Мериленд, не појадувал цели 35 години. Тој го прескокнувал и ручекот, трчал по два часа на ден, а почнувал со оброците по пет часот попладне. Mark тврди дека тоа е тајната на неговиот здрав живот!

Др. Mattson почнувал да јаде од пет часот попладне, а во наредните шест часа тој надокнадувал за пропуштеното.


Во култура во која се подразбираат три главни оброци и минимум две ужини, самата идеја на прескокнување на оброците и гладување звучи претерано. Меѓутоа, судејќи по најновите истражувања, изгладнувањето или постот како што го нарекува Mark, е многу популарен тренд кој го практикуваат и познатите ѕвезди, како Hugh Jackman и Benedict Cumberbatch.

Valter Longo, директор на Институтот за долговечност при универзитетот South Carolina, сериозно го проучувал начинот на исхрана на др. Mattson, при што заклучил дека два до пет дена пост секој месец го намалува ризикот од дијабетес, кардиоваскуларни болести и рак.

“Гладувањето или постот го намалуваат нивото на инсулин како и хормонот IGF-1, кој е во директна врска со настанувањето на дијабетес и рак во организмот. Кога ќе го намалите нивото на овој хормон, Вашето тело “мирува”, ќелиите го намалуваат својот раст, а со тоа се успорува и стареењето и настанување на многу болести” – вели Lango.

Правила на диетата 5:2


Диетата 5:2 се сведува на тоа 5 дена во неделата да се храните вообичаено, со тоа што ќе внесувате до 2.000 калории (за жени) и 2.400 калории (за мажи). Преостанатите два дена треба да го намалите внесот на калории на 500, односно 600 калории дневно.

Иако е тотално сеедно во кои денови ќе се храните нормално, а во кои ќе постите, авторите на диетата предлагаат намалениот внес на калории да го оставите за понеделник и четврток.

“Понеделникот е одличен бидејќи тогаш најмалку мислиме на храна, а четвртокот е одличен бидејќи ни претстои викенд, денови кога најмногу уживаме во вкусните оброци со семејството и пријателите. Најважно е деновите во кои се пости да не бидат споени, односно меѓу нив да има простор од најмалку 24 часа” – вели нутриционистката Michelle Harvie.

Исто така, намирниците кои ги внесувате мораат да бидат разновидни, со цел организмот да ги добие сите потребни нутритиенти за негово правилно функционирање.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24


ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33


ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57


ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00


ЗДРАВЈЕ
Овие две работи не смеете да ги правите пред да појдете на лекар
Некои секојдневни навики треба да ги избегнуваме кога одиме на лекар бидејќи тие пречат во поставувањето на вистинска дијагноза или упатување на потребните тестови.
20.03.2017, 21:36

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: