АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Немаат акни, дијабетес, ниту проблеми со срцето: На овој остров важи едно драгоцено правило!
24.02.2017 | 19:27
Извор: Точка
Прочитано: 11540 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Генетиката и физичката активност немаат врска со тоа, клучно е нешто сосема друго.

Малиот тропски остров, кристално чистата вода, рибата, свежото овошје и зеленчук – така изгледа Китава, рајско место во областа Папуа Нова Гвинеја. Тој е познат по здравата исхрана на неговите жители кои од тоа имаат голема корист – кардиоваскуларните проблеми се сведени на минимум, деменцијата исто така, а ретко патат и од дијабетес и немаат акни.

Доктор Стафан Линдеберг е еден од првите кои ја забележал медициската предност од ваквата исхрана. Таа, пред сè,е едноставна и полна со намирници кои воопшто не се преработени.

„Забележавме дека генетиката кај овие луѓе не е пресудна за ваквите ефекти врз здравјето. Истражувавме и забележавме дека, сепак, клучна е исхраната“, рекол доктор Линдеберг.

Она што е интересно е дека жителите на Китава не се премногу физички активни, па така не може да се каже ни дека активниот начин на живот може да влијае врз овие бенефиции.


Сладок компир

Китава е остров на кој многу се јаде сладок компир. Тој е богат извор на витамин Ц, влакна и влијае врз регулирањето на инсулинот во крвта. Сето тоа доведува да имате блескав тен и добро здравје. А, која е најчестата намирница на нивното мени? Тоа се кокосот и рибата.

Кокос

Кокосот има многу голема улога во исхраната на жителите на Китава. Тие го користат во секоја форма: свеж, ја пијат кокосовата вода, а маслото го користат за готвење.

Кокосот често го користат спортистите како силен извор на енергија. Тој ја подобрува издржливоста. Исклучително е здрав за срцето и корисен за нормална работа на тироидната жлезда. Помага и во излачувањето на инсулин и во подобро искористување на гликозата во крвта. На тој начин го намалува ризикот за појава на дијабетес. Поради големата количина на калциум и магнезиум помага во развојот на здрави заби и силни коски и ја забавува појавата на остеопороза.


Риба

Рибата има многу користи за здравјето. Не само што содржи повеќекратно заситени масти, кои се вредни сојузници за превенција на кардиоваскуларни болести, борба против стресот и подобрување на концентрацијата, туку претставува и богат извор на минерални соли.

Морската риба е богата со јод, калиум, натриум и бакар, додека слатководната содржи нешто помалку натриум и јод. Сите видови на риба ги содржат витамините B1, B2, B6 и B12, кои се драгоцени за правилна работа на нервниот систем. Рибата е богата и со калциум, но тој претежно е концентриран во кожинката. Идеален избор се скуша, лосос и харинга.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24


ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33


ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57


ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00


ЗДРАВЈЕ
Овие две работи не смеете да ги правите пред да појдете на лекар
Некои секојдневни навики треба да ги избегнуваме кога одиме на лекар бидејќи тие пречат во поставувањето на вистинска дијагноза или упатување на потребните тестови.
20.03.2017, 21:36

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: