АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Трикови кои ќе Ви помогнат да ја победите главоболката
23.02.2017 | 17:07
Извор: Точка
Прочитано: 2885 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Доколку сте од оној тип на луѓе кои при првиот знак на главоболка посегнуваат по таблетите, Ви предлагаме неколку здрави начини како да ја спречите и излечите оваа непријатна состојба.

Помалку стрес

Дали главоболките стануваат почести кога имате несогласувања на работа, во семејството или пак со пријателите? Поради ова најдобро е да ги избегнувате сите стресни ситуации, иако тоа понекогаш се чини невозможно. Пробајте да ги решите проблемите смирено, со тоа што ќе сфатите дека секој проблем е минлив и дека ништо на светот не е побитно од Вашето здравје.

Смејте се повеќе, направете нешто за себеси и поминувајте повеќе време со личности кои Ве прават среќни, бидејќи понекогаш е доволно само едно кафе со близок пријател да Ви го смени расположението.

Движете се почесто

Свежиот воздух е секогаш решение за стресните проблеми кои создаваат главоболки. Излезете од вашата канцеларија, прошетајте во природа и едноставно дишете чист воздух. Вежбањето во фитнес сала може да помогне, но истовремено корисна е и прошетката во природа.

Повеќе сон

Одбегнувајте седење пред компјутер до доцна во ноќта или гледање телевизија. Ваквите навики ги зголемуваат шансите за главоболка. Исто така, не претерувајте со спиење - бидете умерени со сонот.


Пушење цигари и алкохол - големо НЕ!

Пушењето цигари доведува до намалување на кислородoт во организмот, што доведува и до појава на главоболка. Иако многумина пушачи сметаат дека главоболката исчезнува веднаш откако ќе запалат цигара, истите не се свесни дека се работи за привремено чувство.

Главоболката предизвикана од мамурлак знае да биде здодевна, па затоа треба да бидете умерени кога пиете алкохол. Од друга страна, една чаша вино може да ја смири галвоболката.

Не претерувајте со кафе

Пиењето кафе делува различно кај секого. Додека за некои поголемата количина кофеин може да предизвика главоболка, за некого шолја кафе може и да ја смири истата. Затоа е најдобро сами да одредите колкава количина на кафе во денот Ви одговара.

Проверете го видот

Уште една причина поради која може да имате главоболки е слабиот вид. Доколку Вашиот вид со текот на времето станува послаб, а главоболките стануваат почести - посетете очен лекар.

Земете лекови

Ако имате чести главоболки кои не поминуваат лесно, а ниеден од претходните совети не Ви помага, тогаш најдобро е да посетите лекар или да се напиете некоја полесна таблета против болки.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24


ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33


ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57


ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00


ЗДРАВЈЕ
Овие две работи не смеете да ги правите пред да појдете на лекар
Некои секојдневни навики треба да ги избегнуваме кога одиме на лекар бидејќи тие пречат во поставувањето на вистинска дијагноза или упатување на потребните тестови.
20.03.2017, 21:36

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: