АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Треба да ги избегнувате: 5 најголеми грешки кои ги правиме после јадење
22.02.2017 | 21:33
Извор: Точка
Прочитано: 7757 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Не е лесно да се ослободиме од навиките кои ги имаме цел живот, но кога тие влијаат врз нашето здравје, треба да се потрудиме да го направиме тоа. Меѓу нив се и следните пет грешки кои ги правиме после јадење, а не би смееле.

1. Легнувате да спиете

Ако легнете откако сте јаделе, ќе го натерате желудникот премногу брзо да ја вари храната, што може да предизвика непријатност и проблеми со спиењето. Не сте единствените (всушност спаѓате во мнозинството) ако ви се приспива после јадење, но обидете се да му одолеете на сонот и немојте да легнувате барем два часа откако сте јаделе. Најдоброто нешто што можете да го направите за себе после оброкот е да појдете да прошетате некаде.


2. Палите цигара

На многу пушачи големо задоволство им е да запалат цигара после јадење, но тоа е голема грешка. Откако сте јаделе, на телото му е потребно време за да ја свари храната, а пушењето сигурно нема да му помогне во тоа. Имено, никотинот се врзува за вишокот кислород потребен за варење, па поради тоа телото ќе апсорбира уште повеќе канцерогени материи од вообичаено.

3. Одите да се истуширате

Кога се тушираме, протокот на крв во телото се менува бидејќи крвта сака побрзо да допре до површината на кожата за организмот полесно да ја поднесе промената на температурата. Тоа значи дека ќе се намали количината крв која помага во варењето на храната, а тоа може да го забави процесот на варење или да предизвика лошо варење на храната.


4. Јадете овошје за десерт

Не велат нутриционистите залудно дека овошјето е најдобро да се јаде за појадок, односно на празен стомак. Освен тоа што шеќерот од овошјето ќе ви ја даде потребната енергија за новиот работен ден и обврските, ќе избегнете и лошо варење на храната кое може да биде предизвикано ако јадете овошје за десерт. Со оглед на тоа што за варење на овошјето се потребни други ензими, овојшето најдобро е да се јаде на празен стомак за максимално да се апсорбира во организмот. Ако јадете овошје веднаш после оброкот, тоа нема да може правилно да се вари бидејќи ќе се измеша со другата храна која претходно сте ја изеле.

5. Вежбате по јадењето

Треба да почекате барем два часа после јадењето за да одите на вежбање. Оставете ја храната да слегне и така ќе избегнете можен гастричен рефлукс, икање, гадење, па дури и повраќање.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24


ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33


ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57


ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00


ЗДРАВЈЕ
Овие две работи не смеете да ги правите пред да појдете на лекар
Некои секојдневни навики треба да ги избегнуваме кога одиме на лекар бидејќи тие пречат во поставувањето на вистинска дијагноза или упатување на потребните тестови.
20.03.2017, 21:36

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: