АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Показатели кои говорат дека Вашето тело е “прегорено” од стрес
22.02.2017 | 16:48
Извор: Точка
Прочитано: 2342 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Во денешно време, скоро е невозможно да го избегнете секојдневниот стрес, како на работа така и во приватниот живот. Денес, поради брзиот начин на живот, нервозата е нашиот сопатник, а следниве знаци се показател дека Вашето тело страда од тешка форма на стрес.

Опаѓање на косата

Секој вид на емотивна или физичка повреда, може да биде причина за опаѓање на влакното. Операција, сообраќајна несреќа, отказ па дури и грип може да предизвика губење на косата. Емотивниот стрес се случува и при развод или смрт на блиска личност. Периодот на нормалниот раст на косата е од три до шест мецеси по стресниот настан.

Осцилација во тежината

Телото, изложено на стрес реагира на два начини: тоа што го јадете во текот на денот има можност да се “залепи” на Вашето тело поради стресот, или воопшто “ништо да не се фати”. Доколку се дебелеете неконтролирано, и покрај тоа што внимавате на исхраната и внесувате здрави намирници, време е да се ослободите од стресот.

Несоница

Стресот може да Ви го украде сонот. Прекумерните стресни ситуации предизвикуваат проблеми со спиењето, но и го намалуваат квалитетот на сонот. Доколку не внимавате, стресот може да Ви предизвика комплициран круг на функционирање: не можете да спиете поради нервозата, а потоа сте нервозни поради недостатокот на сон. Во ваквите ситуации помагаат есенцијалните масла, топлите купки и билните препарати кои ќе Ве опуштат пред спиењето.


Болки

Доколку чувствувате болки во вратот, грбот и рамената, тоа е јасен знак дека сте под стрес. Поради тоа, телото реагира со згрченост, кое резултира со хронични болки.

Нередовна менструација

Вишокот хормон на стрес влијае врз дисбалансот на женските полови хормони. Тоа резултира со силни симптоми на PMS и нередовен циклус. Болните менструални грчеви се јавуваат кај жени под стрес, во двојно поголема мера од нормалното.

Сексуален живот

Телото и умот се поврзани, а кога едното не е во ред, и другото пати. Кога сте под стрес поради отказ од работа, финансиска загуба, имате проблеми во врската или семејството, и телото реагира а тоа се одразува на Вашиот сексуален живот.
Стресот може да предизвика сериозни здравствени проблеми, затоа е неопходно да најдете начин да се изборите со него.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24


ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33


ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57


ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00


ЗДРАВЈЕ
Овие две работи не смеете да ги правите пред да појдете на лекар
Некои секојдневни навики треба да ги избегнуваме кога одиме на лекар бидејќи тие пречат во поставувањето на вистинска дијагноза или упатување на потребните тестови.
20.03.2017, 21:36

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: