АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Иднината на лекувањето на ракот: Напредувањето на болеста може да биде забавено со новиот револуцинерен третман
21.02.2017 | 17:51
Извор: Точка
Прочитано: 3245 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Лекувањето на канцерот би можело да биде многу поуспешно доколку пациентот се воведе во состојба на хибернација која може да се спореди со зимскиот сон на мечките.

На тој начин првенствено ќе се зајакне организмот, а зајакнувањето на здравите клетки би овозможило поголема отпорност на организмот за време на зрачењето. Оваа идеја е резултат на сè поголемиот број на истражувања кои се однесуваат на терапијата со зрачење, но и на искуствата на пациентите кои учествувале во сè уште неконвенционалните третмани на замрзнување. Според нивните зборови, лекувањето дало добри резултати.


Хибернацијата пред сè ги забавува процесите на дишење, работата на срцевиот мускул, метаболизмот и потрошувачката на кислород. Според зборовите на италијанскиот доктор по физика Марко Дуранте, споменатите ефекти би можеле да укажуваат на пат на понатамошни истражувања на полето на лекување пациенти болни од рак, пишува „Telegraph”.

„Половина од сите болни од рак се пациенти кај кои болеста сериозно напредувала. За жал тие имаат повеќе метастази во телото, па евентуалниот третман со хибернација која го забавува прогресот на болеста би бил еден од начините за да се купи време. Во тој случај, терапијата со зрачење не би делувала погубно по и онака нарушеното здравје на пациентот“, тврди Дуранте и додава дека секој третман во лекувањето на ракот е специфичен сам по себе.

„Не можете на ист начин да ги отстраните сите метастази. Постојат органи кај кои хируршки зафат е апсолутно невозможен. Во обидот да го убиете ракот, ќе го убиете самиот пациент. Терапијата со зрачење понекогаш е единственото решение, а нашата амбиција е да го зајакнеме организмот со хибернација“, вели Дуранте.


Хибернацијата би се постигнала со намалување на телесната температура. Италијанските експерти како охрабрувачки пример го наведуваат случајот на шведскиот радиолог Ана Багенхолм. Таа пропаднала низ дупка во мраз, а во студената вода останала околу еден час. Нејзината телесна температура паднала на нешто повеќе од 13 степени Целзиусови, но таа успешно закрепнала.

„Тешко е да се предвидат ефектите на техниката на предизвикана хибернација. Ќе мораме да ги видиме резултатите од сите експерименти кои се прават во лабораториски услови пред дефинитивно да можеме да утврдиме дали оваа постапка е безбедна за луѓето“, вели професорот Питер Џонсон, главен доктор во британскиот Институт за проучување на ракот.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24


ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33


ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57


ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00


ЗДРАВЈЕ
Овие две работи не смеете да ги правите пред да појдете на лекар
Некои секојдневни навики треба да ги избегнуваме кога одиме на лекар бидејќи тие пречат во поставувањето на вистинска дијагноза или упатување на потребните тестови.
20.03.2017, 21:36

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: