АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Од стара фабрика до импресивен стан во модерен стил
17.02.2017 | 14:36
Извор: Точка
Прочитано: 1622 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Претворањето на старите фабрички хали во удобен простор е предизвик во кој се впуштаат сите љубители на индустрискиот стил и пространоста на работничките дворови.

Внесувањето на нов живот во заборавен простор, често е проект кој бара повеќе финансии и одвоено време, но кога резултатот е волку импресивен – вреди вложениот труд!

Идејниот проект на овој стан во Будимпешта го потпишуваат дизајнерите Tatiana Golovach и Andrey Kot. Според нивните замисли, исклучително високите тавани се искористени за изградба на галерија на првиот кат, во која се сместени спалната соба и работната соба, како и големите гардеробери и бањата.

Поединечните ѕидови се реновирани и украсени со декоративни панели, со што се добива комбинација oд различни бои, текстури и геометрии.


Во дневната соба се наоѓа раскошна гарнитура во зелена боја, две виолетови фотелји како и модерни бели ормари, кои го разведруваат просторот. Висината на ѕидовите е искористена за изградба на голема, домашна библиотека, а црните цевки околу полиците го надградуваат основниот концепт на домот.


Декоративните панели се во неутрална боја, но нивната текстура е одличен детаљ кој внесува динамика во ентериерот. Изворните прозорци се оставени во нивното постоечко издание, кои го преплавуваат големиот простор со природна светлина.


Кујната оддава чувство на топлина, со своите зелени кујнски елементи и деталите во црвена боја, како што е фрижидерот. Таа е одделена од другите соби со големи, стаклени панели, украсени со црни метални рамки.На горниот кат се наоѓа спалната соба во која преовладуваат земјени тонови, а истата води до практичната работна просторија.


Бањата е светла и прозрачна, со неутрална палета на бои кои оставаат впечаток на пространост. Бакарната када е одличен додаток во просторот, кој е истовремено и елегантен и vintage.


НАЈНОВО ОД ДИЗАЈН  
ДИЗАЈН
ИКЕА објави бесплатни инструкции за спектакуларна внатрешна градина
Ова би можело да биде најдобрата структура за затворено градинарство што сме ја виделе, и луѓето ширум светот се охрабруваат да си изградат една.
21.02.2017, 11:20


ЕНТЕРИЕР
Спој на рустично и модерно: “Ѕирнете” во најсовршениот париски апартман!
Топол и простран! Ви претставуваме едно одлично дизајнерско решение за стан во Париз, кој иако е изменет во модернистички стил, сепак во голема мера го задржал духот на минатото време.
20.02.2017, 15:12


ДИЗАЈН
Совршениот декор: Идеи со огледала со кои вашиот дом ќе изгледа поголем и поубав
Коа станува збор за внатрешно уредување, со огледала можете да направите буквално се' што ќе замислите..
18.02.2017, 14:52


ДИЗАЈН
Игрив coworking простор во фабрика за опиум во Шангај
Забавна атмосфера и шаренило од бои и идеи доминира во новиот работен прост на coworking канцелариите „WeWork“ во Шангај. Просторот за заедничка работа се наоѓа во стара фабрика за опиум која е целосно трансформирана во современи и динамични канцеларии со релаксирана и инспиративна атмосфера.
15.02.2017, 16:48


ДИЗАЈН
Погледнете во нивниот раскошен дом: Џорџ и Амал потрошиле богатство на реновирање на куќата пред доаѓањето на синот и ќерката
Џорџ и Амал Клуни потрошиле неверојатни 12,5 милиони фунти на реновирање на својот раскошен дом пред доаѓањето на близнаците.
15.02.2017, 13:31

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Пазете се од љубомората на овие три хороскопски знаци
Љубомората е чувство кое често е нераздвојно од љубовта, но исто како што може да ја уништи врската,...
МОДНИ ПРОМАШУВАЊА
Таа е движечка модна катастрофа
ЗДРАВЈЕ
Пиете отстоена вода од претходната ноќ? Еве зошто никако не смеете тоа да го правите
СОВРШЕНИ ДЕСТИНАЦИИ
Која летна дестинација е совршена за Вас, според Вашиот хороскопски знак?
ЗДРАВЈЕ
Иднината на лекувањето на ракот: Напредувањето на болеста може да биде забавено со новиот револуцинерен третман

ВИДЕО ВЕСТИ

Како настанува бајката наречена “Dior couture фустан”?
Последната haute couture колекција на Dior беше диригирана од страна на италијански дизајнери, првите жени на чело на оваа реномирана француска куќа.
ПАТУВАЊЕ
Место покрај најдлабокото езеро во светот во кое ќе уживате во ледената библиотека
СЕВЕРНА КОРЕЈА
Ретка прилика да погледнете во внатрешноста на главниот град на Северна Кореја
ЗДРАВЈЕ
Ѝ пукнале силиконите: ”Со години ме труеја и ми правеа проблеми”

ФОТО  
Како се забавуваа децата пред да ги измислат паметните телефони?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Некогаш таа беше најубавото девојче во светот: Погледнете како изгледа сега како тинејџерка
ЗДРАВЈЕ
Минута која ќе ви го промени животот: Јапонски лек за најголемата „болест“ на денешницата
ЉУБОВ И СЕКС
5 знаци дека мажот е добар во кревет
ЗДРАВЈЕ
Начинот на кој сите го готват оризот е штетен за здравјето
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: