АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Витаминот Д би можел да ве заштити од респираторни инфекции
17.02.2017 | 12:59
Извор: Точка
Прочитано: 2450 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Витамин Д суплементите можат да помогнат да се намали ризикот од развој на акутни респираторни инфекции, особено кај оние луѓе со недостаток на витамин Д, открива новата мета-анализа објавена на 15-ти февруари.

Сепак, некои експерти предупредуваат дека овие наоди не треба да ја менуваат клиничката пракса бидејќи шансите за апсолутни придобивки се релативно мали.

"Витамин Д суплементацијата резултираше со статистички значајно намалување на процентот на учесниците кои добија акутна инфекција на респираторниот тракт по неа", пишува Адријан Р. Мартино, Д-р од Универзитетот "Queen Mary" во Лондон, Велика Британија.


"Пациентите кои имаа недостаток од витамин Д како и оние кои не го внесувале доволно имаа најголеми придобивки од неговата суплементација во истражувањето."

Според авторите, акутните респираторни инфекции се значително голема причина за многу болести па и смрт, и во 2013-та година тие придонеле за една десетина од посетите на абулантскиот и одделот за итни случаи во САД како и околу 2.65 милиони смртни случаи ширум светот.

Иако некои опсервациски студии ги поврзаа пациентите со ниско ниво на витамин Д со поголема подложност на акутни респираторни инфекции, вклучувајќи настинки и грипови, клиничките испитувања покажуваат дека заштитниот ефект на суплементите на витамин Д имаат конфликтни резултати.


Затоа д-р. Мартино со колегите спроведе систематски преглед и мета-анализи на индивидуалните податоци на секој учесник по суплементацијата на витамин Д. Со индивидуалните податоци би можеле да се идентификуваат факторите кои треба да помогнат да се објасни разликата во резултатите меѓу претходните студии, велат авторите.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Иднината на лекувањето на ракот: Напредувањето на болеста може да биде забавено со новиот револуцинерен третман
Лекувањето на канцерот би можело да биде многу поуспешно доколку пациентот се воведе во состојба на хибернација која може да се спореди со зимскиот сон на мечките.
21.02.2017, 17:51


ЗДРАВЈЕ
Пиете отстоена вода од претходната ноќ? Еве зошто никако не смеете тоа да го правите
Ако водата во текот на ноќта ја оставите во чаша или во шише, па утредента наутро ја испиете, страшно грешите.
21.02.2017, 15:07


ЗДРАВЈЕ
Еве зошто здравите и витки луѓе секој ден пијат сок од кисели краставички
Овие пет силни причини ќе направат и вам да ви стане навика пиењето на овој сок.
20.02.2017, 20:33


ЗДРАВЈЕ
Сакала да ги потемни веѓите на овој начин – едвај се спасила!
Младата козметичарка го испробала третманот на себеси, по кој горко зажалила!
20.02.2017, 13:03


ЗДРАВЈЕ
Слаткиот вкус на здравјето: Задолжително ставете ја црната чоколада во секојдневното мени!
Не зборуваме за чоколадите во кои благото го сочинува шеќерот. Зборуваме за темната чоколада која поради многу причини би требало да биде на вашето секојдневно мени.
17.02.2017, 17:52

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Пазете се од љубомората на овие три хороскопски знаци
Љубомората е чувство кое често е нераздвојно од љубовта, но исто како што може да ја уништи врската,...
МОДНИ ПРОМАШУВАЊА
Таа е движечка модна катастрофа
ЗДРАВЈЕ
Пиете отстоена вода од претходната ноќ? Еве зошто никако не смеете тоа да го правите
СОВРШЕНИ ДЕСТИНАЦИИ
Која летна дестинација е совршена за Вас, според Вашиот хороскопски знак?
ЗДРАВЈЕ
Иднината на лекувањето на ракот: Напредувањето на болеста може да биде забавено со новиот револуцинерен третман

ВИДЕО ВЕСТИ

Како настанува бајката наречена “Dior couture фустан”?
Последната haute couture колекција на Dior беше диригирана од страна на италијански дизајнери, првите жени на чело на оваа реномирана француска куќа.
ПАТУВАЊЕ
Место покрај најдлабокото езеро во светот во кое ќе уживате во ледената библиотека
СЕВЕРНА КОРЕЈА
Ретка прилика да погледнете во внатрешноста на главниот град на Северна Кореја
ЗДРАВЈЕ
Ѝ пукнале силиконите: ”Со години ме труеја и ми правеа проблеми”

ФОТО  
Како се забавуваа децата пред да ги измислат паметните телефони?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Некогаш таа беше најубавото девојче во светот: Погледнете како изгледа сега како тинејџерка
ЗДРАВЈЕ
Минута која ќе ви го промени животот: Јапонски лек за најголемата „болест“ на денешницата
ЉУБОВ И СЕКС
5 знаци дека мажот е добар во кревет
ЗДРАВЈЕ
Начинот на кој сите го готват оризот е штетен за здравјето
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: