АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Катарактата и диоптријата сега можете да ги решите само со еден зафат
15.02.2017 | 13:21
Извор: Точка
Прочитано: 1861 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Во денешно време можете на лесен начин да ја решите катарактата (перде) односно состојбата кога гледате заматено, боите ги гледате бледо и чувствителни сте на светлина.

Во очната клиника Систина Офталмологија, која е дел од групацијата Свјетлост, интервенцијата за катаракта (перде) се извршува со еднодневна хирургија, безболна е и безбедна, а вие веќе истиот ден заминувате дома. Она што е многу важно е дека освен што ќе ја решите катарактата (пердето), можете да се ослободите и од диоптријата, односно веќе нема да имате потреба да носите очила за вид. Замислете, оние два пара очила кои ги користите за блиску и за далеку, па постојано ги ставате и вадите, па ги губите и ве нервираат сега можете да ги замените со интраокуларни леќи, кои не се како контактните. Интраокуларните леќи се имплантираат во вашето око и се доживотни, а вие немате потреба за нивна грижа. Со нив, буквално ќе можете да уживате во вашите навики.

„Потребата за едноставно и лесно извршување на секојдневните обврски како: читање книги, употреба на дигитални апарати, работа на компјутер и слично, без користење на очила за блиску и брзо прилагодување на нови промени, се причините поради кои ги воведовме и PanOptix во нашиот спектар на мултифокални интраокуларни леќи“- вели д-р Златко Арнаудовски, стручен директор на Систина Офталмологија.


Овие леќи имаат многу предности, па така светлината навечер не се прекршува, што е особено важно за ноќното возење, а PanOptix леќите имаат и побрза адаптација на окото на промената на видот. Тие се препорачуваат и за сите вас кои немате катаракта (перде), а сакате да се ослободите од очилата. Која интервенција за вградување на мултифокалните леќи е најсоодветна за вас, ќе утврдите на прегледот за катаракта (перде) со докторот во зависност од вашите животни навики.

Во Систина Офталмолгија освен операцијата за катаракта (перде), има и други пристапи кои ќе ви помогнат да ги решите проблемите со очите. На пример, ласерската корекција на диоптрија, крос линкинг методата за кератокунус, решенија за глауком, третирање на дијабетични болести итн.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24


ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33


ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57


ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00


ЗДРАВЈЕ
Овие две работи не смеете да ги правите пред да појдете на лекар
Некои секојдневни навики треба да ги избегнуваме кога одиме на лекар бидејќи тие пречат во поставувањето на вистинска дијагноза или упатување на потребните тестови.
20.03.2017, 21:36

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: