АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
10 начини да го сакате и своето срце покрај нечие туѓо на овој ден на заљубените
14.02.2017 | 13:14
Извор: Точка
Прочитано: 1796 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Повеќето од нас ќе го поминат овој ден опсипувајќи ги своите сакани со чоколади, цвеќиња и романтични вечери, но денот на вљубените кој се совпаѓа со месецот на срцето во Америка, треба да биде потсетник дека и вашето сопствено срце заслужува почит и нега.

1. Јадете храна која е здрава за вашето срце

Зајакнете го здравјето на вашето срце и покажете му и нему малку љубов одбирајќи да јадете храна која е здрава за него. Свежо овошје, зеленчук, храна од цели зрна, храна која содржи здрави масти како авокадо, лосос и ореви се одличен начин да го разгалите сопственото срце. Минимизирајте го внесот на преработена храна и трудете се да јадете свежо колку што е можно почесто.


2. Одржувајте здрава телесна тежина

Со прекумерна тежина го зголемувате ризикот од срцеви заболувања, дијабетес, висок крвен притисок и многу други болести. Еден начин да се утврди дали имате прекумерна тежина е да го пресметате индексот на вашата телесна маса.

Онлајн калкулатори е навистина лесно да се најдат, само изгуглајте "BMI calculator."

3. Правете редовни годишни прегледи

Правењето на редовни годишни прегледи ви дава добра шанса да спречите многу болести или останати здравствени проблеми во рана фаза кога лекувањето е најуспешно пред да ескалираат.

4. Интересирајте се за вашиот крвен притисок и нивото на холестерол

Проверете се за висок крвен притисок, висок холестерол, абнормални нивоа на глукоза (шеќер), забележувајте ја вашата тежина и разговарајте со вашиот лекар за кој начин на исхрана и вежбање ви е најсоодветен.

Проверувајте го холестеролот најмалку на секои пет години со тестирање на крвта. Ако имате вуисок холестерол вашиот лекар ќе направи план како да го намалите и да го одржувате. Истото важи и за висок крвен притисок!


5. Вежбајте!

Движете се почесто, трчајте, пливајте, заминете на планинарење секоја недела наутро.. снајдете се правете нешто за да се одржувате физички активни - намалете го ризикот од срцеви заболувања. Американската асоцијација за здравје препорачува најмалку 150 минути вежбање неделно - но дури и тоа е подобро отколку ништо.


6. Престанете да пушите

Тоа е факт. Откажувањето од цигари е најдобриот начин да спречите прерана смрт. Пушењето го намалува нивото на добар холестерол и го зголемува ризикот од згрутчување на крвта, срцеви заболувања и мозочен удар. Пушењето исто така предизвикува рак - што повеќе можеме да кажеме.

Одвикнувањето од пушење е тешко но напорот да го одржувате вашето срце здраво и да спречите голем број на други болести секако ќе ви се исплати. Подесете си го мозокот да ги гледа цигарите како ваш најголем непријател.

7. Ограничете го внесот на алкохол

Мислевме дека умереното пиење може да биде добро за вас, како и да е најновите истражувања покажуваат дека придобивките на оние луѓе (испитаници) кои повремено пијат чаша до две црвено вино не биле од виното туку од нивните други здрави животни навики кои ги практикуваат. Додека да се истражи целосно ова прашање најдобро е да го ограничите внесот на алкохол за да го одржите вашето срце здраво. Доколку не пиете - најдобро не ни почнувајте, доколку пак пиете - "олабавете малце."

8. Трудете се да спиете најмалку 7 часа

Колку подобар сон добивате - толку вашето срце ќе биде подобро. Една студија од страна на Американската асоцијација за срце покажа дека лошото или недоволно спиење е поврзано со зголемен ризик од срцеви заболувања. Со подобар сон ќе се зголеми вашата продуктивност и ќе ви даде повеќе енергија во текот на денот. Повеќето возрасни треба да се стремат кон седум часа спиење секоја ноќ за да се чувствуваат добро и одморени и да го одржуваат своето срце здраво.

9. Опуштете се

Најдете време да се опуштите и да го намалите стресот. Продолжениот стрес може да ви го зголеми крвниот притисок, а тоа е последното што го сакате. И додека сте под стрес поголеми се шансите да го заобиколите тренингот, да се фатите за цигара, да јадете храна која не ви е потребна итн.

10. Ограничете го внесот на натриум

Натриумот демнее во храна во која најмалку би очекувале - како конзервирана супа, сос за шпагети и некои видови на месо. Доколку внесувате премногу натриум тој може да доведе до срцеви заболувања и висок крвен притисок. Одржувајте го внесот на натриум под 2,300mg секој ден.

Уживајте во денот, грижете се за вашите сакани но и за себе! <3

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24


ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33


ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57


ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00


ЗДРАВЈЕ
Овие две работи не смеете да ги правите пред да појдете на лекар
Некои секојдневни навики треба да ги избегнуваме кога одиме на лекар бидејќи тие пречат во поставувањето на вистинска дијагноза или упатување на потребните тестови.
20.03.2017, 21:36

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: