АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Дали знаете што се случува со вашето тело кога ќе престанете да практикувате секс?
13.02.2017 | 21:00
Извор: Точка
Прочитано: 7893 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Може да има многу причини поради кои луѓето немаат секс, меѓутоа, сите се свесни за бенефициите кои тој ги овозможува. Од зголемен серотонин кој влијае на среќата, па се` до зголемување на окситоцинот кој влијае врз здравјето на кардиоваскуларниот систем.

Луѓето кои имаат редовен секс подобро спијат и се чувствуваат поопуштено. Меѓутоа, оние кои не практикуваат секс, можат да ги искусат следните работи:

Чувствуваат повеќе стрес

Сексот влијае врз намалување на стресот, па така личностите кои го немаат може да чувствуваат поголема напнатост, а ќе им биде тешко и да се справуваат со секојдневните ситуации. Хормоните кои се ослободуваат за време на сексот му помагаат на телото да закрепне од стресните периоди.


Повеќе се подложни на болести

Редовниот секс е поврзан со подобро функционирање на имунолошкиот систем. Во едно истражување, кај учесниците кои имале редовен секс (барем еднаш неделно) било откриено дека имаат повисоко ниво на еден имуноглобин кој ја зголемува отпорноста на болести и настинки. Силниот имунолошки систем го штити телото од болести.

Либидото може да се намали, а возбудата да опадне

Апстиненцијата влијае врз либидото, па така луѓето кои долго време немаат секс чувствуваат како им се намалува желбата за истиот. И мажите и жените можат да почувствуваат дека нема возбуда кога ќе се сретнат со партнерот после подолго време, бидејќи немале секс. Мастурбацијата може да биде решение за овој проблем.


Проблеми со меморијата

Редовниот секс влијае врз стимулацијата на хипокампусот кој е многу важен за помнењето. Научниците веруваат дека сексуалните активности се многу важни за меморијата, бидејќи редовното практикување на сексот произведува нови неврони кои се многу важни за обработката на информациите.

НАЈНОВО ОД ЉУБОВ И СЕКС  
ЉУБОВ И СЕКС
Ова се најчестите манипулации со чија помош мажите ги одведуваат жените во кревет
На секоја жена барем еднаш во животот и` се случило да заврши во кревет со некој маж непланирано, само затоа што мажите всушност се добри манипулатори кога станува збор за одведување на жените во кревет!
21.03.2017, 21:00


ЉУБОВ И СЕКС
Егзотика во кревет: Поза со која ќе имате незаборавен секс
Доколку ви здодејаа мисионерската поза, каубојката, доги стајл и останатите познати секс пози, еве една егзотична која целосно ќе го освежи вашиот сексуален живот.
20.03.2017, 21:04


ЉУБОВ И СЕКС
Дами, внимавајте! И науката потврдила дека овие мажи повеќе изневеруваат
Не е дека научниците ни открија топла вода, но навистина постои едноставен фактор на ризик кој им е заеднички на Бред Пит, Рајан Гослинг и останатите убавци од Холивуд.
18.03.2017, 11:20


ЉУБОВ И СЕКС
Сè што отсекогаш сте сакале да дознаете за оргазмот, но ви било срам да прашате
Чиј оргазам е подолг, кој го доживува почесто и дали игра важна улога сексуалната ориентација?
17.03.2017, 21:01


ЉУБОВ И СЕКС
Стара љубовна техника: Притиснете ја оваа точка на телото и ќе искусите незаборавен секс!
Оваа стара кинеска еротска техника гарантира незаборавно сексуално искуство, допринесува за растот на сензуалноста, сексапилот, а помага и при импотенција.
16.03.2017, 21:03

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: