АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Жена се разбудила среде операција: „Го чувствував секој рез, беше ужасен кошмар”
13.02.2017 | 17:52
Извор: Точка
Прочитано: 3704 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Поради лековите кои ги примила, Дона ја чувствувала болката, но не можела да се помрдне и да ги предупреди лекарите дека е будна.

Дона Пенер од Канада требала да оди на рутинска абдоминална хирургија. Сè поминувало во најдобар ред. Хирурзите ѝ објасниле дека ќе добие општа анестезија за лапароскопијата да помине што подобро, дека ќе ѝ направат 3 или 4 мали резови, ќе го стават инструментот и ќе проверат зошто Дона премногу крвари за време на циклусот.

Во 2008 година, кога се случила операцијата, Дона имала 44 години и постоела загриженост дека има некоја малигна болест. Операцијата почнала добро. Анестезиологот ѝ ја ставил маската на лицето и ѝ рекол „Вдиши длабоко“.

Набрзо заспала, како што било планирано. Во моментот кога се разбудила, слушнала звуци во операционата сала. Го слушнала разговорот на персоналот, го слушала звукот од апаратите и била уверена дека сè поминало добро.


„Додадете ми го скалпелот“, била реченицата која променила сè. Дона сфатила дека операцијата допрва почнува. Не можела да направи апсолутно ништо бидејќи била под дејство на лекови кои го спречуваат движењето на сите мускули затоа што несвесното движење на стомачните мускули би можело да ги оштети инструментите или да нанесе сериозни повреди на внатрешните органи.

Општата анестезија не била успешна, но затоа лекот за спречување на движењето на сите мускули бил доволно ефикасен. Дона почнала да ја фаќа паника и тогаш работите тргнале на полошо. Тогаш го почувствувала првиот рез.

„Немам зборови со кои би ја опишала болката. Беше ужасно“, раскажала таа за BBC.

Сакала да им каже нешто, да го помрдне било кој мускул, но не можела. Била до таа мера парализирана, што не можела ни да плаче.

„Ги слушав како работат на мене. Го слушав нивниот разговор. Ги почувствував сите резови, а почувствував и кога ги турнаа инструментите во мене“, раскажала Дона.

Операцијата траела час и половина, а таа цело време била сосема будна и целосно парализирана.

После некое време почувствувала како попушта лекот и почнала да ја помрднува цевката за дишење во устата. Се чини дека анестезиологот бил уверен дека делувањето на лекот речиси целосно престанало, затоа што го извлекол цевчето кое ја одржувало Дона во живот. Почнала да се задушува затоа што не можела да дише. Почувствувала како го напушта телото и почувствувала нечие присуство.


„Што и да се случило, со тебе се ќе биде во ред“, ѝ рекол непознат глас. Ја освестил гласот на анестезиологот кога рекол: „Ставете ѝ маска“.

Со воздушен меур почнале да ѝ внесуваат воздух во белите дробови и таа почнала да си доаѓа на себе. Подоцна, кога ја посетил хирургот, му раскажала сè што се случило. Тој речиси се расплакал и само ѝ велел дека многу му е жал.

Дона после операцијата со месеци одела кај психотерапевт. „Не знаев кој ден е во неделата кога излегов од операционата сала, ете до толку бев ментално уништена.“

Во меѓувреме ја тужела болницата и тужбата е решена. „Не ја раскажувам својата приказна за да го вперам прстот и да кажувам дека некој е виновен. Сакам да им помогнам на луѓето да сфатат дека се случуваат и такви работи. Сакам што повеќе луѓе да дознаат за тоа и нешто добро да излезе од мојот хорор“, раскажала таа за BBC.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24


ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33


ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57


ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00


ЗДРАВЈЕ
Овие две работи не смеете да ги правите пред да појдете на лекар
Некои секојдневни навики треба да ги избегнуваме кога одиме на лекар бидејќи тие пречат во поставувањето на вистинска дијагноза или упатување на потребните тестови.
20.03.2017, 21:36

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: