АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
9
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Понекогаш среќата лежи во шолја топол чај
16.01.2017 | 16:08
Извор: Точка
Прочитано: 2016 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Иако повеќето ќе се сложат дека чајот е совршен да се конзумира во зимските денови, вистинските љубители на оваа чудотворна напивка подеднакво уживаат во неа и за време на летниот период, конзумирајќи го како ладен чај кој освежува.

Тука лежи и неговата предност: во зима не затоплува, а во лето разладува притоа балансирајќи го нашиот организам благодарејќи на моќните тревки скриени во неговата содржина.

Понекогаш шолјата топол чај значи саботно утро релаксирано од секојдневните обврски, нашата комфорна зона, друг пат тоа е грижата на нашата мајка кога сме болни, или гест на љубов после напорниот работен ден, или пак можеби само освежувачка напивка која ни ја враќа силата за време на напорните физички тренинзи. Луѓето се повеќе се интересираат за здравиот начин на исхрана па попладневното кафето често пати го заменуваат со чајот. Понекогаш вистинскиот избор на билките може да овозможи и темелна детоксикација на организмот, како што е на пример зелениот чај. Па така можеме да заклучиме дека тој е број еден пијалок кој можеме да го конзумираме со полна доверба во секој дел од денот и годината.


Но што го прави чајот толку посебен и вкусен? Како да го препознаеме неговиот висок квалитет за да уживањето го доведеме до ниво на совршено задоволство. Генерално квалитетот на чајот е детерминиран од неколу фактори: свежина на состојките, боја, ароматичност и вкус. Од изборот на билките и начинот и времетраењето на нивото сушење па се до внимателнотo пакување зависи каков ќе биде квалитетот на чајот.

Италијанското семејство Ламборџини иако познато во автомобилската индустија од 1981 година го прошируваат својот бизнис и започнуваат да произведуваат премиум прозиводи за секојдневна употреба. Меѓу нив е и висококвалитетната селекција на чаеви кои го носат нивното име. Станува збор за осум различни класични чаеви и четири инфузии пакувани во единечни кесички: цели листови со највисок квалитет, рачно порабени свилени филтер кесички за чај со познатото лого “Raging Bull” на етикетите.

На секое пакување на Тонино Ламборџини кутијата стои детален опис на вкусот и времето на инфузија со цел да се даде јасна и точна информација за подобро сервирање и поголемо уживање во овие премиум чаеви.

За повеќе информации посетете ја официјалната веб страница: http://lamborghini-lounge.com/products/tea-selection или http://www.aegroup.mk/; https://www.facebook.com/aegroup.mk/.

НАЈНОВО ОД КУЛИНАРСТВО  
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
Во рамките на манифестацијата „Денови на Франкофонијата во Македонија“, ресторанот Дистрикт организира и Денови на француската кујна при кои ќе се презентираат богатиот француски вкус и префинетата француска гастрономија.
21.03.2017, 12:52


КУЛИНАРСТВО
Tonino Lamborghini: Италија во една шолја кафе
Италијанците знаат да уредат дом, да дизајнираат автомобили од кои “боли глава“, да се дотераат од глава до пети и да уживаат во добро кафе на сончева веранда.
15.03.2017, 16:33


НОВ ПРОИЗВОД
Тортина секој ден, иако не ти е роденден
Кој вели дека мора денес да ви е роденден за да јадете торта?! Тортата е “кралица“ на десертите и сите ние би си се сладеле со торта секој ден. А и зошто да не?! Чоколадна торта, торта со ореви, овошна торта, торта со карамел, голема торта, мала торта... чекајте, некој спомна мала торта?! Мислите Тортина?!
14.03.2017, 11:54


КУЈНА
Дали правилно ја чувате храната во фрижидерот?
Чувањето на храна во фрижидерот е важно за зачувување на хранливите состојки на јадењето, без разлика дали се работи за свежи намирници или веќе замрзната храна.
06.03.2017, 16:56


ПРЕМИУМ ЕСПРЕСО
Tonino Lamborghini - симбол на италијанската кафе-култура
Има нешто во самиот чин на пиење кафе што причинува особено задоволство. Токму затоалуѓето со векови го негуваат ритуалот на пиење кафе, затоа што овој посебен топол напиток не одвојува за миг од обичноста на секојдневието.
03.03.2017, 11:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: