АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Хуакси: Најбогатото село во Кина од кое е забрането заминување
11.01.2017 | 18:41
Извор: Точка
Прочитано: 13663 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Облакодер од 72, катахеликоптер такси, тематски парк и редови со луксузни вили – сигурно не постои поекстравагантно село од Хаукси кое е сместено во кинеската провинција Јиангс. Високиот животен стандард го одвојува ова место од остатокот на Кина, меѓутоа, не е јасен начинот на кој е стекнато богатството и како се троши.

Хуакси се наоѓа во провинцијата Јиангс, а на влезот во селото е поставен знак на кој пишува „Првото село под небото“. Познато е по изобилството на земјоделски ресурси и прекрасни пејзажи.


Пред 30 години Хуакси било запуштено и сиромашно село како многу други кинески села, а во него живееле околу 600 жители.

Ву Ренабо, некогашен секретар на Комунистичката партија, направил план за збогатување, основал повеќе од 12 фирми и за половина век го претворил сиромашното село во богат регион.


Хуакси денес има околу 2.000 регистрирани жители. Сите живеат во идентични вили и имаат повеќе од 143.000 долари во банка.

Медиумите покажале интерес за ова село во 2003 година кога било објавено дека годишниот економски приход на Хуакси е 14.4 милијарди долари. Една година подоцна Хуакси објавил дека просечната годишна плата на неговите жители е 17.717 долари, што е 40 пати повеќе отколку просечните приходи во други кинески провинции.


За да ја покажат својата економска моќ, во 2011 година го изградиле облакодерот Хангиг вреден 430 милиони долари. Зградата е висока 328 метри.


Селото има и транспортна компанија, а за превозот на своите жители користи хеликоптер. Операторот на воздухопловната компанија рекол дека сите жители на ова село можат да стигнат до околните градови за помалку од 10 минути.

Градот исто така направил тематски парк во кој се наоѓаат реплики на импресивни споменици како Кинескиот ѕид.


Секој од жителите на ова село има повеќе од 143.000 долари во банка, а секое семејство добива автомобил и вила кога ќе се досели во Хуакси.


Сепак, некои зборуваат дека животот во ова село и не е толку магичен како што изгледа. Жителите на Хуакси мора да работат седум дена во неделата, најчесто во индустрискиот сектор. На жителите им е забрането да комуницираат со медиумите и не можат да го напуштат селото, бидејќи ако го направат тоа го губат целото богатство.

Коцкањето и дрогата се строго забранети во Хуакси, а клубови и барови не постојат.

НАЈНОВО ОД ПАТУВАЊЕ  
ПАТУВАЊЕ
Фотограф го посетил најстуденото село на Земјата каде што температурите паѓаат и до -71.2 степени
Ако мислевте дека зимата конечно дојде во вашиот град, фотографиите од Ојмјакон, Русија, најстуденото село на планетата, можеби ќе го променат вашето мислење.
17.01.2017, 20:02


ПАТУВАЊЕ
Движењето по замрзнатото Бајкалско Езеро, најдлабокото и најстарото езеро на Земјата, ќе ви ја долови неговата вонземска убавина
Бајкалското Езеро е апсолутно импресивно. Тоа е најдлабокото и најчистото езеро на планетата Земја. А оние пак коишто планираат негова посета, воопшто не се сомневаат во неговата убавина, величенственост и магичност. Бидејќи ова езеро е едноставно кажано - вонвременско...
17.01.2017, 14:08


ПАТУВАЊЕ
Минатата година имало најмалку несреќи: Патувањето со авион никогаш не било побезбедно
Несреќите со смртни последици се случуваат еднаш на пет милиони летови. Така, навистина треба да имате сериозно лоша среќа за токму вие да настрадате во авионска несреќа, со оглед на тоа што авионите се далеку најбезбеден вид на транспорт.
16.01.2017, 19:34


ПАТУВАЊЕ
Кина го отвори првиот хотел којшто поседува свој “приватен океан”
Дека во Кина е возможно буквално сè, ни докажува и новиот луксузен хотел којшто помеѓу останатото, поседува дури и “приватен океан” како и три уметнички галерии.
16.01.2017, 13:13


ПАТУВАЊЕ
Слики од кои застанува здивот: Најголемата пештера во светот е апсолутно спектакуларна
Фармерот Хо Кан во 1991 година шетал по виетнамскиот национален парк кога земјата под неговите нозе почнала да се одделува и да се распаѓа. Сосема случајно, ја открил најголемата пештера во светот.
13.01.2017, 21:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Хуакси: Најбогатото село во Кина од кое е забрането заминување
Облакодер од 72, катахеликоптер такси, тематски парк и редови со луксузни вили – сигурно не постои п...
ПАТУВАЊЕ
Слики од кои застанува здивот: Најголемата пештера во светот е апсолутно спектакуларна
ПАТУВАЊЕ
Чудесни места кои никогаш нема да ви дозволат да ги посетите
ПАТУВАЊЕ
6 најбезбедни дестинации за патување во 2017 година
ПАТУВАЊЕ
Плаќаат и со суво злато, само за да преспијат на снежен кревет: Леден хотел, атракција којашто се памети!

ВИДЕО ВЕСТИ

Џенифер Лопез дизајнира за Џузепе Заноти
Колекцијата обувки на Ријана и Маноло Бланик беше вистински погодок, а уште една ѕвездена соработка е на повидок. Се работи за Џенифер Лопез и дизајнерот Џузепе Заноти.
КОРИСНИ ТРИКОВИ
Спречете ладниот воздух да влегува под вашата врата: Овој трик ја чува топлината во вашиот дом!
ПАТУВАЊЕ
Хуакси: Најбогатото село во Кина од кое е забрането заминување
НЕОЧЕКУВАНО
Погледнете како изгледа домот на Марк Закерберг – Многу ќе се изненадите

ФОТО  
Кој вика дека животните не го следат "селфи" трендот?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Ја обвинуваат дека имала многу пластични операции: Што ќе речете вие после овие фотографии?
ЉУБОВ И СЕКС
Разбиен е еден од најголемите митови поврзани со вагината: Не, ова не е точно
ПРИРОДНО ИЗДАНИЕ
12 славни дами кои изгледаат сосема непрепознатливо без шминка! Уверете се сами
ОДЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Има 70 години и вакво деколте! Кога таа се појавила на забавата, девојките можеле да си одат дома
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: