АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Плаќаат и со суво злато, само за да преспијат на снежен кревет: Леден хотел, атракција којашто се памети!
11.01.2017 | 16:07
Извор: Точка
Прочитано: 3738 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Оваа градба секоја година започнува да се гради уште со првите паднати снегулки, а целиот хотел се топи до крајот на месец април.

Овојпат зборуваме за вистинска зимска магија и чудо од архитектура коешто се наоѓа во Канада. Една од најголемите канадски покраини, Квебек, околу Новата година станува најатрактивна туристичка дестинација бидејќи може да се пофали со атракција каква што никаде на друго место на светот во ваков облик и нема – леден хотел. Хотелот е наречен така бидејќи е буквално целосно изграден од потполно чисти дарови од природата – снег и мраз.

Хотелот е за прв пат отворен на 1-ви јануари во 2001-та година, а уникатната идеја и огромната посетеност направиле за оваа традиција да продолжи и 16 години подоцна.


А за овој леден хотел да биде изграден, секоја година се потребни 500 тони мраз, 15 илјади тони снег и 5 недели за комплетно да се изработи.

Собите во ледениот хотел се високи неверојатни 5.5 метри, а нивните ѕидови се украсени со уникатни и оригинални уметнички шари, додека целиот мебел е изрезбан од ледени блокови, па гостите на овој хотел секоја зима имаат прилика да ја минат ноќта на кревет изработен од мраз.


До сега овој оригинален хотел ја отворил својата врата за милиони луѓе ширум светот, а уште од 2001-та година важи за незаборавно и несекојдневно зимско искуство на ниво на целиот свет.

И за крај, секако, цената. Па, за една ноќ во овој хотел, и тоа во најмалата соба, ќе треба да издвоите импресивни 280 долари, додека за луксузна соба со брачен кревет ќе треба да издвоите дури 680 долари, само за едно ноќевање...
НАЈНОВО ОД ПАТУВАЊЕ  
ПАТУВАЊЕ
Оваа магична скриена плажа на остров крие смртоносна тајна
До скриената плажа на островот Мариета во близина на Пуерто Валарта во Мексико може да се дојде само со брод, односно со пливање низ тунел долг околу педесетина метри.
22.02.2017, 19:45


ПАТУВАЊЕ
Неверојатната убавина поради која возачите скршнуваат од патот
На пример, минатата година Исланд го посетиле повеќе туристи од САД отколку што има жители! А, да не зборуваме за туристите и од останатите земји...
21.02.2017, 19:39


СОВРШЕНИ ДЕСТИНАЦИИ
Која летна дестинација е совршена за Вас, според Вашиот хороскопски знак?
Доколку сте неодлучни во поглед на летните одмори, еве предлог за Вас – одберете ја следната дестинација според Вашиот хороскопски знак. Малку авантура во животот нема да Ви наштети, нели?
21.02.2017, 15:38


ПАТУВАЊЕ
Место покрај најдлабокото езеро во светот во кое ќе уживате во ледената библиотека
Библиотеката е составена од огромни блокови од мраз на кои се напишани желбите на луѓе од целиот свет, па можеме да заклучиме дека ледената библиотека има прилично интернационален избор.
20.02.2017, 17:10


ПАТУВАЊЕ
Враќање во осумдесеттите: Погледнете како изгледа хотелот „Joke”
Хотелот се наоѓа во непосредна близина на Мулен Руж, Монмартр, многу театри, а само стотина метри подалеку се наоѓа и автобуска станица од која поаѓаат автобуси за разгледување на градот.
17.02.2017, 20:30

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ретка прилика да погледнете во внатрешноста на главниот град на Северна Кореја
Истражете го главниот град на Северна Кореја, Пјонгјанг, во ова интригантно видео (time-lapse) од гр...
ПАТУВАЊЕ
Нацијата која мрази да доцни
ПАТУВАЊЕ
Враќање во осумдесеттите: Погледнете како изгледа хотелот „Joke”
ПАТУВАЊЕ
7 чуда на природата кои изгледаат како да не се од овој свет
ПАТУВАЊЕ
20 светски градови какви што не сте ги виделе досега

ВИДЕО ВЕСТИ

Како настанува бајката наречена “Dior couture фустан”?
Последната haute couture колекција на Dior беше диригирана од страна на италијански дизајнери, првите жени на чело на оваа реномирана француска куќа.
ПАТУВАЊЕ
Место покрај најдлабокото езеро во светот во кое ќе уживате во ледената библиотека
СЕВЕРНА КОРЕЈА
Ретка прилика да погледнете во внатрешноста на главниот град на Северна Кореја
ЗДРАВЈЕ
Ѝ пукнале силиконите: ”Со години ме труеја и ми правеа проблеми”

ФОТО  
Како се забавуваа децата пред да ги измислат паметните телефони?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Некогаш таа беше најубавото девојче во светот: Погледнете како изгледа сега како тинејџерка
ЉУБОВ И СЕКС
5 знаци дека мажот е добар во кревет
ЗДРАВЈЕ
Начинот на кој сите го готват оризот е штетен за здравјето
ПАТУВАЊЕ
Најбрзиот воз во светот: Кинезите се побрзи од Формула 1!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: