АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Чудесни места кои никогаш нема да ви дозволат да ги посетите
10.01.2017 | 18:31
Извор: Точка
Прочитано: 6672 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Писмата на Микеланџело, барањето на Хенрик VIII. за поништување на бракот и многу други документи тука го нашле своето место, а не веруваме дека некогаш ќе им бидат достапни на „обичните смртници“.

Некои од нив се обвиткани со превезот на тајната, а до некои е невозможно да се стигне. Имаат едно нешто заедничко, а тоа е дека е невозможно да се посетат и разгледаат.

Гроботна царот Чин Ши Хуанг


Сигурно сте слушнале за популарните теракотни воини кои ја чуваат гробницата на царот во Кина. Досега се извлечени вкупно 2 илјади статуи на војници, од кои сите се различни, а се верува дека има уште осум илјади под земјата. Сепак, истражувањата и ископувањата се` уште траат, а иако можете да ги видите војниците, можно е дека никогаш нема да го видите гробот бидејќи Кинезите ги почитуваат древните ритуали на закоп.

Пештерата Ласко, Франција


Овој комплекс на пештери на југозападот од Франција е насликан со цртежи од добата на палеолит. Со други зборови, цртежите тука се стари и 17 илјади години. Пештерите се наоѓаат на листата на Светско наследство на УНЕСКО, а за да се зачуваат во последните неколку години се затворени за јавност.

Вулканскиот остров Херд


Овој вулкански остров и` припаѓа на Австралија, но се сместил прилично подалеку од нејзиниот брег, со што станал еден од најоддалечените места на земјината топка. Тој е вистинска оаза за животните бидејќи на него своето место го пронашле пингвини, фоки... Но, овој остров е интересен и по тоа што пред десетина години е откриено дека на него постои и активен вулкан. Навистина, би било интересно да се види, но проблемот е што до него мора да се плови најмалку две недели од некое друго копно.

Островот на змии, Бразил


Во близина на Сао Паоло се сместил овој познат остров, кој речиси во целост го заземаат многу видови на змии отровници. Имено, ги има некаде околу 4 илјади, но локалните жители се колнат дека се повеќе, па така тврдат дека на секои пет метри квадратни доаѓа по една змија. Тука пристап единствено имаат научниците за своите истражувања, и тоа на секои неколку години.

Ватиканските тајни архиви


Скриени длабоко во внатрешноста на ватиканските ѕидини, тешко е да поверуваме дека некогаш овие документи ќе им станат достапни на обичните смртници. Писмата на Микеланџело, барањето на Хенрик VIII. за поништување на бракот и многу други документи тука го нашле своето место.

НАЈНОВО ОД ПАТУВАЊЕ  
ПАТУВАЊЕ
Фотограф го посетил најстуденото село на Земјата каде што температурите паѓаат и до -71.2 степени
Ако мислевте дека зимата конечно дојде во вашиот град, фотографиите од Ојмјакон, Русија, најстуденото село на планетата, можеби ќе го променат вашето мислење.
17.01.2017, 20:02


ПАТУВАЊЕ
Движењето по замрзнатото Бајкалско Езеро, најдлабокото и најстарото езеро на Земјата, ќе ви ја долови неговата вонземска убавина
Бајкалското Езеро е апсолутно импресивно. Тоа е најдлабокото и најчистото езеро на планетата Земја. А оние пак коишто планираат негова посета, воопшто не се сомневаат во неговата убавина, величенственост и магичност. Бидејќи ова езеро е едноставно кажано - вонвременско...
17.01.2017, 14:08


ПАТУВАЊЕ
Минатата година имало најмалку несреќи: Патувањето со авион никогаш не било побезбедно
Несреќите со смртни последици се случуваат еднаш на пет милиони летови. Така, навистина треба да имате сериозно лоша среќа за токму вие да настрадате во авионска несреќа, со оглед на тоа што авионите се далеку најбезбеден вид на транспорт.
16.01.2017, 19:34


ПАТУВАЊЕ
Кина го отвори првиот хотел којшто поседува свој “приватен океан”
Дека во Кина е возможно буквално сè, ни докажува и новиот луксузен хотел којшто помеѓу останатото, поседува дури и “приватен океан” како и три уметнички галерии.
16.01.2017, 13:13


ПАТУВАЊЕ
Слики од кои застанува здивот: Најголемата пештера во светот е апсолутно спектакуларна
Фармерот Хо Кан во 1991 година шетал по виетнамскиот национален парк кога земјата под неговите нозе почнала да се одделува и да се распаѓа. Сосема случајно, ја открил најголемата пештера во светот.
13.01.2017, 21:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Хуакси: Најбогатото село во Кина од кое е забрането заминување
Облакодер од 72, катахеликоптер такси, тематски парк и редови со луксузни вили – сигурно не постои п...
ПАТУВАЊЕ
Слики од кои застанува здивот: Најголемата пештера во светот е апсолутно спектакуларна
ПАТУВАЊЕ
Чудесни места кои никогаш нема да ви дозволат да ги посетите
ПАТУВАЊЕ
6 најбезбедни дестинации за патување во 2017 година
ПАТУВАЊЕ
Плаќаат и со суво злато, само за да преспијат на снежен кревет: Леден хотел, атракција којашто се памети!

ВИДЕО ВЕСТИ

Џенифер Лопез дизајнира за Џузепе Заноти
Колекцијата обувки на Ријана и Маноло Бланик беше вистински погодок, а уште една ѕвездена соработка е на повидок. Се работи за Џенифер Лопез и дизајнерот Џузепе Заноти.
КОРИСНИ ТРИКОВИ
Спречете ладниот воздух да влегува под вашата врата: Овој трик ја чува топлината во вашиот дом!
ПАТУВАЊЕ
Хуакси: Најбогатото село во Кина од кое е забрането заминување
НЕОЧЕКУВАНО
Погледнете како изгледа домот на Марк Закерберг – Многу ќе се изненадите

ФОТО  
Кој вика дека животните не го следат "селфи" трендот?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Ја обвинуваат дека имала многу пластични операции: Што ќе речете вие после овие фотографии?
ЉУБОВ И СЕКС
Разбиен е еден од најголемите митови поврзани со вагината: Не, ова не е точно
ПРИРОДНО ИЗДАНИЕ
12 славни дами кои изгледаат сосема непрепознатливо без шминка! Уверете се сами
ОДЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Има 70 години и вакво деколте! Кога таа се појавила на забавата, девојките можеле да си одат дома
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: