АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Револуција: Научниците откриле како на природен начин да го спасат секој заб
10.01.2017 | 15:05
Извор: Точка
Прочитано: 4031 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Забите во иднина би можеле да се натераат самите себе да се поправаат, што би значело крај за болните посети на забарите и ставањето на пломби, велат британските научници кои создале лек кој успешно ги поправа дупките во забите на глувците.

Тим од научници од Универзитетот Кинг во Лондон, покажал дека хемикалиите може да ги поттикнат матичните клетки во забната пупла, на тој начин што тие ќе ги излечат ситните дупки во забите на глувците. Името на лекот кој го направиле е "Tideglusib".


Лекот го примениле така што биоразградив сунѓер натопиле во споменатиот лек, и го ставиле во дупката во забот. Во истражувањето кое е објавено во научното списание "Science Reports", наведено е дека таа метода на лечење на забите довела до "целосно и ефективно природно заздравување", пренесува BBC.

Кај стандардното лечење на забниот кариес, посетата на забар подразбира копање по расипаниот заб со ситни алати и користење на смеси од метали или композити составени од прав од керамика и стакло. Во двата случаи, често пати во текот на животот потребно е неколку пати да се променат таквите пломби, бидејќи и тие пропаѓаат.


Но, да се вратиме на примената на "Tideglusib". Откако научниците биоразградивиот сунѓер натопен во лекот го ставале во оштетениот дел од забот, преку него нанесле и заштитен слој. Со време биораградиовиот сунѓер во забот исчезнува, лекот го прави своето, и забот е целосно излечен, а дупка повеќе нема.

"Просторот во кој се наоѓал сунѓерот станува полн со минерали во текот на разградувањето и регенерацијата на забот, па таму во иднина нема да има ништо што може да се расипе, како пломба", истакнува професорот Пол Шарп, кој учествувал во наведеното истражување.


Исто така, Шарп смета дека лекот би можел да се најде на пазарот во рок од три до пет години.

Интересно е дека "Tideglusib" менува серија сигнали во клетките кои се нарекуваат "Wnt" и кои се имплицирани во некои тумори. Исто така, тој лек веќе е тестиран на пациенти како потенцијална терапија за деменција.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Овие видови на храна го намалуваат потењето
Иако во борбата со оваа непријатна појава најчесто помош бараме во козметичките препарати, решението лежи во промената на животните навики.
17.01.2017, 18:30


ЗДРАВЈЕ
Не се туширате редовно? Еве што му се случува на вашето тело
Серија тестирања на доброволци ја негирала добрата страна на реткото туширање.
16.01.2017, 20:30


ЗДРАВЈЕ
Обичниот аспирин ги решава сите проблеми со кожата: После три примени, брчките и акните исчезнуваат!
Употребете ја оваа магична таблета на еден од овие три начини и конечно ќе им кажете збогум на несовршеностите на вашето лице.
13.01.2017, 20:30


ЗДРАВЈЕ
Очи со младешки сјај и на повозрасни години
„Ќе остарете и вие, па ќе видите каква е староста”, ова честопати ни го кажуваат повозрасните. Еден ден и ние ќе ги имаме нивните години, затоа од почит кон нашите родители, баби и дедовци, треба да се грижиме за нивното здравје. Затоа, колку што можеме треба да им се најдеме и да поминуваме време со нив.
13.01.2017, 14:31


ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Опра Винфри ослабела 20 килограми: Една промена била пресудна за нејзиниот успех!
62 – годишната водителка неодамна изгубила 20 килограми со траен резултат, а во новото интервју открила што ѝ помогнало најмногу во тоа.
12.01.2017, 19:41

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Не се туширате редовно? Еве што му се случува на вашето тело
Серија тестирања на доброволци ја негирала добрата страна на реткото туширање.
МОДА И УБАВИНА
Никој не може да погоди колку години има таа: Жените ѝ завидуваат, а мажите не го тргаат погледот од неа
ЉУБОВ И СЕКС
Исповед на луѓе на кои им е доста од сексот: „Не верував дека ќе го кажам ова, но веќе ми е смачено!”
ЗИМСКА ИДИЛА
И во зима Ресторанот Бакал е посебно доживување!
ПАТУВАЊЕ
Кина го отвори првиот хотел којшто поседува свој “приватен океан”

ВИДЕО ВЕСТИ

Џенифер Лопез дизајнира за Џузепе Заноти
Колекцијата обувки на Ријана и Маноло Бланик беше вистински погодок, а уште една ѕвездена соработка е на повидок. Се работи за Џенифер Лопез и дизајнерот Џузепе Заноти.
КОРИСНИ ТРИКОВИ
Спречете ладниот воздух да влегува под вашата врата: Овој трик ја чува топлината во вашиот дом!
ПАТУВАЊЕ
Хуакси: Најбогатото село во Кина од кое е забрането заминување
НЕОЧЕКУВАНО
Погледнете како изгледа домот на Марк Закерберг – Многу ќе се изненадите

ФОТО  
Кој вика дека животните не го следат "селфи" трендот?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Ја обвинуваат дека имала многу пластични операции: Што ќе речете вие после овие фотографии?
ЉУБОВ И СЕКС
Разбиен е еден од најголемите митови поврзани со вагината: Не, ова не е точно
ПРИРОДНО ИЗДАНИЕ
12 славни дами кои изгледаат сосема непрепознатливо без шминка! Уверете се сами
ОДЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Има 70 години и вакво деколте! Кога таа се појавила на забавата, девојките можеле да си одат дома
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: