АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
6 најбезбедни дестинации за патување во 2017 година
09.01.2017 | 21:02
Извор: Точка
Прочитано: 5326 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

По терористичкиот напад во Берлин, каде што загинаа 12 лица и оној во Истанбул, каде што животот го загубија 39 луѓе, кај многу патници се појави страв дали денес е воопшто безбедно да се патува и кои се дестинациите во кои можеме да се чувствуваме сигурно.

Одговорот ни го даде организацијата HolidayTravelWatch од Велика Британија, која се занимава со решавање на проблемите на патниците, со давање на информации и совети на сите заинтересирани групи. Генералниот директор на организацијата Френк Брехани во интервју за британски „Express”, дал листа на дестинации кои се сметаат за најбезбедни во светот.

Швајцарија


Државата позната по својата неутралност, многубројни бункери и добро вооружена војска, е многу повеќе од дворци, планини и патувања со воз низ живописната природа. И покрај тоа што британското министерство за надворешни работи издало предупредување дека постои можност за терористички напад во Швајцарија, државата и понатаму се смета за дестинација со низок ризик од такви активности.

Нов Зеланд


Таа е една од најизолираните, но и покрај тоа една од најразвиените земји во светот – Нов Зеланд има стабилна демократија и не бил вклучен во некој поголем светски конфликт. Единственото предупредување кое се однесува на оваа дестинација е опасноста од земјотреси, но на нив не може да се влијае. Само размислувајте на Господар на прстените и прекрасната природа која ве чека на секој чекор. Нов Зеланд е познат како држава која има високи стандарди поврзани за човековите права, а стапката на криминал е исклучително ниска.

Тувалу


Островската држава која се наоѓа во Тихиот Океан поради својата оддалеченост отсекогаш била неутрална и не се впуштала во непотребни конфликти. Истата таа оддалеченост овозможува политичка независност и придржување кон други земји. Ова е четвртата најмала држава во светот која својата слава им ја должи на коралите и фактот што највисоката точка е на само 4.5 метри над нивото на морето. Стапката на криминал е исклучително ниска, а опасноста од тероризам не постои.

Фиџи


Оддалечената островска држава Фиџи лежи среде непрегледното пространство на Тихиот Океан кое ја чува од потенцијални напади. Коралниот брег и историјата на Јужното море е неговиот главен адут и привлекува многу туристи. Опасноста од тероризам е исклучителна ниска, исто како и стапката на криминал.

Исланд


Иако се смета за една од најпросперитетните и најразвиени земји во светот, Исланд нема цврста врска со било која држава која би можела да се смета за учесник во третата светска војна. Местото каде што Европа се сретнува со Америка ни го носи шармот на Скандинавија во уникатна вулканска средина. Стапката на криминал на Исланд е исклучително мала, а опасност од тероризам не е пријавена.

Бутан


Неговата уникатна локација го прави идеална дестинација за бегство ако дојде до поголем конфликт. Откако во 1971 година се приклучи кон ОН, Бутан ја задржал непристрасноста и аверзијата кон меѓународниот политички ангажман како Швајцарија. Политичката ситуација во државата е стабилна, а опасноста од тероризам е исклучително ниска.

НАЈНОВО ОД ПАТУВАЊЕ  
ПАТУВАЊЕ
Фотограф го посетил најстуденото село на Земјата каде што температурите паѓаат и до -71.2 степени
Ако мислевте дека зимата конечно дојде во вашиот град, фотографиите од Ојмјакон, Русија, најстуденото село на планетата, можеби ќе го променат вашето мислење.
17.01.2017, 20:02


ПАТУВАЊЕ
Движењето по замрзнатото Бајкалско Езеро, најдлабокото и најстарото езеро на Земјата, ќе ви ја долови неговата вонземска убавина
Бајкалското Езеро е апсолутно импресивно. Тоа е најдлабокото и најчистото езеро на планетата Земја. А оние пак коишто планираат негова посета, воопшто не се сомневаат во неговата убавина, величенственост и магичност. Бидејќи ова езеро е едноставно кажано - вонвременско...
17.01.2017, 14:08


ПАТУВАЊЕ
Минатата година имало најмалку несреќи: Патувањето со авион никогаш не било побезбедно
Несреќите со смртни последици се случуваат еднаш на пет милиони летови. Така, навистина треба да имате сериозно лоша среќа за токму вие да настрадате во авионска несреќа, со оглед на тоа што авионите се далеку најбезбеден вид на транспорт.
16.01.2017, 19:34


ПАТУВАЊЕ
Кина го отвори првиот хотел којшто поседува свој “приватен океан”
Дека во Кина е возможно буквално сè, ни докажува и новиот луксузен хотел којшто помеѓу останатото, поседува дури и “приватен океан” како и три уметнички галерии.
16.01.2017, 13:13


ПАТУВАЊЕ
Слики од кои застанува здивот: Најголемата пештера во светот е апсолутно спектакуларна
Фармерот Хо Кан во 1991 година шетал по виетнамскиот национален парк кога земјата под неговите нозе почнала да се одделува и да се распаѓа. Сосема случајно, ја открил најголемата пештера во светот.
13.01.2017, 21:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Хуакси: Најбогатото село во Кина од кое е забрането заминување
Облакодер од 72, катахеликоптер такси, тематски парк и редови со луксузни вили – сигурно не постои п...
ПАТУВАЊЕ
Слики од кои застанува здивот: Најголемата пештера во светот е апсолутно спектакуларна
ПАТУВАЊЕ
Чудесни места кои никогаш нема да ви дозволат да ги посетите
ПАТУВАЊЕ
6 најбезбедни дестинации за патување во 2017 година
ПАТУВАЊЕ
Плаќаат и со суво злато, само за да преспијат на снежен кревет: Леден хотел, атракција којашто се памети!

ВИДЕО ВЕСТИ

Џенифер Лопез дизајнира за Џузепе Заноти
Колекцијата обувки на Ријана и Маноло Бланик беше вистински погодок, а уште една ѕвездена соработка е на повидок. Се работи за Џенифер Лопез и дизајнерот Џузепе Заноти.
КОРИСНИ ТРИКОВИ
Спречете ладниот воздух да влегува под вашата врата: Овој трик ја чува топлината во вашиот дом!
ПАТУВАЊЕ
Хуакси: Најбогатото село во Кина од кое е забрането заминување
НЕОЧЕКУВАНО
Погледнете како изгледа домот на Марк Закерберг – Многу ќе се изненадите

ФОТО  
Кој вика дека животните не го следат "селфи" трендот?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Ја обвинуваат дека имала многу пластични операции: Што ќе речете вие после овие фотографии?
ЉУБОВ И СЕКС
Разбиен е еден од најголемите митови поврзани со вагината: Не, ова не е точно
ПРИРОДНО ИЗДАНИЕ
12 славни дами кои изгледаат сосема непрепознатливо без шминка! Уверете се сами
ОДЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Има 70 години и вакво деколте! Кога таа се појавила на забавата, девојките можеле да си одат дома
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: