АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Исчистете ги цревата за 24 часа: Исфрлете ја несварената храна и отровите во рекорден рок!
09.01.2017 | 17:42
Извор: Точка
Прочитано: 12098 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Оваа еднодневна диета ќе направи вашето тело да заборави на празничното прејадување.

Празничната храна навистина е вкусна и убава, но знае да создаде разни проблеми ако се конзумира во неограничени количини. Ако сте претерале со дегустација на празничната трпеза, време е да го исчистите организмот од несварената храна и штетните материи.

Оваа постапка на чистење на организмот започнете ја уште вечерва.

Лен

Потопите една лажичка ленено семе во еден децилитар млака вода. Оставете ленот да набубри еден час, а потоа оваа смеса изедете ја пред спиење, а водата испијте ја. Многу е важно секое семе да го „измелете“ со забите.

Ленот е намирница која е во состојба целосно да ги прочисти вашите црева. Го користат оние кои имаат мрзливи црева и голем проблем со опстипација. Ленот го снабдува телото со влакна, омега-3 масни киселини и протеини. Омега-3 масните киселини се присутни во јадрото на ленот и поради тоа обвивката мора да биде пробиена за да можете да ги искористите (што значи дека семките треба добро да ги изџвакате).


Јаболков оцет

Штом ќе се разбудите, испијте една чаша вода во која сте додале две лажици јаболков оцет. После тоа изедете една лажичка мед, па испијте уште една чаша вода.

Оцетната киселина во јаболковиот оцет го спречува заминувањето на хлороводородната киселина од желудникот. Така храната полесно се вари без појава на рефлукс, подуеност и гасови, а воедно ја лекува опстипацијата и проливот. Истражувањата докажуваат дека јаболковиот оцет го урамнотежува апетитот, го засилува чувството на ситост и ја намалува желбата за дополнителна храна. Оцетот ги прави диетите помалку стресни, бидејќи истовремено му даваат енергија и го чистат организмот.


Лимон

Во бокал вода или шише (околу 1.5 литри вода) додадете сок од еден лимон, па таа вода пијте ја во текот на целиот ден.

Речиси нема нешто кое лимонот не може да го поправи, подобри и излекува. Овој драгоцен дар од природата содржи лимонска киселина, калциум, магнезиум, витамин Ц, биофлавоноиди, пектин, лимонин кои го подобруваат имунитетот и се борат против инфекции.


Зелен чај

Денес немојте да пиете кафе, туку наместо омилениот пијалок сварете си зелен чај и пијте го два пати во текот на денот. Тој делува како антиоксиданс и ги намалува воспалителните процеси, спречувајќи го таложењето на масти во централната лабораторија на организмот – во црниот дроб. Ако сакате да го исчистите целото тело од токсини, почнете го денот со пиење зелен чај.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Овие видови на храна го намалуваат потењето
Иако во борбата со оваа непријатна појава најчесто помош бараме во козметичките препарати, решението лежи во промената на животните навики.
17.01.2017, 18:30


ЗДРАВЈЕ
Не се туширате редовно? Еве што му се случува на вашето тело
Серија тестирања на доброволци ја негирала добрата страна на реткото туширање.
16.01.2017, 20:30


ЗДРАВЈЕ
Обичниот аспирин ги решава сите проблеми со кожата: После три примени, брчките и акните исчезнуваат!
Употребете ја оваа магична таблета на еден од овие три начини и конечно ќе им кажете збогум на несовршеностите на вашето лице.
13.01.2017, 20:30


ЗДРАВЈЕ
Очи со младешки сјај и на повозрасни години
„Ќе остарете и вие, па ќе видите каква е староста”, ова честопати ни го кажуваат повозрасните. Еден ден и ние ќе ги имаме нивните години, затоа од почит кон нашите родители, баби и дедовци, треба да се грижиме за нивното здравје. Затоа, колку што можеме треба да им се најдеме и да поминуваме време со нив.
13.01.2017, 14:31


ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Опра Винфри ослабела 20 килограми: Една промена била пресудна за нејзиниот успех!
62 – годишната водителка неодамна изгубила 20 килограми со траен резултат, а во новото интервју открила што ѝ помогнало најмногу во тоа.
12.01.2017, 19:41

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Не се туширате редовно? Еве што му се случува на вашето тело
Серија тестирања на доброволци ја негирала добрата страна на реткото туширање.
МОДА И УБАВИНА
Никој не може да погоди колку години има таа: Жените ѝ завидуваат, а мажите не го тргаат погледот од неа
ЉУБОВ И СЕКС
Исповед на луѓе на кои им е доста од сексот: „Не верував дека ќе го кажам ова, но веќе ми е смачено!”
ЗИМСКА ИДИЛА
И во зима Ресторанот Бакал е посебно доживување!
ПАТУВАЊЕ
Кина го отвори првиот хотел којшто поседува свој “приватен океан”

ВИДЕО ВЕСТИ

Џенифер Лопез дизајнира за Џузепе Заноти
Колекцијата обувки на Ријана и Маноло Бланик беше вистински погодок, а уште една ѕвездена соработка е на повидок. Се работи за Џенифер Лопез и дизајнерот Џузепе Заноти.
КОРИСНИ ТРИКОВИ
Спречете ладниот воздух да влегува под вашата врата: Овој трик ја чува топлината во вашиот дом!
ПАТУВАЊЕ
Хуакси: Најбогатото село во Кина од кое е забрането заминување
НЕОЧЕКУВАНО
Погледнете како изгледа домот на Марк Закерберг – Многу ќе се изненадите

ФОТО  
Кој вика дека животните не го следат "селфи" трендот?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Ја обвинуваат дека имала многу пластични операции: Што ќе речете вие после овие фотографии?
ЉУБОВ И СЕКС
Разбиен е еден од најголемите митови поврзани со вагината: Не, ова не е точно
ПРИРОДНО ИЗДАНИЕ
12 славни дами кои изгледаат сосема непрепознатливо без шминка! Уверете се сами
ОДЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Има 70 години и вакво деколте! Кога таа се појавила на забавата, девојките можеле да си одат дома
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: