АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Новиот изум на Google анализира фотографии од храна и ви пресметува колку калории има во чинијата!
09.01.2017 | 16:23
Извор: Точка
Прочитано: 1306 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Наместо рачно вметнување на податоците во поединечните апликации, како би добиле податок за калориската вредност на одреден оброк, “Im2Calories” ја проценува оваа бројка врз основа на фотографија од самото јадење.

На собирот Rework Deep Learning Summit одржан во Бостон, истражувачот на Google, Кевин Марфи открил интересен нов проект којшто користи софистицирани алгоритми за анализирање на фотографии од храна како би било проценето колку калории се наоѓаат во една чинија.


Името на проектот е “Im2Calories”, а целта е да се поедностави процесот на пресметување на калориите и со тоа да се поедностави и планирањето на оброците.


А за да биде проценета калориската вредност од поединечно јадење, тој ги брои неговите елементи, како на пример – 3 парчиња крцкава сланина, 2 пржени јајца и сите евентуални сосови, а нивната големина се добива споредувајќи ги парчињата од поединечните намирници со големината на чинијата како и останатите објекти коишто се наоѓаат на фотографијата.

“Im2Calories” не бара фотографии со висока резолуција, туку може да ги “чита” и оние коишто се објавуваат на друштвената мрежа Instagram.

Во текот на презентацијата, Кевин Марфи признал дека програмот може да се корегира преку опаѓачко мени, на пример, ако истиот го замени прженото јајце со поширано, или ако нешто е во потполност погрешно вчитано.


Во оваа фаза, “Im2Calories” греши при пресметките на калориската вредност за околу 20 отсто, но е дизајниран такашто се подобрува со текот на употребата. Google неодамна побарал и патент за оваа револуционерна технологија, а сè уште не е познато кога сето ова ќе ѝ биде достапно и на пошироката јавност.

НАЈНОВО ОД КУЛИНАРСТВО  
УЖИВАЊЕ ЗА СИТЕ СЕТИЛА
Понекогаш среќата лежи во шолја топол чај
Иако повеќето ќе се сложат дека чајот е совршен да се конзумира во зимските денови, вистинските љубители на оваа чудотворна напивка подеднакво уживаат во неа и за време на летниот период, конзумирајќи го како ладен чај кој освежува.
16.01.2017, 16:08


ЗИМСКА ИДИЛА
И во зима Ресторанот Бакал е посебно доживување!
Ресторанот Бакал е убав и во зимски услови. Надвор снег, а внатре автентична и домаќинска атмосфера која дополнително ја збогатува звукот и топлината која доаѓа од преубавиот камин. Зимска идила, ништо поубаво!
16.01.2017, 11:58


КУЛИНАРСТВО
Мекиците од Стража лансираат Blues Burger King!
Нов, неодолив вкус завладеа со градот!
22.12.2016, 19:01


КУЛИНАРСТВО
Lindt чоколадите отсега во срцето на Скопје!
Lindt брендот, кој нуди голем избор на чоколади од врвен квалитет во 120 земји, отсега е присутен и во Македонија.
07.12.2016, 21:25


ВРВЕН КВАЛИТЕТ
Новиот Битолски густ јогурт е вистински спој на традиција, богат вкус и врвен квалитет
Традиционалниот македонски јогурт од денес е уште погуст! Новиот Битолски густ јогурт е оригинален спој на традиционалниот вкус на Битолски јогурт, млеко со врвен квалитет и домашна рецептура со која се постигнува зголемената густина.
06.12.2016, 12:55

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Не се туширате редовно? Еве што му се случува на вашето тело
Серија тестирања на доброволци ја негирала добрата страна на реткото туширање.
МОДА И УБАВИНА
Никој не може да погоди колку години има таа: Жените ѝ завидуваат, а мажите не го тргаат погледот од неа
ЉУБОВ И СЕКС
Исповед на луѓе на кои им е доста од сексот: „Не верував дека ќе го кажам ова, но веќе ми е смачено!”
ЗИМСКА ИДИЛА
И во зима Ресторанот Бакал е посебно доживување!
ПАТУВАЊЕ
Кина го отвори првиот хотел којшто поседува свој “приватен океан”

ВИДЕО ВЕСТИ

Џенифер Лопез дизајнира за Џузепе Заноти
Колекцијата обувки на Ријана и Маноло Бланик беше вистински погодок, а уште една ѕвездена соработка е на повидок. Се работи за Џенифер Лопез и дизајнерот Џузепе Заноти.
КОРИСНИ ТРИКОВИ
Спречете ладниот воздух да влегува под вашата врата: Овој трик ја чува топлината во вашиот дом!
ПАТУВАЊЕ
Хуакси: Најбогатото село во Кина од кое е забрането заминување
НЕОЧЕКУВАНО
Погледнете како изгледа домот на Марк Закерберг – Многу ќе се изненадите

ФОТО  
Кој вика дека животните не го следат "селфи" трендот?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Ја обвинуваат дека имала многу пластични операции: Што ќе речете вие после овие фотографии?
ЉУБОВ И СЕКС
Разбиен е еден од најголемите митови поврзани со вагината: Не, ова не е точно
ПРИРОДНО ИЗДАНИЕ
12 славни дами кои изгледаат сосема непрепознатливо без шминка! Уверете се сами
ОДЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Има 70 години и вакво деколте! Кога таа се појавила на забавата, девојките можеле да си одат дома
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: