АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Ова се најбезбедните авио-компании на светот: А што мислите, од кои држави се најнебезбедните авио-компании?
09.01.2017 | 15:55
Извор: Точка
Прочитано: 7691 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Годишното истражување коешто ги опфатило најголемите авио-превозници на светот ја прогласи познатата Qantas за најбезбедна авио-компанија, и тоа веќе четврта година по ред.

Австралискиот превозник е пофален затоа што за сите години од своето постоење немал ниту една единствена незгода со смртни последици.


Листата којашто ја составил AirlineRatings.com, независна веб страница за оценување на безбедноста и услугите на авио-превозниците, е составена врз основа на оцените на 425 компании. Од оние коишто се опфатени во ова истражување, 148 добиле највисоки оценки, а речиси 50 биле под просекот.

Според оценките на оваа веб страница, за најлоши авио-компании важат оние од Авганистан, Индонезија, Непал и Суринам.

Во предвид се земени повеќе фактори, вклучувајќи го и тој дали превозникот има сертификат од Меѓународната асоцијација за авио-превоз (IATA), дали е на “црната листа” на Европската унија, како и тоа колку несреќи се случиле од неговото постоење и дали барем еден нивен авион бил приземјен поради опасност по безбедноста на патниците и екипажот.

AirlineRatings.com токму овие авио-превозници ги прогласи за најбезбедни на светот:

● Qantas
(Останатите се наведени по азбучен редослед)
● Air New Zealand
● Alaska Airlines
● All Nippon Airways
● British Airways
● Cathay Pacific
● Delta Air Lines
● Etihad Airways
● EVA Air
● Finnair
● Hawaiian Airlines
● Japan Airlines
● KLM
● Lufthansa
● Scandinavian
● Singapore Airlines
● Swiss
● United Airlines
● Virgin Atlantic
● Virgin Australia

A ова е листата од десетте најбезбедни нискотарифни компании (подредени според азбучен редослед):

● Aer Lingus
● Flybe
● HK Express
● Jetblue
● Jetstar Australia
● Jetstar Asia
● Thomas Cook
● Virgin America
● Vueling
● Westjet

НАЈНОВО ОД ПАТУВАЊЕ  
ПАТУВАЊЕ
Оваа магична скриена плажа на остров крие смртоносна тајна
До скриената плажа на островот Мариета во близина на Пуерто Валарта во Мексико може да се дојде само со брод, односно со пливање низ тунел долг околу педесетина метри.
22.02.2017, 19:45


ПАТУВАЊЕ
Неверојатната убавина поради која возачите скршнуваат од патот
На пример, минатата година Исланд го посетиле повеќе туристи од САД отколку што има жители! А, да не зборуваме за туристите и од останатите земји...
21.02.2017, 19:39


СОВРШЕНИ ДЕСТИНАЦИИ
Која летна дестинација е совршена за Вас, според Вашиот хороскопски знак?
Доколку сте неодлучни во поглед на летните одмори, еве предлог за Вас – одберете ја следната дестинација според Вашиот хороскопски знак. Малку авантура во животот нема да Ви наштети, нели?
21.02.2017, 15:38


ПАТУВАЊЕ
Место покрај најдлабокото езеро во светот во кое ќе уживате во ледената библиотека
Библиотеката е составена од огромни блокови од мраз на кои се напишани желбите на луѓе од целиот свет, па можеме да заклучиме дека ледената библиотека има прилично интернационален избор.
20.02.2017, 17:10


ПАТУВАЊЕ
Враќање во осумдесеттите: Погледнете како изгледа хотелот „Joke”
Хотелот се наоѓа во непосредна близина на Мулен Руж, Монмартр, многу театри, а само стотина метри подалеку се наоѓа и автобуска станица од која поаѓаат автобуси за разгледување на градот.
17.02.2017, 20:30

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ретка прилика да погледнете во внатрешноста на главниот град на Северна Кореја
Истражете го главниот град на Северна Кореја, Пјонгјанг, во ова интригантно видео (time-lapse) од гр...
ПАТУВАЊЕ
Нацијата која мрази да доцни
ПАТУВАЊЕ
Враќање во осумдесеттите: Погледнете како изгледа хотелот „Joke”
ПАТУВАЊЕ
7 чуда на природата кои изгледаат како да не се од овој свет
ПАТУВАЊЕ
20 светски градови какви што не сте ги виделе досега

ВИДЕО ВЕСТИ

Како настанува бајката наречена “Dior couture фустан”?
Последната haute couture колекција на Dior беше диригирана од страна на италијански дизајнери, првите жени на чело на оваа реномирана француска куќа.
ПАТУВАЊЕ
Место покрај најдлабокото езеро во светот во кое ќе уживате во ледената библиотека
СЕВЕРНА КОРЕЈА
Ретка прилика да погледнете во внатрешноста на главниот град на Северна Кореја
ЗДРАВЈЕ
Ѝ пукнале силиконите: ”Со години ме труеја и ми правеа проблеми”

ФОТО  
Како се забавуваа децата пред да ги измислат паметните телефони?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Некогаш таа беше најубавото девојче во светот: Погледнете како изгледа сега како тинејџерка
ЉУБОВ И СЕКС
5 знаци дека мажот е добар во кревет
ЗДРАВЈЕ
Начинот на кој сите го готват оризот е штетен за здравјето
ПАТУВАЊЕ
Најбрзиот воз во светот: Кинезите се побрзи од Формула 1!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: