АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
-2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Домашен рецепт од само две состојки кој ќе ја смири и најупорната кашлица
05.01.2017 | 20:03
Извор: Точка
Прочитано: 11426 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Сезоната на грип, вируси и кашлици одамна започна. Ако сте и вие меѓу оние кои ги фатила настинка ќе ве израдува информацијата дека постои еден скромен, но одличен рецепт за лековит сируп кој можете да го направите дома за 20 минути. Овој сируп од две главни состојки ги ослободува синусите, ја лекува кашлицата и настинката во рекордно време, а можат да го користат и децата.

Главни состојки: 250 грама свеж кромид исечен на парчиња со средна големина и околу 125 грама мед.

По желба можете да ги додадете и следните состојки: 1 лажичка лук (цел или во прав) кој ја олеснува болката, 1 до 2 лажички брест (сув или во прав) кој го смирува воспаленото грло, 1 до 2 лажички свежо исечкан корен од ѓумбир, 1 до 2 лажички корен од бел слез кој го смирува изиритираното грло и кашлицата.

Во сирупот можете да го ставите се` ова по слободен избор, но не повеќе од 2 лажички вкупно.


Постапка:

1. Исецканиот кромид и билките по избор ставете ги во помал сад од не`рѓосувачки челик или стакло. Додадете мед доволно за да го покрие кромидот (околу 125 грама).

2. Запалете тивок оган и оставете да зоврие. Кога медот ќе стане течен, намалете го огнот за билките што подобро да ги испуштат своите лековити состојки во медот. Садот покријте го за сите лековити својства да се задржат во сирупот, а капакот тргајте го на секои неколку минути за на брзина да го измешате сирупот и да спречите да загори (иако огнот треба да е доволно слаб за да не дојде до тоа).

3. После 20 минути бавно вриење, тргнете го садот од огнот. Процедете ги кромидот и билките, а остатокот од медот (кој во себе може да има траги од билките, што е во ред) ставете го во мала чинија или шише со капак и чувајте го во фрижидер.


Сирупот земајте го толку често колку што е потребно, но не почесто од секој половина час.

Доза: Една лажичка за деца до 10 години и една лажичка за деца постари од 10 години и возрасни.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Две години не пиел кафе и алкохол – Промената е неверојатна
Еден храбар маж одлучил да направи нешто што на многумина можеби им звучи како невозможна мисија – од животот ги исфрлил кафето и алкохолот.
18.01.2017, 19:12


ЗДРАВЈЕ
Овие видови на храна го намалуваат потењето
Иако во борбата со оваа непријатна појава најчесто помош бараме во козметичките препарати, решението лежи во промената на животните навики.
17.01.2017, 18:30


ЗДРАВЈЕ
Не се туширате редовно? Еве што му се случува на вашето тело
Серија тестирања на доброволци ја негирала добрата страна на реткото туширање.
16.01.2017, 20:30


ЗДРАВЈЕ
Обичниот аспирин ги решава сите проблеми со кожата: После три примени, брчките и акните исчезнуваат!
Употребете ја оваа магична таблета на еден од овие три начини и конечно ќе им кажете збогум на несовршеностите на вашето лице.
13.01.2017, 20:30


ЗДРАВЈЕ
Очи со младешки сјај и на повозрасни години
„Ќе остарете и вие, па ќе видите каква е староста”, ова честопати ни го кажуваат повозрасните. Еден ден и ние ќе ги имаме нивните години, затоа од почит кон нашите родители, баби и дедовци, треба да се грижиме за нивното здравје. Затоа, колку што можеме треба да им се најдеме и да поминуваме време со нив.
13.01.2017, 14:31

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Сите се воодушевувале на нејзиниот изглед, а потоа се случил гаф!
На синоќешното доделување на "People's Choice Awards" Џенифер Лопез била една од најдобро облечените...
НЕПРЕПОЗНАТЛИВА
Отечена и свежо затегната: Славната пејачка шокираше со својот изглед
ЉУБОВ И СЕКС
Ова не можете да го сокриете: 5 знаци кои ве издаваат дека штотуку сте имале секс
ЗДРАВЈЕ
Две години не пиел кафе и алкохол – Промената е неверојатна
ИНСТАГРАМ
"Не сум само блондинка со големи гради": Инстаграм профил кој мора да го следите

ВИДЕО ВЕСТИ

Нова кинеска атракција: Пловечко шеталиште од 50 километри
За да привлечат туристи, Кинезите од северозападната провинција Гуиџо поставиле на реката Хонгшуи огромно пловечко шеталиште.
ИНСТАГРАМ
"Не сум само блондинка со големи гради": Инстаграм профил кој мора да го следите
ПАТУВАЊЕ
Alpe d'Huez – Најдоброто ски одморалиште во Европа
АКТУЕЛ
Џенифер Лопез дизајнира за Џузепе Заноти

ФОТО  
Кој вика дека животните не го следат "селфи" трендот?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЉУБОВ И СЕКС
Разбиен е еден од најголемите митови поврзани со вагината: Не, ова не е точно
МОДА И УБАВИНА
Ја обвинуваат дека имала многу пластични операции: Што ќе речете вие после овие фотографии?
ПРИРОДНО ИЗДАНИЕ
12 славни дами кои изгледаат сосема непрепознатливо без шминка! Уверете се сами
ОДЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Има 70 години и вакво деколте! Кога таа се појавила на забавата, девојките можеле да си одат дома
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: